Всичко за дърводелството
Lisko - майстор
Коментарите за топлопроводност, шумоизолация, дълготрайност са логически.
Коментарите за "естествения материал" са смешни. То и водата е естествен материал, ама предпочиташ биричка.
И едно на ръка че дървото е обработено с нещо - или дълбоко проникнало или покритие. И то ли е естествено?

Аз предпочитам да изработвам неща от дърво, не от пласмаса, но това не опровергава нищо от горното.
PIP - майстор
пет юли 06, 2018 11:54 pmstomanata написа:
ЗДравейте,
не съм по тази, но питам за консултация.
Чувал съм, че за да стане читава дограмата е нужно доста
да е престоял материала. (Истина ли е?).
Ако е така, то дали е правилно следната ми идея:
Да закупя от местни дърводелци може би вече изсушен материал
и да го оставя 1 година на тавана, за да е по-сигурна работата.
След това вече да го дам на някой и от този материал да ми изработи
дървена дограма и да се поставят стъклопакети?
Не е задължително ти да си купуваш материала, ако може да се гарантира произхода и качеството му от този, който ще го работи. Ако решиш да купуваш материал предварително се разбери с този, който ще я прави или някой дето разбира да види материала, който ще купуваш, защото от материал до материал има много разлика и не е гаранция, че 6годишен материал е по-сух от 3годишен. Зависи от сезона, къде и как е складиран и др.
Също така, ако се подберат както трябва заготовките не е никакъв проблем да се полза 'неслепен' материал. Аз си правих над 50м2 дограма преди 10г и няма никакви проблеми до сега, виж поддръжката и лака не го коментирам, за мен това е единствения недостатък на дървената дограма.
Фитилчо - майстор
И аз бих се насочил към дървена дограма- по красиво стои (според мен)
Тук да отворя една скоба, че гледам има хора, които рабират....

Ще правя един прозорец и съм се насочил към алуминиев профил.
Та- Алуминиj или PVC?
miliad - майстор
Та- Алуминиj или PVC? :-D :lol: :-D
Тоя въпрос е като оня за яйцето и кокошката.
Значи ако си се спрял на алум. система с прекъснат термомост с минимално 60мм ширина на профила, изпълнена с ъглонабивна сглобка и обков за ПВЦ дограма, и си съгласен да платиш почти 2 пъти цената на еквивалетния немски ПВЦ прозорец-що пък не.
Фитилчо - майстор
ср юли 11, 2018 10:57 ammiliad написа:
Та- Алуминиj или PVC? :-D :lol: :-D
Тоя въпрос е като оня за яйцето и кокошката.
Значи ако си се спрял на алум. система с прекъснат термомост с минимално 60мм ширина на профила, изпълнена с ъглонабивна сглобка и обков за ПВЦ дограма, и си съгласен да платиш почти 2 пъти цената на еквивалетния немски ПВЦ прозорец-що пък не.
Обявиха ми 2К за тоя джам,та май е точно, както ти казваш. Стъклопакет дебел 48 мм , троен. сега минахме на 40 мм стъклопакет и съответният профил за него (не зная колко е дебел) и цената падна наполовина...
Това е с къстъм цвят боя от Tiger и едно отваряемо крило на V
Джама е висок 480 мм и е на 2 парчета по 3 метра, като само единият е отваряем
Christo - майстор
Фитилчо,
Ще ти дам и аз малко инфо за размисъл. Подменях дълго и тъжно старата дограма стая по стая, заради недостатъчно финикийски знаци. На първата реших да се правя на мъж и рекох алуминиева, с прекъснат термо мост, маркова. Какво видях първата зима? Въшната половина на профилите, която е студена, прави конденз от топлия въздух, който пълни кухините при отваряне. В резултат на това, празното пространство между касата и вратата се пълни с вода. При големи студове вратата замръзва към касата. Принудих се да пробивам отвори в профилите навън, за да изтича кондензиралата вода, което е някакво импровизирано закърпване на положението. На следващите стаи минах на пластмасови 5 камерни Рехау. Никакви проблеми. Важно е дограмата да е правена в заводски условия. То това важи и за дървената. И хубави да са профилите, могат да бъдат компрометирани, ако са сглобявани в някой гараж. Не става само с майсторлък. Трябват си и машини, и то доста скъпи. По принцип и аз съм фен на дървото. За съжаление, дори и най-скъпата дървена дограма с настоящите лакове иска поддръжка, което за мен е неприемлив разход на време, усилия и пари.

Поздрави и успех!
Фитилчо - майстор
Алуминиевата ще бъде изпълнена както трябва, умишлено съм се насочил към този човек и той препоръча това. Не ми се разправя с пластмаси :^o
radius - майстор
Е значи не питаш алуминий или ПВЦ?!
Фитилчо - майстор
Ми не, не съм го поръчал още, имам шанс, дет се вика
Но по-скоро очаквах позитивни мнения в защита на халюмина :wink:

Един алуминиев прозорец е теоритично вечен. Даже можеш да му смениш цвят, механизми и си става пак чисъто нов като преди 10 години.
Доокато пласмасата си е за кофички от кисело мляко =D>
lebendi - специалист
Фитилчо написа:
Един алуминиев прозорец е теоритично вечен. Даже можеш да му смениш цвят, механизми и си става пак чисъто нов като преди 10 години.
Доокато пласмасата си е за кофички от кисело мляко =D>
Не съм съвсем съгласен с горното,защото имам PVC прозорец на 12-13г на южна фасада,който не е мръднал и съм виждал остъклена тераса с алуминиева дограма,която тераса две кучета използваха за тоалетна и при демонтажа на дограмата (след 8-10г)долният хоризонтален профил направо се разпадна.
Относно твоя прозорец,защо не провериш вариант с хубав PVC профил с алуминиева капачка(май имаш избор на цвят по RAL)-така ще съчетаеш плюсовете и на двата профила-и в комбинация с троен сп.4с-б-к и един добър обков мисля,че ще е добър избор.
Хубава дървена дограма има баща ми монтирана на два-три пъти м/у 5-10г,като досега е имало само нужда от реглаж на 2 крила,но струваше към 400лв/кв.м.
Поздрави и успех с избора.

Тема "Материал за дървена дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: