Всичко за дърводелството
Edwardo - напреднал
Здравейте !
Не съм колега, нито се занимавам с дърводелството, но ми падна един дънер от топола и ми се иска да направя за децата една шахматна дъска и след като минах с резачката и го нарязах на две три тънки дъски, оставих ги да изсъхнат, но те се разцепиха на няколко места и то дълбоки. Понеже нямам опит както споменах разбрах, че трябва да ги мажа с масло или олио ....за това моля уважаемите майстори или с по богат опит да ми кажете как да подходя друг път за да не се цепи дъската след като я режа и с какво да я мажа и дали първо да шлайфам и после да намажа с масло или олио или преди това, а това може ли да се направи след като дънера е нарязан от скоро ?!
Благодаря ви предварително .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Edwardo написа:
....как да подходя друг път за да не .....
Топола не става. Каквото и да правиш.
crez - майстор
Тополата е меко дърво,без смоли и като липата стават за неща за пирографиране и дърворезба. Съхненето е по-добре да бъде на дънер, обелваш кората и го оставяш на сянка и проветриво,догодина бичиш,като си оставил резерв в р/те. Той пак ще се нацепи но много по малко от тънки дъски,а и се измятат. Може също да го разбичиш на талпи по 5-7 см също с резерв в дължината и го наредиш за сушене. Тополата съхне бързо. Пак ще се нацепи,но много по-малко. Мазането с масла не знам да спира съхненето.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
crez написа:
...Пак ще се нацепи...
Тополата, като изсъхне пие вода де що свари. Постоянно се цепи

Тема "Как да обработвам дънера ??!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: