• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
zMeeV - помощник
Здравейте,
Бих искал да разбера разликата между двата материала Родопски и Старопланински чам. И въобще има ли такава? Естествено, говорим за приложението му в строителството. Някъде се споменава, че Родопския е по-смолист от другия и издържа повече във времето, а също и по-трудно бива нападан от дървояди и инсектициди.
plamen6703 - майстор
Преди години дъвкахме такава тема в един пчеларски форум :) Ако си падаш по лирични /философски/ отклонения, има разлика и би трябвало да е така както го пишеш. За мен е без значение, защото кошерите ми са в района на Стара планина и знам, че дори да пише родопски чам, нито ще от Родопите, нито го купувам да ме надживее, че да задирям на такива подробности! :partyman:
lov - майстор
Всеки се хвали с материала който добива. Връзка с региона почти няма освен с малка разлика в големината на трупите които се разбичват. По осезаемата разлика е във вида иглолистна дървесина. В българия има няколко вида иглолисни дървета които се ползват за такъв материал а и от там разликата в качеството на дървесината. Но дали е примерно бял бор от Стара Планина или от Родопите е все едно. Като в даден регион примерно в родопите може да се добива само смърч примерно а в съседния да преобладава съвсем други дървесен вид. И от там вече са физическите качества на дадения дървесен вид. Един е примерно с повече съкове другия с повече смоли и съответно различните видове имат и различна здравина.
А за разпознаването не е сложно само малко практика. :-D Останалото е чесане на езиците. Кой по по най. :lol:
шоп - майстор
пон сеп 03, 2018 7:07 pmlov написа:
Но дали е примерно бял бор от Стара Планина или от Родопите е все едно.

+ 1

Ако погледнем географската ширината на България и ще се убедим колко нищожни сме в геополигическата карта на света.

И на ученика му е ясно, че дървесина при 40-45 северна ширина е едно и съвсем друго дървесина сечена при 60-70 градуса северна ширина.

Не случайно при татово време дървен материал и дограма направена от комска дървесина бе равносилно на кореком:-))))

За съжаление родените преди 1980 година едва ли ще ме разберът:-)))))))))))))
vlax - майстор
пон сеп 03, 2018 7:59 pmшоп написа:
За съжаление родените преди 1980 година едва ли ще ме разберът:-)))))))))))))
Аз съм роден преди 1980 и те разбирам,бил съм и в Коми АССР. :-D
lov - майстор
пон сеп 03, 2018 7:59 pmшоп написа:
пон сеп 03, 2018 7:07 pmlov написа:
Но дали е примерно бял бор от Стара Планина или от Родопите е все едно.

+ 1

Ако погледнем географската ширината на България и ще се убедим колко нищожни сме в геополигическата карта на света.

И на ученика му е ясно, че дървесина при 40-45 северна ширина е едно и съвсем друго дървесина сечена при 60-70 градуса северна ширина.

Не случайно при татово време дървен материал и дограма направена от комска дървесина бе равносилно на кореком:-))))

За съжаление родените преди 1980 година едва ли ще ме разберът:-)))))))))))))
Да ти кажа хем е така, хем не е. Освен географската ширина има и значение дори от местния климат. Дано ми се удаде случай да направя едно клипче да видиш как хубаво на външен вид дърво като почне да се разбичва дъските стават направо готови за бурета. :) И това е единствено защото е имало някакви постоянни течения и в последствие са се натрупали вътрешни напрежения. А различния географски пояс дава друго предимство. Там по коми поради по късия период на вегетация заради по дългата зима нарастването е по бавно и пластовете са по плътни и съответно материала е по здрав. А още по ярко е изразена и разликата в тази част която е била обърната към слънцето. И вече идва и майсторлъка при разбичването коя част да се ползва за строителен материал и коя за мебели. Но вече едва ли някой обръща внимание на това. У нас на 100% се дири рандеман а не качествена дървесина.
Дъвчем го тука а аз не съм кой знае колко вещ по темата. Казвам наученото от последните няколко години че се завъртях по край дървообработващи машини а някои хора учат с години за тая работа. :-D Та може много да се дъвче по темата, а тя има много специфики в зависимост за къде ще се ползва дървесината.
nikolov333 - майстор
Според мене, каквото и да е, за да има качество е нужна конкуренция на пазара, а тя се определя от търсенето. С две думи няма ли търсене, няма предлагане.. При нас нещата опират и до нелатежоспособност и липса на избор поради географските ни особености.
PIP - майстор
пон сеп 03, 2018 7:59 pmшоп написа:
пон сеп 03, 2018 7:07 pmlov написа:
Но дали е примерно бял бор от Стара Планина или от Родопите е все едно.

+ 1

Ако погледнем географската ширината на България и ще се убедим колко нищожни сме в геополигическата карта на света.

И на ученика му е ясно, че дървесина при 40-45 северна ширина е едно и съвсем друго дървесина сечена при 60-70 градуса северна ширина.

Не случайно при татово време дървен материал и дограма направена от комска дървесина бе равносилно на кореком:-))))

За съжаление родените преди 1980 година едва ли ще ме разберът:-)))))))))))))
Аз съм роден преди 1980г, но нещо не разбирам какво имаш предвид с корекома, защото за мен комския материал не става за нищо.
plamen6703 - майстор
Никой никъде не е казал, че сред родените преди 1980 год. няма хора, които не разбират от дървен материал :wink: ! :partyman:
Чираче - майстор
вт сеп 04, 2018 8:14 pmPIP написа:


Аз съм роден преди 1980г, но нещо не разбирам какво имаш предвид с корекома, защото за мен комския материал не става за нищо.
[/quote]

Не говори глупости, че ще ти се смеят и пеленачетата.
  • 1
  • 2

Тема "Родопски/Старопланински Чам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: