Всичко за дърводелството
theagent - специалист
вт фев 19, 2019 10:55 amVLADO66 написа:
Защо не си направиш касата с хидрофобен шперплат?
Защото тряба да има и някакъв външен вид, който да се връзва цветово с останалата дървения.
miliad - майстор
Не е проблем изработката на плочата, стига да може да осигуриш притискането на слоевете. Преса или имитирането и с плоскости и тежести или много, много, много стяги. И калибровъчна машина е препоръчителна.
Предполагам знаете, че всички каси на фазерните врати са именно такива, а и не само на тях.
theagent - специалист
вт фев 19, 2019 12:17 pmmiliad написа:
Не е проблем изработката на плочата, стига да може да осигуриш притискането на слоевете. ...
Преса е ясно, че нямам на разположение и, ако се прави нещо, ще е със заместители.
От това, което съм видял по магазините, качеството на материалите на фазерните врати е доста ниско та, дори и да има нещо, което да пасва по размер, се съмнявам, че ще е подходящо за монтаж на една врата, която най-вероятно ще е доста по-тежичка от фазерните.
miliad - майстор
Технологията е една и съща, независимо дали покритието е фазер, шперплат или друг слой скъпа дървесина.
Това е технология за заместване на скъп материал с използването на евтини и отпадъчни парчета дървесина.
А за здравина- здраво е, при добро лепило и добре подреден пълнеж.
Може да си направиш и таблени каси, кво толкова те бърка здравината не знам. Дърво за дърво закачаш. Пантите си подбери внимателно.
theagent - специалист
вт фев 19, 2019 1:24 pmmiliad написа:
... кво толкова те бърка здравината не знам. Дърво за дърво закачаш. Пантите си подбери внимателно.
Ами бърка ме, защото вече веднъж го ядох с нестабилна каса. Наложи се набързо да направя врата на складово помещение и, поради липса на по-подходящ вариант, направих касата от летви 30х40. Вратата се получи прилична, обаче касата е слабичка, защото летвите се усукват при отваряне.

За касата, която имам предвид, ми трябва материал с достатъчна дебелина (около 40 мм) та да има мегдан и да се направи фалц, и да се вкопае насрещник за прилична брава, както и да се монтират надеждно по-солидни панти. Защото вратата, която си мисля, ще се получи тежичка.

Качествено обработена суха единична дъска (по-скоро - талпа) с такава дебелина трудно се намира. Мога да си поръчам такива сурови, но нямам време да ги чакам да изсъхнат добре.
Друг вариант е да бастисам някой кухненски плот (има такива с дебелина 40 мм). :)
miliad - майстор
Е, извинявай ама от 3/4 щок каса какво очакваш. :lol: 5/7 е нормално.
Има и друго. При ПВЦ вратите, кривящата се и усукваща се каса, носи крила достигащи до 50/60 кг. Как мислиш става?
шоп - майстор
Има 5см талпи от паросушилна. Сухи, прави и не напукани.
theagent - специалист
ср фев 20, 2019 8:59 ammiliad написа:
Е, извинявай ама от 3/4 щок каса какво очакваш. ...
Нищо не очаквам. Затова искам да избегна подобни случки с използване на по-подходящ материал.
ср фев 20, 2019 9:36 amшоп написа:
Има 5см талпи от паросушилна. Сухи, прави и не напукани.
Къде това?
шоп - майстор
На много места.
На околовръстното до разклона за Герман има скалд със паросушилна. Талпи има.

Йаф в Мусачево имат почти всичко сухо. Цените са им по-високи обаче.

Ти от къде си? Потърси.
EDI - майстор
Само напомням, че от цели талпи или дъски не се правят такива големи детайли, рисковете са големи.Слепени плотове от иглолистна дървесина, като каса, спокойно носят тежки дъбови врати 800Х2000.Всичко е в монтажа на касата.

Тема "Шпервани плоскости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: