Всичко за дърводелството
Buliviv - специалист
Привет на всички !
Реших, че за тази тема най - подходящо ще е началото на годината, та...
От дълго време забелязвам, че в темата за "лидълски промоции" се коментират качества, плюсове, минуси и т.н. на най - различни инструменти.
Смятам, че ще е полезно да имаме тема, в която всеки да споделя впечатленията си за различни инструменти и пособия придобити от нас по една или друга причина. Полезност - респективно безполезност, кои инструменти използваме най - често и кои съжаляваме, че сме закупили и въобще не ползваме.
Всеки от нас е вземал за работилницата си нещо, което после се е оказвало напълно безполезно, както и обратното.
Също така във времена на производство на супер некачествени инструменти, би било добре да споделяме и кой от какво се е "опарил" и съответно от какво сме доволни.
Иска ми се в темата да засягаме както ръчни, така и електрически инструменти, но да бъдем обективни и така да сме си взаимно полезни, а не да изпадаме в спорове и реклами.
Ако модераторите преценят темата за излишна, да я изтрият.
skobastudio - напреднал
За много години!

Аз съм нов в дърводелството и съм се насочил предимно към работа с ръчни инструменти.
Темата е хубава и ще ми е интересно да чуя мнения от практиката.

Ще започна с моето мнение за менгемето ми.
Купих старо метално менгеме с quick release (механизъм за бързо придвижване), от тези които препоръчва Пол Селърс. Моето специално е: Woden 89 No 1, което е широко 7 инча и се отваря до 8.
Едното ухо, с което се захваща отдолу за тезгяха е с отчупен ъгъл, но това не пречи на затягането и стабилността.
Цената с доставката до София беше около 100лева.

Дойде със сложена една дървен "челюст" (не знам как го превеждаме от английски?) от вътрешната страна, която беше със същата ширина както и менгемето.
Поизравних го това, сложих още една от другата страна, смазах металните части и беше готово за употреба.
Много съм доволен, работи добре, стяга както трябва.
Вероятно в някакъв момент ще сменя дървените части с по-дълги.

Не бях сигурен дали наистина има смисъл да плащам повечко за менгеме с такъв механизъм. Мисля, че ако се купува с идеята да се ползва дългосрочно (както би трябвало), то такъв механизъм е хубава екстра.
Но, за мен лично, с малките неща които правя, и с малкото време което прекарвам в работилницата, не е необходимост. Ако бюджета наистина е тънък, може и без него.

Тема "Инструменти в дърводелската работилница" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: