• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
нед юни 10, 2018 11:13 pmmavryt4o написа:
Аз не мога да разбера защо монтира целия покрив странично с планки а не да лежи на носещите греди :? Много вяра им имаш.
И тук си прав! Носещите греди трябва да лежат върху вертикалните греди! Повярвай ми! Работя от 2 години в във фирма занимаваща се основно с покриви в Германия! Ако имаш съмнения пиши, ще ти покажа снимки, на покриви. (които правим и разваляме, защото променяме изцяло конструкцията на сградата).
kibora - напреднал
нед юни 10, 2018 11:13 pmmavryt4o написа:
Аз не мога да разбера защо монтира целия покрив странично с планки а не да лежи на носещите греди :? Много вяра им имаш.
Всъщност изобщо не разчитам на планките под горните греди, които виждаш. Те дори не са оребрени. Тяхната функция беше да придържат гредите докато ги монтирам, тъй като работех сам. Реално разчитам на множество 10 cm видии плюс още по-дълги гвоздеи.
cvetomir_77 написа:
... Аз бих направил спънките (които са на около 1 метър височина) от същият размер материал, като всичко останало. Покривната конструкция също трябва да "спънеш" с нещо. Аз мисля, че така не е добре! Представи си зимата какво ще се случи при 40 см сняг на покрива, ако не е "спъната".
Спънките са от същия материал, като другите хоризонтални греди, но са завъртяни на 90 градуса, тъй като играят ролята и на парапет. Парапетите са напъхани много плътно между гредите и според мен са напълно достатъчни да не позволят беседката да падне при по-голяма снежна покривка.

И все пак, ако констркцията не е достатъчно устойчива след като монтирам покрива, ще я опаянтя и отгоре :)
kibora - напреднал
Здравейте отново. Миналата година успях да завърша покрива, а тази година и пода на беседката. Все пак се наложи да я опаянтя, но стана доста стабилна.

Следваща стъпка е да направя пейките, като за там всичко ми е ясно. Но това което още не мога да реша е как да реализирам масата. Като се има предвид, че ще бъде правоъгълна, ще ми се да е само с 2 крака по средата. Мисля си да сложа по 4 паянта на всеки крак долу към пода и още 4 горе към масата, но все пак имам съмнение за устойчивостта на едно такова решение. А и ме съмнява дали ще мога да я нивелирам по този начин.

Има ли изгледи да стане масата по описания начин или ще ми препоръчате друга реализация?

Прикачен файл

Lenovo_A1000_IMG_20190421_103611_small.jpg
Беседката на този етап
Lenovo_A1000_IMG_20190421_103611_small.jpg (106.47 KиБ) Видяна 2152 пъти

Прикачен файл

Lenovo_A1000_IMG_20190421_103558_small.jpg Подът
cvetomir_77 - специалист
Разгледай масата на тази снимка и прецени дали това не е твоят вариянт. Масата (а и цялата беседка) е много стабилна!

Прикачен файл

IMG_3719.JPG
kibora - напреднал
пет апр 26, 2019 7:18 pmcvetomir_77 написа:
Разгледай масата на тази снимка и прецени дали това не е твоят вариянт. Масата (а и цялата беседка) е много стабилна!
Благодаря за идеята. Това е наистина нещо, което не ми беше идвало наум. Все пак, не ми влиза в плановете да слагам вертикални греди през масата.

Като се имат предвид очакваните размери на масата, спрях се на следната конфигурация (прикачените файлове). Като знам колко стабилна стана беседката след добавянето на паянтите, надявам се същото да се случи и с масата.

Прикачен файл

2.png
Сечение А-А
2.png (28.24 KиБ) Видяна 2038 пъти

Прикачен файл

1.png
Изглед отдолу
1.png (79.51 KиБ) Видяна 2038 пъти
mavryt4o - майстор
Правиш основа като за гранитен плот.
kibora - напреднал
пон апр 29, 2019 1:05 ammavryt4o написа:
Правиш основа като за гранитен плот.
В смисъл? Това хубаво ли е или лошо?
ZEDYCUS - майстор
Преди 11 години направих тази маса от снимките за нашата беседка. Материалите са 8х8 гредички и дъски за дюшеме. Размерите са 1.70 дължина и 85см широчина, височината е 80см. Не съм се заигравал със сглобки, гледах да стане по лесно и бързо, ползвал съм винтове и ъгли за основата. Дюшемето е лепено в нутовете.
Трябва да прешлайфам и лакирам отново плота, че за толкова години леко се разсъхна(не съм я пребоядисвал никога, с яхтен лак е лакирана), не се прибира никога в къщата. То няма и как, не минава през вратата на терасата, сглобих я вън на място. :-D

Прикачен файл

023620176.jpg беседката

Прикачен файл

023620190.jpg

Прикачен файл

023620152.jpg

Прикачен файл

023620149.jpg
023620149.jpg (103.71 KиБ) Видяна 1953 пъти
mavryt4o - майстор
пон апр 29, 2019 6:54 pmkibora написа:
пон апр 29, 2019 1:05 ammavryt4o написа:
Правиш основа като за гранитен плот.
В смисъл? Това хубаво ли е или лошо?
Аз бих го изпълнил с половината от този материал с плътни и точни сглобки и съм сигурен че няма да мръдне доста напред в времето.Ако разчиташ на лепило и винтове на прав път си.Успех!
kibora - напреднал
След като вчера монтирах пейките (горните летви са 3.5 cm дебели на 15 cm широки) си дадох сметка, че дъските които използвам не са особено прави (нито пък сухи) и че масата не би могла да стане по планирания начин. Мислех си да използвам дъски с дебелина 3.5 cm за "плота" (би изглеждало много ефектно), но повърхността на масата ще стане много крива. Замислям се в случая да закупя някакви по-сухи летви от Home-Max, въпреки че цената ще е доста по-висока. Там има едни (привидно сухи и сравнително прави) с размери 2.2 x 15 x 200 cm по 14 лв парчето.

Какъв материал ще ми препоръчате за повърхността на масата? Доколкото четох, не може да се използват слепени плотове за външна употреба.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Беседка и дървени материали" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: