Всичко за дърводелството
bospot - напреднал
Здравейте! Предварително искам да уточня, че имам 0 опит в работата с дърво :oops: но имам желание да се науча, макар и на стари години :D Все от някъде трябва да се почне.

Искам да направя плот за маса, която да се ползва вън целогодишно. Ако взема от някой склад за дърво калибровани дъски, например 20 х 3 см, мога ли да ги слепя? Казаха ми, че дори такива дъски често са криви в 1 или 2 равнини и трябвало обработка с машина (щрайхмус?). Ако това е така, явно няма да стане моята...

А какво лепило може да се ползва за външна употреба? В една железария ми казаха, че всякакво дърво се лепи с Ц200, но ме съмнява да няма специални лепила за външни условия.

Мой познат ми каза, че няма начин да стане това, което искам - от влагата щели да се отворят слепените дъски, да се изметне целия плот и тн. Препоръча ми да направя плота като за "пикник маса", с фуги между дъските и отдолу хванати с напречни дъски с винтове. Това ми е що-годе ясно, но желанието ми е за плътен плот.

Благодаря предварително!
mavryt4o - майстор
правилно са ти казали познатите послушай ги слепения плот не е за вън всичко мърда и става мазало
Lisko - майстор
вт авг 14, 2018 9:00 pmmavryt4o написа:
правилно са ти казали познатите послушай ги слепения плот не е за вън всичко мърда и става мазало
Ти знаеш по-добре, но сега се сещам какво гледах в един клип. А именно - освен лепилото се слагат и винтове. Всяка следваща дъска скрива винтовете които държат предната към по-предната. И накрая яко мазане с цел да е минимално разтягането от влагата.

Разбира се тоя метод с винтовете е по-подходящ за по-дебелшки дъски.
EDI - майстор
Става, но иска малко умения и добри материали.Освен с винтове, слепена маса за вън се прави със шпилки.За слепване се използва или ТАЙТБОНД 3 или смола.Летвите за слепване следва да бъдат в съотношение поне 1:2, като се лепи по-дългата страна.Иска идеално шлайфане след добро изсъхване на лепилото или смолата/поне 2 дена/и редовна поддръжка в последствие.В общи линии това са условията плота да издържи по-дълго.
mavryt4o - майстор
Само мога да кажа че съм виждал каква сила има такъв плот тръгне ли да се измята.
EDI - майстор
Така си е, почне ли да се усуква, къса всичко, но си зависи все пак и от използваната дървесина.

Тема "Слепване на дъски за плот за външна употреба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: