Всичко за дърводелството
nolkov - специалист
Привет,
Не видях подобна тема и затова реших да публикувам нова.

Видях в един клип н Тубата, че изграждането на аспирация трябва да става с метални тръби, а ако е с пластмасови, то трябва да се сложи меден проводник в тях, за да отвежда статичното електричество, което се получава от търкането на стружките в тръбите. Медния проводник се заземява.
Ако не го направи човек има опасност да се образува искра и запали.
Имате ли наблюдения за подобно нещо и как сте изградили вашите аспирации?
PIP - майстор
Здравей, подобни теми има и е писано по въпроса, но не много. Ако се ползват пласмасови тръби е препоръчително да се ползва заземителна жица и от вътре и от вън на тръбите. Аз съм с метални тръби които съм свързал с метална жица към всяка машина, машините са заземени и нямам статично електричество.
nolkov - специалист
съб дек 29, 2018 2:34 pmPIP написа:
Здравей, подобни теми има и е писано по въпроса, но не много. Ако се ползват пласмасови тръби е препоръчително да се ползва заземителна жица и от вътре и от вън на тръбите. Аз съм с метални тръби които съм свързал с метална жица към всяка машина, машините са заземени и нямам статично електричество.
Благодаря! Това че са метални не прави ли излишно заземяването?
PIP - майстор
То заземяването е задължително, просто при пластмасовите не става с тръбите за това е металния проводник, при металните е директно. Под метална жица при мен имах предвид, че връзката между тръбопровода и всяка машина е с меки връзки с метална жица (в тях), която в двата края е оголена и с болт е свързан съответно към машинта и в другия край към металната тръба.
nolkov - специалист
А с пластмасовите как стоят нещата? Извинявам се, че питам, но искам да си го направя сам, а тоците на са най-силната ми част.
Жицата оголена ли е?
Непрекъсната през цялата дължина на аспирацията ли е?
С какво сечение е жичата?
Тази, която е отвън къде се връзва?
Тази, която е вътре към машината или към аспирацията се заземява?
nolkov - специалист
Намерих това, мисля, че ще ми обясни всичко - въпреки това благодаря за помоща!
nolkov - специалист
И ето още едно, което всъщност дава най-доброто решение, защото в горното видео човека получи доста негативни коментари за статичното електричесство вътре в тръбите, което не се лови от измислената от него система.

griffin - майстор
При мен системата е проста имам винтчета навити през 30-40см в самата тръба, които малко проникват от вътрешната страна, главите на всички винтове са съединени със тънка жица и са захваната за корпуса на мотора на аспирацията. За заземяване би свършила работа всяка тънка гола жица, аз ползвам стоманена поцинкована жица за огради и нямам натрупване на статично електричество.
nolkov - специалист
Да, това явно е един от най-практикуваните методи.
Благодаря ти!
PIP - майстор
съб дек 29, 2018 5:37 pmnolkov написа:
А с пластмасовите как стоят нещата? Извинявам се, че питам, но искам да си го направя сам, а тоците на са най-силната ми част.
Жицата оголена ли е?
Непрекъсната през цялата дължина на аспирацията ли е?
С какво сечение е жичата?
Тази, която е отвън къде се връзва?
Тази, която е вътре към машината или към аспирацията се заземява?
Аз съм с трифазни машини с 5 проводна ел инсталация и съм заземил таблото, така че заземяването на въздухопровода е чрез свързването и към машините, които са заземени през инсталацията. Обмислях пласмасови тръби и мислех да ползвам шини отвън и от вътре хванати с самонарезни винтове, но не намерих размер ф140 и затова минах на метални.

Тема "Аспирация в работилница" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: