• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
BAlexandrov - специалист
Здравейте,

Имам двуетажно легло от Икеа, което е от необработено дърво, вероятно чам. Вече е на месец и тук таме се изцапа, а почистването му е трудно.
Искам да го обработя с нещо, така че да се запази натуралния му цвят за по-дълго време и да може по-лесно да се чисти. Трябва и да не мирише и по възможност да изсъхне бързо, максимум ден-два, докато ни няма. Цветът не искам да го променям.

Лакиране мисля, че не е добър вариант.
Дайте идея за някакви масла или нещо по-естествено.

Прикачен файл:
leglo.jpg
radius - майстор
Почти е сигурно, че е мазано с нещо. С каквото и да го намажеш, ще потъмнее от слънцето и няма да е с вида в момента.
BAlexandrov - специалист
Чисто, сухо дърво е. Не личи да е обработвано...
Ей го и в сайта
https://www.ikea.bg/bedroom/beds/Bunk-b ... /00102452/
radius - майстор
Имам етажерка от там. На пипане е като натурално дърво, но е мината с някакъв тънък лак. Пробвай да го овлажниш с една гъба, ако не потъмнее, значи е лакирано.
EDI - майстор
Може да са ударили тънко масло някакво.
miliad - майстор
Че кой производител слага масло на ширпотреба.
Тънък мат лак най-вероятно. На светлото дърво си личат мръсни пръсти.
И кое му е лошото на лакирането?
Ако действително не е обработено, при намокряне на дървесината ще щръкнат влакна и като изсъхне ще се усеща грапавост при пипане.
Прозрачен лак на водна основа,за да не мирише. Втората ръка ще изсъхне за ден.
mavryt4o - майстор
Икея си имат масло за дърво вероятно е от тяхното .Каквото и да ползваш масло то няма да защити от изцапване .,мръсотията ще си напие в дървото директно.Вариант е воден безцветен лак да направи покритие,което после се чисти лесно с мокра кърпа.
zz_stefanov - майстор
вт сеп 11, 2018 5:08 pmradius написа:
Почти е сигурно, че е мазано с нещо. С каквото и да го намажеш, ще потъмнее от слънцето и няма да е с вида в момента.
Може и да не е мазано. Икея го казват. Къпувал съм една дреболия в такова състояние, беше натюр. Тези които бяха с цвят бяха лакирани. Знаех го от магазина и веднага го лакирах с лак на водна основа. Мострата в магазина беше станала мърляво сива.
radius - майстор
Ей, ако се сетя довечера ще накисна моята етажерка, че автора не иска, пък ми стана интересно.
burkov - специалист
Прикачен файл:
20180912_123303.jpg
Това беше поставено до една чиста дървена маса в Икеа днес. Предполагам с точно тази цел. Води се масло до колкото разбирам.
  • 1
  • 2

Тема "Обработка на чам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: