• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
PIP - майстор
Ами ако говорим за същия тежък комски иголистен материал расъл във влага за 'няколко' години винаги бих предпочел нашенски рилски/пирински дървен материал от северен сух склон. Ти си се смей, не ми пречиш.
lov - майстор
Пак изплещи поредната глупост. Точно този материал не е израсъл за няколко години ами поне няколко пъти по бавно от същия дървесен вид на нашата географска ширина. Те и за тва е тежък а също така и механично по здрав.
А и да попитам правиш ли разлика между влажен и сух климат. Щото там може да има сняг ама е съвсем различно от влага на топло.
mavryt4o - майстор
Аз съм расъл след 80' и не съм имал допир с комски материал и какъвто и да било вносен.Човека май се обърка и визираше хора като мен ,,след''.Не съм специалист но и в тукашния материал има разлика.Уш в един куп но се среща на рядко и такъв материал по-плътен с доста на гъсто разположени годишни кръгове и осезаемо тежък.За издържливоста му в времето спрямо другия не мога да коментирам все пак съм след 80' но е логично да е така .Не ми е ясно дали тези вътрешни напрежения,усуквания имат общо с скороста на растеж и литература подходяща не мога да намеря.
Lisko - майстор
Две статии по темата.
Първата е от двама професори от университета в Тенеси:
https://ag.tennessee.edu/fwf/Documents/ ... y_W253.pdf

Втората е в сайта на земеделското министерство на САЩ:
https://www.fpl.fs.fed.us/documnts/pdf1985/senft85a.pdf
PIP - майстор
Глупости или не, комския материал с който аз съм имал работа преди много години със сигрност не беше лиственица, а червеникъв тежък и мазен приличащ на бор и аз не бих работил с него.
  • 1
  • 2

Тема "Родопски/Старопланински Чам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: