Всичко за дърводелството
k_garchev - специалист
Здравейте,може ли да ми препоръчате хубав лак за дърво.Ще се лакира лозница(астма,може и други имена да има по различните краища на България).До сега всичко външно вкъщи съм го лакирал с Пинотекс.Не знам колко е добър,но със сигурност има и доста по-добри.Сега разглеждам лакове Sikkens,Sirca и Belinka и не знам кой да избера.Дървото е чам,съхнало 5 години и вече обработено,само чакам хуабво време,за да монтирам всичко.Трябва ли да използвам байц или някакъв грунд преди лака?Също така лака няма да е безцветен,а ще е нещо тъмно или по-точно няколко нюанса преди тъмното,ако може така да се каже.Предварително ли да лакирам всичко или след монтажа?
pgplamen - специалист
Преди лакирането мини с импрегнатор. Аз използвах лак и на Белинка и на Сикенс. Ако не е шлайфан материала помисли първо да го шлайфаш. За мен беше много по удобно първо да мина със импрегнант и лак отколкото след това.
EDI - майстор
Шлайфането е задължително.Колкото по-гладък детайл, толкова по-малко проблеми после.И какво показва практиката - какъвто и лак да ползваш, хоризонталните греди горе след някоя и друга година пак са за лакиране.Просто условията са такива - постоянна вода и слънце, не издържа дълго дървото и покритието.Лака задължително тониран, понеже прозрачния/безцветния не издържа на УВ, за нула време заминава.
Най-дълготрайни резултати, за учудване на целия свят съм получавал до сега с обикновен български лазурен лак на ЛАКПРОМ, цвят бор върху чам. :lol: С години имам кашпи с решеткина двора, не са мръднали.Та, не си давай много зор с маркови лакове.
k_garchev - специалист
Материала е гладък.В смисъл минаван е на абрихт(не съм сигурен дали точно така се казва.Знаещите да кажат)Май ще взема белинка,да видим какво качество ще е.А какъв грунд да взема?Или да търся на същата марка като лака,на койтосе спра!?
EDI - майстор
Карай продукти на една марка.
Делян - специалист
EDI написа:
Най-дълготрайни резултати, за учудване на целия свят съм получавал до сега с обикновен български лазурен лак на ЛАКПРОМ, цвят бор върху чам. :lol: С години имам кашпи с решеткина двора, не са мръднали.Та, не си давай много зор с маркови лакове.
Подкрепям напълно. Преди три години направих веранда на вилата и го лакирах с лак Леко цвят кестен. Тази година пролетта парапета даде признаци за промяна на цвета. За 2 часа зашкурих и лакирах наново цялата веранда. За 7 лева кутията три години живот мисля, че е добре. Използвам импрегнатор на същата марка.

Тема "Избор на лак за дърво." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: