• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко за дърводелството
jgt - специалист
kibora написа:
Здравейте, обмислям направата на беседка с размери 2x3 метра, ......
Изчетох всички теми на форума, свързани с беседки, като се убедих, че гредите трябва да се рендосат.
Здравей,
Най-приятно е когато сътвореното (рожбата) е твое. Дерзай и успех!
Рендосване и шлайфане помагат за доброто проникване на импрегнанта, грунда, лака(боята), визията и най-вече да не се забиват "трънчета", ако пипнеш дървото. Освен това не се набива прах и мърсотия, почиства се лесно, не се задържат капчици роса и повърхността изсъхва по-бързо(което пък води до трайност).
Ако пък те мързи и бързаш - скови там нещо с комшията, пийте по ракия и след година-две - нова беседка.
Със здраве! =D>
kibora - напреднал
То се е видяло, че ще се шлайфа :)

Тези складове дето ги казвате са доста далеч от Русе. Аз ако тръгна да си транспортирам материалтие на 200-300 км, ще ми излязат златни. Но хубавото е, че днес намерих голям склад в Русе - Борса Имекс (близо до Дунав мост).

Ще помоля да дадете оценка на оразмеряването на дървените материали. За по-голяма яснота, прилагам тази картинка:
Изображение

Пак да повторя, че беседката ще бъде 2 на 3 метра и ще бъде с 6 колони (а не 8, както на картинката), но въпреки това ще легне на 9 бетонни фундамента. Извинявам се ако наричам елементите неправилно (ориентирайте се по картинката):
- Вертикални греди (отбелязани с B) - 100x100
- Обикалящи греди (C и G) - 100x50
- Подложка под пода (Е) през 40 cm - 100x50
- Подова повърхност (F) - 25x150
- Подпори на тавана (I, K и L) през 50 cm - 100x50
- Таванна повърхност под битумните керемиди (M) - 25x150
- Наклон на покрива - около 30 градуса

При тази конфигурация ще бъде ли всичко стабилно, ще има ли огъване на гредите и т.н.
ZEDYCUS - майстор
Стабилно ще е, действай. Какво огъване като беседката е 2х3м и няма никъде по голям просвет между колоните, само на двуметровата страна може да сложиш подкоси. Като за първи опит бих препоръчал двускатен покрив , по лесен е. Съвета може да не го приемаш, първият ми опит с дървениите също беше на четирискатен покрив на долната беседка. :-D
На този има доста сложни ъгли, ще ти трябва един инструмент за пренасяне на ъгли. Изображение
Също и леко ел.ренде за припасване след като ги отрежеш, ъгълът става в две равнини, образно да го кажа.
А също защо пода не го направиш с бетонни пояси или плоча, по лесно е от това да нивелираш отделните подпори една към друга. А според пръстта има вероятност да пропадне някоя след време.
Не е като да не съм нивелирал след години тази беседка(3х3,5метра). Предните и подпори слегнаха различно във времето и се наложи да подлагам текстолитови плочки под гредите по 2 до 5см. На 4 отделни стъпки е, след време направих замаска между тях. Изображение

Забравих да кажа, нищо не съм шлайфал след заглаждане с ел. ренде. Става доволно гладко и лесно за боядисване или байцване. Единствено има следи от ножовете, но за изгледа за мен е без значение.
Шлайфането на ръка ще отнеме страшно много време. По добре дай материала на щтрайхмус да ти го загладят от 4те страни. Повече пари, но по малко изгърбване.
Както ти харесва, така го направи. :partyman:
kibora - напреднал
ZEDYCUS написа:
А също защо пода не го направиш с бетонни пояси или плоча, по лесно е от това да нивелираш отделните подпори една към друга. А според пръстта има вероятност да пропадне някоя след време.
Първоначално си мислих да бъде с бетонна плоча (както правят всички в България), но като пресметнах бетона който трябва или да меся сам, или да платя да ми докарат, предпочетох дървен под. Преди години съм помагал за една бетонна плоча и знам, че не е работа за сам човек. Отделно дървеният под като цена е горе долу същото, но е много по-естетичен.

Пропадане едва ли ще има. Площта не се обработва и от много години там има само трева. Все пак за всеки случай ще насипя 5-10 cm пясък и камъни под подпорите.
ZEDYCUS - майстор
Ми като сметна 6 квадрата снова е 0,6 кубика бетон за 10 см дебелина. Макс 1 кубик бетон. Миналата година сам забърках 1, 5 кубика за два дена. Верно с бетонарка, но за под с размери 6х 5 метра, средна дебелина 5 см.
Друг е въпросът, че с дървен под е по красиво, но иска по честа подръжка от гранитогрес или каменни плочи.
На беседката по горе пода го мажа през няколко години с отработено масло. Засега нямам проблеми, съхне за 1 седмица и не цапа.
nikolov333 - майстор
ZEDYCUS, къде е това райско място от снимката ти два поста по-горе..?
baeto - напреднал
Какви греди си ползвал за пода? Предстои ми разширяване на бетонна тераса и съм решил да е с дървена, но се колебая за размера на гредите на пода.
ZEDYCUS - майстор
8х8 см през 50 см отгоре кофражни дъски плътно. Захванати са бетонната плоча с метална кутия с по два анкера.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Беседка и дървени материали" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: