Всичко за дърводелството
stomanata - специалист
ЗДравейте,
не съм по тази, но питам за консултация.
Чувал съм, че за да стане читава дограмата е нужно доста
да е престоял материала. (Истина ли е?).
Ако е така, то дали е правилно следната ми идея:
Да закупя от местни дърводелци може би вече изсушен материал
и да го оставя 1 година на тавана, за да е по-сигурна работата.
След това вече да го дам на някой и от този материал да ми изработи
дървена дограма и да се поставят стъклопакети?
torbalan - Дървен философ
От какво ще я правиш?
Ако е от чам - има трислойни слепени греди. Няма грижи с измятането. Моята дограма е от такива.

Ако ще скачаш на по-скъпо дърво, примерно дъб, идея нямам.
Christo - майстор
Здравейте,
Интересувам се сериозно защо предпочитате дървената дограма пред PVC?
stomanata - специалист
Не знам кое е по-добре.
Не държа да е скъпо, но искам да изкара доста.
Не знам старата ни от какъв материал е, но е на 32-33г и все още
е сравнително добре, но има доста фуги.
А защо предпочитам дърво....
дървото е естествен материал.
На запад хората взеха да бягат от ПВЦ.
Считам (без да съм специалист), че дървена
дограма със стъклопакет би било много добра идея.
plamen6703 - майстор
Монтирал съм дървена дограма само заради едни "дребни" предимства пред пластмасата, която някои ползват за дограма и това е, че първо, дървото "диша", второ, ниска топлопроводимост, трето, невероятно добра звукоизолация, топлоизолация и не на последно място ниският коефициент на температурно разширение.
Сещам се и за недостатъци и единият от тях е, че истинските неща струват скъпо и не всеки може да си ги позволи :wink: Друг недостатък, че дървена дограма не се прави под път и над път от всеки полуграмотен лепач на пластмасови профили, а се налага да се търси сериозен производител, които освен производство предлага и качество! :partyman:
miliad - майстор
Продава се готов материал, трислоен за профили за дървена дограма.
Съвета ми е обаче да се обърнете към специализирала се фирма в производството на съвременна дървена дограма.
И повечето дърводелци не желаят да работят с материал на клиента по ред причини.
Christo - майстор
Нямам нищо общо с производство и продажба на дограма. Предстои ми ремонт и се интересувам сериозно. Целта не е всеки да хвали това, което е направил. Може би ще е полезна такава дискусия за мнозина. Ясно е, че хубавата дограма е скъпа. Полуграмотни калпазани има и дърводелци, и дограмаджии. Преди 7-8 години, на къщата, в която живея, подмених дървената чамова 50 годишна дограма с качествена ПВЦ. Няма да споменавам марки и модели, пък и те(профилите) вече не са актуални. Пластмасовият профил гарантирано има по-ниска топлопроводност. Какво точно значи, че дървото диша? Това плюс ли е, или минус? За звукоизолацията не знам. В моя случай звукоизолацията се подобри значително. Сравнявам класически двускатен чамов прозорец (две черчевета с единични стъкла на около 15 сантиметра едно от друго) и ПВЦ дограма с двоен стъклопакет. Виждал съм в чужбина дограма от предварително обработена дървесина. Дървото предварително е било разбичено на груби заготовки. После вероятно е обработено в автоклав и пропито с някаква смола. После са произведени окончателни профили и самите прозорци. Гумени уплътнения, стъклопакети, обков, и т.н. До колкото мога да съдя, ползвани са някакви специализирани, не дърводелски машини. Според мен изглеждаха много добре. Сигурно и цената е подобаваща...Ако някой знае координати на производител на качествена дървена дограма, да пише. Някакви сайтове за съвременна конструкция на дограма от дърво? Импрегниране, лакове, бои и т.н.?
Поздрави на всички!
plamen6703 - майстор
Явно няма как да се мине без линкове, че да изключим сравненията с "класически двускатен чамов прозорец (две черчевета с единични стъкла на около 15 сантиметра едно от друго)" на баба и дядо от времето, и да говорим за съвременна дървена дограма със стъклопакет, изработена от професионалисти в тази област! Линка е на фирма, от която имам преки лични впечатления и е за качествена дървена дограма изработена и монтирана на вилата ми http://www.chervenkov.com/windows.php?catID=2 Тази дограма няма нищо общо с тапицираните с различна пластмаса "ПВЦ" железни профили. Дали "пластмасовият профил гарантирано има по-ниска топлопроводност" е въпрос на разбиране и познаване на материята.
Никога не бих предпочел пластмаса пред дърво, никога не бих предпочел ламинат/ пресована хартия/ пред дървен паркет.
Всеки има право на свой избор. При избора всичко е въпрос на разбиране, на предпочитания и възможности! :partyman:
miliad - майстор
Че какви да са тия машини, ако не за обработка на дърво-дърводелски. :)
Има си и тук специализирани поточни линии и машини/пример-четиристранна фреза/, за който може да си ги купи.Факт.
Набързо прехвърлих един каталог-общо взето при сходна ширина на профила имат еднакви показатели на топлопроводимост и шумоизолация с ПВЦто.
Алуминия губи само по топлопроводимост.
+ за дървото: естествен материал, не натрупва статично електричество, ремонтопригоден е, по висока устойчивост на пожар в сравнение с ПВЦ и алуминий, мнооого цветове, по-дълготраен материал от ПВЦто при правилна подръжка.
- изисква периодична подръжка на покритията, ценово е по-скъпа от ПВЦто. Чамовата/най-евтината/ е горе-долу на цената на цветното ПВЦ.

Това е най-общо като информация.
turbocharged - специалист
Предимството за мен е че дървото е естествен материал. Използвал се е хилядолетия в строителството преди да се измисли пластмасата. Изглежда много добре. Дървената дограма е евтина на фона на това което получаваш Моята е от Карабулев махогон меранти беше почти на цената на чамова https://karabulev.eu Адмирации за перфектната работа.

Тема "Материал за дървена дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: