Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
вт ное 09, 2021 8:59 pmElvis написа:
нед ное 07, 2021 10:40 pmBuliviv написа:
Изчерпателна и полезна информация. Но в частта си за лененото масло не е вярна. Има такова, което не е токсично и се предлага на пазара у нас.
Предполагам за кои продукти говориш :) Специално споменават, че тяхното ленено масло е наистина варено и няма никакви добавени химикали, като сикативи (обикновено тежки метали). Когато си правех проучването, попаднах на техен коментар във "форума" под продуктите им и останах с впечатление, че въпреки, че е напълно натурално... не е добре вареното лененото масло да се използва за повърхности контактуващи с храна. Сега се опитах да намеря въпросния коментар, но не го откривам. За сметка на това открих това: "Здравейте, лененото масло, което предлагаме е натурално без химически добавки и е безопасно за употреба върху повърхности, които ще бъдат в контакт с храни." Може да съм попаднал на тази информацията и в някоя чужда статия, доста изчетох, но ще потърся още информация по въпроса и ако открия нещо ще пиша пак (говорим за изцяло натурално варено ленено масло, за другото е ясно, че не е ок).

Истинското варено ленено масло е безопасно, намерих една кратка статия и ще преведа част от нея:

1) Raw linseed oil is, in fact, flax seed oil. It takes a long time to dry but is entirely non-toxic.
1) Суровото ленено масло отнема дълго време да изсъхне, но е напълно безвредно.

2) The polymerized version is true “boiled” linseed oil, sometimes called “stand oil”. Stand oil is generated by heating linseed oil near 300 °C for a few days in the complete absence of air. Under these conditions, a is highly viscous product results, which provides exceptionally uniform coatings that “dry” to more elastic coatings than linseed oil itself. It also dries much more quickly (although still more slowly than toxic, commonly-used polyurethanes.) This true boiled linseed oil is also non-toxic.
2) Полимеризираната версия е истинското "варено" ленено масло. Вареното ленено масло се получава чрез нагряване на сурово масло до около 300 °C за няколко дни (това ми звучи абсурдно, но проверих, че е взето от Wikipedia) в пълно отсъствие на въздух. При тези условия се получава продукт с висока гъстота, който образува изключително равномерно и по-еластично покритие отколкото суровото ленено масло. Също така "изсъхва" доста по-бързо (въпреки това доста по-бавно отколкото често употребяваните отровни полиуретани). Истинското варено ленено масло не е токсично.

3) The “boiled linseed oil” you can buy in most stores is actually mostly raw linseed oil, but with plasticizers, hardeners, and heavy metals added to make it act like true boiled oil, without the time and effort it takes to actually boil it; in other words, it’s cheap. Folks who are concerned about the toxicity of linseed oil are likely thinking of this type.
3) "Вареното ленено масло", което може да си купите от повечето магазини е всъщност сурово ленено масло с добавени пластификатор, втвърдители и тежки метали, които му придават характеристиките на истинското варено ленено масло, без времето и усилията да бъде варено. С други думи - то е по-евтино. Хората, които се притесняват за токсичността на лененото масло, по-скоро имат в предвид този вид.
И в крайна сметка аджеба ползват ли технологията? Маслото им изобщо не е гъсто.
cvetomir_77 - специалист
Ето тук има малко информация за кокосовото масло - https://bg.facefrontcosmetics.com/52003 ... spoil-2392

Аз от няколко години си правя вакса за нещата които ще имат допир с хранителни продукти, от кокосово масло, пчелен восък и ленено масло от магазините за хранителни стоки.
Elvis - специалист
чет ное 11, 2021 11:57 ammavryt4o написа:
И в крайна сметка аджеба ползват ли технологията? Маслото им изобщо не е гъсто.
Не знам (никога не ми е трябвало ленено масло), но съм по-склонен да им вярвам, вече не сме в каубойските времена от преди 20-тина години и има хора, които се опитват да изградят стабилен бизнес и име. Ако обаче ще продаваш нещо третирано с техни продукти, изобщо не е срамно да им поискаш сертификат. Сега защо не им е гъсто един господ знае, тия работи за 300 °C в продължение на няколко дни ми се изглеждат малко невероятни, това е прекалено близо до пламната температура, въпреки че отсъствието на въздух предпазва от възпламеняване. Wikipedia е авторитетен източник, но знае ли човек... Най-важното е маслото им да съхне за не повече от ден два и да е безвредно. Ако искаш ги питай и пиши после какво са ти отговорили.
пет ное 12, 2021 8:16 pmcvetomir_77 написа:
Ето тук има малко информация за кокосовото масло - https://bg.facefrontcosmetics.com/52003 ... spoil-2392
Аз от няколко години си правя вакса за нещата които ще имат допир с хранителни продукти, от кокосово масло, пчелен восък и ленено масло от магазините за хранителни стоки.
Да май доста хора използват кокосово масло, то е другото често използвано в дърводелството НЕ съхнещо масло, но лично аз предпочитам парафина. Това е малко философска тема, но много хора смятат, че след като нещо е натурално (не визирам конкретно кокосовото масло) е безвредно. Не мисля, че обезателно е така, а и фармацефтичните стандарти са доста по-високи от тези в хранително вкусовата промишленост - то не беше диоксини в месото, олеамид в лютеницата, някакви микро плесени в ядките и т.н. Много растения сами по себе си не са безвредни, отделно при отглеждането и обработката може да се ползва разни гадости и не на последно място, алергиите към растителни продукти (по-често ядки) на са толкова голяма рядкост. Няма значение в крайна сметка, просто исках да кажа, че парафина въобще не е страшен, ако е чист, а растителните масла рано или късно се развалят и стават развъдници :)

Не че съм експерт, но се зачетох тия дни по темата и ми е малко странна твоята комбинацията, здрав защитен слой ли се опитваш да постигнеш или дълбоко импрегниране? За добри резултати много или малко, човек трябва да заложи на едното (изключвам стабилизирането със смоли, които не са подходящи за контакт с храни). Лененото масло (независимо, че не е варено) е от съхнещите масла, а кокосовото от мокрите, но не е достатъчно течно за да прониква дълбоко.
Лично аз, за всичко освен за дъски за рязане бих ползвал нещо, което прави защитен слой - ленено или тунгово масло или още по-добре фабрично масло с твърда вакса сертифицирано за контакт с храна (много ги хвалят фабричните масла с твърда вакса).
Дъските за рязане са съвсем друга бира, из чуждите форуми имаше спор за това - някои ги третират с Osmo за кухненски плотове, което прави дъските бетон, до момента в който не нарежеш едно мезе. Просто слоя колкото и да е здрав е тънък и няма как да издържи дълго на рязане. Затова - дълбоко импрегниране с нещо рядко и после поддръжка с някакви восъци, просто няма трайно решение :)
mavryt4o - майстор
съб ное 13, 2021 7:11 pmElvis написа:
чет ное 11, 2021 11:57 ammavryt4o написа:
И в крайна сметка аджеба ползват ли технологията? Маслото им изобщо не е гъсто.
Не знам (никога не ми е трябвало ленено масло), но съм по-склонен да им вярвам, вече не сме в каубойските времена от преди 20-тина години и има хора, които се опитват да изградят стабилен бизнес и име. Ако обаче ще продаваш нещо третирано с техни продукти, изобщо не е срамно да им поискаш сертификат. Сега защо не им е гъсто един господ знае, тия работи за 300 °C в продължение на няколко дни ми се изглеждат малко невероятни, това е прекалено близо до пламната температура, въпреки че отсъствието на въздух предпазва от възпламеняване. Wikipedia е авторитетен източник, но знае ли човек... Най-важното е маслото им да съхне за не повече от ден два и да е безвредно. Ако искаш ги питай и пиши после какво са ти отговорили.
пет ное 12, 2021 8:16 pmcvetomir_77 написа:
Ето тук има малко информация за кокосовото масло - https://bg.facefrontcosmetics.com/52003 ... spoil-2392
Аз от няколко години си правя вакса за нещата които ще имат допир с хранителни продукти, от кокосово масло, пчелен восък и ленено масло от магазините за хранителни стоки.
Да май доста хора използват кокосово масло, то е другото често използвано в дърводелството НЕ съхнещо масло, но лично аз предпочитам парафина. Това е малко философска тема, но много хора смятат, че след като нещо е натурално (не визирам конкретно кокосовото масло) е безвредно. Не мисля, че обезателно е така, а и фармацефтичните стандарти са доста по-високи от тези в хранително вкусовата промишленост - то не беше диоксини в месото, олеамид в лютеницата, някакви микро плесени в ядките и т.н. Много растения сами по себе си не са безвредни, отделно при отглеждането и обработката може да се ползва разни гадости и не на последно място, алергиите към растителни продукти (по-често ядки) на са толкова голяма рядкост. Няма значение в крайна сметка, просто исках да кажа, че парафина въобще не е страшен, ако е чист, а растителните масла рано или късно се развалят и стават развъдници :)

Не че съм експерт, но се зачетох тия дни по темата и ми е малко странна твоята комбинацията, здрав защитен слой ли се опитваш да постигнеш или дълбоко импрегниране? За добри резултати много или малко, човек трябва да заложи на едното (изключвам стабилизирането със смоли, които не са подходящи за контакт с храни). Лененото масло (независимо, че не е варено) е от съхнещите масла, а кокосовото от мокрите, но не е достатъчно течно за да прониква дълбоко.
Лично аз, за всичко освен за дъски за рязане бих ползвал нещо, което прави защитен слой - ленено или тунгово масло или още по-добре фабрично масло с твърда вакса сертифицирано за контакт с храна (много ги хвалят фабричните масла с твърда вакса).
Дъските за рязане са съвсем друга бира, из чуждите форуми имаше спор за това - някои ги третират с Osmo за кухненски плотове, което прави дъските бетон, до момента в който не нарежеш едно мезе. Просто слоя колкото и да е здрав е тънък и няма как да издържи дълго на рязане. Затова - дълбоко импрегниране с нещо рядко и после поддръжка с някакви восъци, просто няма трайно решение :)
Когато им звънях още първия път преди няколко години с проблем с продуктите им те няма отговор(или по-скоро отговора беше,, нямаме отзиви върху орехово дърво "!?) От тогава смениха доста рецепти но ме изгубиха тяхната некомпетентност. Не смятам да им звъня за каквото и да било. Ползвам бъркочите на Осмо и тровя света. 🙂
Когато им звънях още първия път преди няколко години с проблем с продуктите им те няма отговор(или по-скоро отговора беше,, нямаме отзиви върху орехово дърво "!?) От тогава смениха доста рецепти но ме изгубиха тяхната некомпетентност. Не смятам да им звъня за каквото и да било. Ползвам бъркочите на Осмо и тровя света. 🙂
[/quote]

Точно сега ми се появи проблем с недобре миришеща дъска за рязане. Не е използвана , до сега. Добре, че е правена за приятел та няма да се излагам много. Преди година съм я правил, намазана е с варено ленено масло на един български производител от Балкана (не знам дали става въпрос за същия като при теб). Даже по спомен и с вакса от техните съм я мазал след лененото масло. Та сега дъската се връща при мен, ще и сваля покритието и ще пробвам с нещо друго. Или по-точно с лененото масло което аз започнах да си варя, и с ваксата с пчелен восък която също започнах да си правя. Но май лененото ще го заменям в бъдеще с минерално :?
torbalan - Дървен философ
нед ное 07, 2021 1:26 pmElvis написа:
....
  • Тунгово
- най-водоустойчивото, въпреки че мирише неприятно.
...
Сериозно ли ти мирише неприятно?!?!?

На мен ми харесва много как мирише. :)
За скъпо - скъпо е, спор няма.
EDI - майстор
Варено ленено масло ползвайте на ГУБРА.
infomar
Моите дъски за рязане от както съм ги купил преди 20-30 години не са мазани с никакво масло, освен с мазнината на пържолите които съм рязал на тях.
Мирисах ги преди малко - на нищо не ми миришат.
Нищо им няма - все по-хубави стават.

Тема "Въпрос за масло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: