Всичко за дърводелството
seeker - специалист
Здравейте! Отскоро си купих малък банциг с диаметър на колелата 190 мм. Височината на рязане му е 80мм. максимално, като на повечето от масовите малки банцизи. Лентата е с дължина 1425мм. като банциг-а си пристигна с уж подходящата за него лента 6 мм. ширина и 0,36 мм. дебелина, която е силно захабена и почти никакъв чапраз. Разбира се, след прочетеното из форума си поръчах две препоръчани габровски ленти (една за метал 8 мм./14tpi и една 6 мм./6tpi с дебелини 0,65мм.). При първоначалното им използване се справиха перфектно със 7-8 см. орех заготовка за приклад. Но след неколкократна употреба и двете ленти се скъсаха. Последва лепене, пак опити, пак късане (на др. место от заварката), забелязах, че лентите са напукани от страна на зъбите. Къде бъркам аджеба? Имам притеснението, че ги пренатягам (обтягам ги на слух) :yawinkle:
PIP - майстор
Нямам опит с подобен размер банциг, но според мен 0.65мм е прекалено дебела лента за 19см колело. Други причини банциг да къса ленти са разбити лагери, биене на колела, обороти...
seeker - специалист
пон апр 22, 2019 1:44 amPIP написа:
Нямам опит с подобен размер банциг, но според мен 0.65мм е прекалено дебела лента за 19см колело. Други причини банциг да къса ленти са разбити лагери, биене на колела, обороти...
Лагерите са проверени, колелата са центрирани; да вметна само, че бандажните ленти се разпаднаха и се наложи да действам с изолирбанд-а, след което съм ги струговал като оформих "бомбета". Дали не е по-добре без бомбета, а с равна повърхност? Вярно е, че за този размер колелета 0,65мм. идва дебела, засега карам с лента 0,50.
EDI - майстор
И на мен ми се виждат дебели за този размер водещи колела.Радиуса става прекалено малък и напреженията, осообено при закалката на зъбите стават големи.Освен това 60-70 мм дебелина за мен си е малко мъчение за тези машини.
seeker - специалист
пон апр 22, 2019 8:44 amEDI написа:
И на мен ми се виждат дебели за този размер водещи колела.Радиуса става прекалено малък и напреженията, осообено при закалката на зъбите стават големи.Освен това 60-70 мм дебелина за мен си е малко мъчение за тези машини.
За мотора не знам дали е мъка, не съм забелязал да му падат оборотите, подавам материала плавно със страх, но пък изрязва контура много точно, което си е/беше постижение за машинката. Чудя се дали да експериментирам и да махна радиуса на бандажа, пък и след това по всяко време мога да му навия изолирбанд и да струговам. Иначе за пробата се заиграх с лентоводачите, сложих им лагери за страничните опори. Опитвам се да се сетя дали режеше добре с плоските бандажи преди да се разпаднат
.
sbh - специалист
Лентите се напукват от малкия радиус на колелата. Трябва да си намерите по-тънки и меки ленти, ако искате да ги използвате по-дълго време. Не е случайно, че оригиналната лента е била 0,36мм. Освен това е добре, винаги след работа с машината да отпускате лентата, така че да не е под напрежение когато не се използва.
PIP - майстор
пон апр 22, 2019 4:29 amseeker написа:
пон апр 22, 2019 1:44 amPIP написа:
Нямам опит с подобен размер банциг, но според мен 0.65мм е прекалено дебела лента за 19см колело. Други причини банциг да къса ленти са разбити лагери, биене на колела, обороти...
Лагерите са проверени, колелата са центрирани; да вметна само, че бандажните ленти се разпаднаха и се наложи да действам с изолирбанд-а, след което съм ги струговал като оформих "бомбета". Дали не е по-добре без бомбета, а с равна повърхност? Вярно е, че за този размер колелета 0,65мм. идва дебела, засега карам с лента 0,50.
Доколкото знам на всички малки банцизи колелата са закръглени от горе, като най-горната точка е където трябва да е дъното на зъбите. Ако ти си правил R-a провери какъв е фабричния.
seeker - специалист
пон апр 22, 2019 1:08 pmPIP написа:
пон апр 22, 2019 4:29 amseeker написа:
пон апр 22, 2019 1:44 amPIP написа:
Нямам опит с подобен размер банциг, но според мен 0.65мм е прекалено дебела лента за 19см колело. Други причини банциг да къса ленти са разбити лагери, биене на колела, обороти...
Лагерите са проверени, колелата са центрирани; да вметна само, че бандажните ленти се разпаднаха и се наложи да действам с изолирбанд-а, след което съм ги струговал като оформих "бомбета". Дали не е по-добре без бомбета, а с равна повърхност? Вярно е, че за този размер колелета 0,65мм. идва дебела, засега карам с лента 0,50.
Доколкото знам на всички малки банцизи колелата са закръглени от горе, като най-горната точка е където трябва да е дъното на зъбите. Ако ти си правил R-a провери какъв е фабричния.
Да, аз правих R-a, но преди да се скъсат бандажите, мисля че бяха плоски.

Тема "Проблем с лентите на малък банциг." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: