Всичко за дърводелството
Здравейте!
За пръв път пиша във форума и се надявам да ми дадете полезни съвети относно сглобяването на мебели. От скоро се занимавам с това и много от нещата ги уча сам и в движение, но като цяло ми е интересно. Имам проблем с чекмеджетата по принцип , нещо , което ми убягва или не правя правилно. Поставям ролковите водачи на страниците на шкафа, съответно и тези на самото чекмедже, след което хващам със стягата челото към чекмеджето, прихващам челото и като затворя чекмеджето и го погледна отстрани , в почти 90% от случаите то или само долния/горния край му опира страницата и стои накриво, или не прилепва плътно за страницата като цяло. В първия случай го оправям като смъкна или вдигна задната част на водача , който е хванат за страницата, но не винаги се получава еднакво. Във втория случай измествам навън или навътре водача на страницата, пробвам с водача, който е на самото чекмедже да го преместя на някъде, но не става и не става. Сега се боря с един шкаф с три чекмеджета като долното прилепва само в долния край, средното залепва уникално точно , без грам луфт , а третото не прибира добре нито долу, нито горе. На всичкото отгоре цвета е много светъл и всичко това погледнато отстрани се вижда крещящо много.
След едночасови проби , сваляне-вдигане, изместване напред-назад, размених местата на чекмеджетата и се оказа, че което и да сложа на мястото на второ чекмедже , все си прибира уникално добре. Явно проблемът е във водачите и затова се зачудих има ли някаква тънкост при регулирането им или е въпрос на качество на водачите(ползвам FGV), Защото, това с уникалното прилепване за страницата ми се случва 1 път на 100
Има има ли разлика при ползването на телескопични(като гледам цената, може би има) или и при тях е на късмет ще прилепнат ли плътно всички или не?
Благодаря!
PIP - майстор
Най-често проблемите идват от геометрията на шкафовете и чекмеджетата – разлики в размери и правия ъгъл. След това монтажа на релсите, ползвай шаблон или една и съща летва с белязка, може да са много неща.
radius - майстор
И аз слагах FGV на двайсетина чекмеджета и нямах този проблем. А имах чела по 30см високи, където би се виждало. За да монтирам водача на страницата (шкафа още не е сглобен) бележа с ролетката от края на страницата колкото мм трябва в предния край и в задния. Така съм сигурен, че е на точно разстояние и под прав ъгъл ( приемаме че страницата е отрязана под прав ъгъл ;) ). Удрям една черта, която трябва да е в центровете на отворите на водача. Преди да навия винтовете, с шило пробивам ламинираното, за да съм сигурен, че винта ще е където трябва. Завивам първо най-предния и задния, за да позиционират точно водача, после и вътре още 2-3 винта, в зависимост от дължината.
ср окт 03, 2018 8:59 amPIP написа:
Най-често проблемите идват от геометрията на шкафовете и чекмеджетата – разлики в размери и правия ъгъл. След това монтажа на релсите, ползвай шаблон или една и съща летва с белязка, може да са много неща.
Винаги си меря диагоналите на шкафовете и на чекмеджетата преди да сложа фазера, затова и го изключих, че проблемът може да е от там. Единственото,което имаше разлика е разстоянието , което оставям на водача към страницата т.е. дали започва точно от края на страницата или е няколко мм по навътре, но като ги разместих и уеднаквих всички да започват на еднакво разстояние от ръба на страницата, проблема си остана без промяна. А и при водача на второто чекмедже, което и чекмедже да сложа си пасва идеално, затова днес ще взема други водачи и пак ще пробвам.
Последна промяна от estacado на ср окт 03, 2018 10:18 am, променено общо 1 път.
ср окт 03, 2018 9:09 amradius написа:
И аз слагах FGV на двайсетина чекмеджета и нямах този проблем. А имах чела по 30см високи, където би се виждало. За да монтирам водача на страницата (шкафа още не е сглобен) бележа с ролетката от края на страницата колкото мм трябва в предния край и в задния. Така съм сигурен, че е на точно разстояние и под прав ъгъл ( приемаме че страницата е отрязана под прав ъгъл ;) ). Удрям една черта, която трябва да е в центровете на отворите на водача. Преди да навия винтовете, с шило пробивам ламинираното, за да съм сигурен, че винта ще е където трябва. Завивам първо най-предния и задния, за да позиционират точно водача, после и вътре още 2-3 винта, в зависимост от дължината.
По същия начин го правя и аз. Отбелязвам си къде трябва да е и после с правия ъгъл си правя черта , по която да слагам видиите на водача.
radius - майстор
Да де, ама аз не го правя така и изрично наблегнах, че правия ъгъл не го постигам с "прав" ъгъл.

Тема "Проблем с чекмеджета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: