Всичко за дърводелството
Elvis - специалист
Здравейте!
Разполагам с чамови елементи с размери 5x6x190 см. Рендосани и шлайфани до P120.
От познат са и би трябвало да са сухи, но въпреки това не е 100% сигурно, че са перфектно изсъхнали. Искам да ги ползвам след година и имам възможност да ги съхранявам на сухо и топло място до тогава. За да избегна изкривяване мога ли да приложа следната тактика. Аз си я измислих и понеже не разбирам допускам, че може да е пълна глупост?

Нареждам елементите един върху друг в групи по четири (опционално слагам напречно тънки летвички между тях), и ги пристягам на четири или пет места с големи свински опашки (75см)? Има ли смисъл от това упражнение?

Поздрави.

ПП:
Не знам дали е важно, но дървесината е много смолиста... Скоро е разбичвана и рендосвана и имаше на няколко места доста смола. Стърготините седят някак като наелектрезирани и полепват по-всичко, въпреки че не са лепкави на пипане. Чак леко ми задръстиха торбичката на орбиталния шлайф докато ги шлайфах.
mavryt4o - майстор
По-важно е да са на проветриво.Тая тактика с опашките не ми беше идвала на ум признавам :? Я по-добре си сложи хубави тежести от горе.
шоп - майстор
Аз стягам с колани. В железарийте има малки и тесни колани с цена 2-3 лв бройката. За 4 метрови дъски или греди 4 колана са достатъчни.
EDI - майстор
Колани, щото тези опашки ще ги скъса без да се замисли, ако тръгне да измята.
la_bamz - специалист
И аз слагам колани. В началото се бях изхвърлил да купувам по-скъпи-хубави. Но после си взех от най-най-евтините в нета който намерих и имам вече година на вънстоят и нямат пороблеми. Само ги пристягам през 2-3 месеца, но може би защото матеряла е пресен. Ако намеря линк ще пиша мисля за 10 броя бях дал под 30 лв. Понякога им се изправят метал;ните захвати, но ги вържа и няма грижи :)
Elvis - специалист
Благодаря за отговорите!
Коланите са си класика.
Най-евтините колани за по 2-3 лв. издържат към 200 кг. и са без тресчотка (всъщност имам два такива). По-скъпите за около 10 лв. са за половин тон, а към 25-35 лв. са тези с товароносимост тон два. Цената на нужните ми свински опашки е около 15 лв (по-дълги и широки са и бройката е около 35 ст.). Предполагам свинските опашки наистина няма да ми свършат работа, а са и за еднократна употреба - приятелят на Анита Мейзер (лека му пръст) ги е късал с голи ръце... :) Въпреки това съм сигурен, че пет броя равномерно пристегнати опашки със сигурност ще издържат повече от 200 кг.
Искам да попитам влагомерите за дървесина прецизни ли са? В смисъл да потърся да наема такъв за да проверя влажността и да знам дали наистина има смисъл цялото упражнение... Ако е под 25% предполагам няма да има смисъл от никакво стягане?

Поздрави
lov - майстор
Винаги има смисъл от стягане.
nedeff - напреднал
Материала ти е с под 10 % влажност...т.е. въздушно сух. Това статично електричество при шлайфането се получава само при сух материал.
Трудно можеш да свалиш влажността под 10% на атмосферно сушене...а само в сушилня, а и това е абсолютно излишно.
Ако го извадиш от сушилня на 8% при тази дебелина само за няколко дена на въздуха ще си възвърне 10 -12 % в зависимост от сезона.
През зимата влажността на въздуха е по ниска (говорим за относителна влажност) а през лятото е по висока. Дървото се държи като жив материал и поема или отдава влага от/на въздуха докато достигне така наречената равновесна влажност която както казах зависи от сезона.
Стягането никога не е излишно.Не си сбъркал.

Тема "Доизсушаване на дървен материал." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: