• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Здравейте, хора,
виждам, че във форума има много специалисти и реших да се обърна за съвет към вас. Наскоро купих дървена холна маса, но за съжаление цвета не ми харесва. Ако някой се чуди защо съм я купил в този цвят... ами защото нямаше друг, а модела на масата ми хареса. Надявам се да ми дадете практични съвети, така че да не я съсипя от незнание. От това, което разгледах в интернет ми стана ясно, че трябва масата да се изшкури добре и да се байцне (при байцване се вижда шарката на дървото, а аз точно това искам) . Искам да докарам червеникав цвят и се спрях на махагон. Само дето не съм наясно кои марки са добри. Ако някой има наблюдения нека сподели. За финал искам да я лакирам, но лака да е матов(ако има такъв), не искам да лъщи. Масата не е лакирана, промазана е с някакво масло. Прилагам и снимка.
Надявам се да ми дадете полезни съвети!


Прикачен файл:
59853939_2007779019531213_4346580248708513792_n.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Щом е промазана с масла, шкурене нито ти трябва, нищо ще свърши някаква работа. Маслото е в дълбочина
Трябва ти байц на маслена основа
mavryt4o - майстор
Маслен импрегнатор на Бохемит цвят махагон е твоя бъркоч.
Благодаря ви за бързите отговори! За лак някакъв съвет да ми дадете?
stridata - специалист
нед май 19, 2019 11:25 amforri1_3 написа:
Благодаря ви за бързите отговори! За лак някакъв съвет да ми дадете?
Не може лак и масло! Само масло или вакса може. Има финишни масла за плотове, същото е като лака. Само се поинтересувай как се подържат не може с агресивни препарати, само сапунена вода!
bimbaeco - майстор
Не може масло върху лака. Лак върху маслото може.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед май 19, 2019 1:29 pmbimbaeco написа:
Не може масло върху лака. Лак върху маслото може.
Полагала съм лак "за обща употреба" върху ленен безир и си е супер. И "блажна" боя върху ленен безир си е супер. С новите лаци и бои нещо не се разбираме. Лющят ми се и от препоръчани грундове, та избягвам
bimbaeco - майстор
Под "масло" разбирам естествени продукти - ленено и т.н. Като се втрие и се изчака да изсъхне, даже осигурява по-добро сцепление. Освен това подхранва дървото и дава контраст и дълбочина.
stridata - специалист
нед май 19, 2019 1:43 pmbimbaeco написа:
Под "масло" разбирам естествени продукти - ленено и т.н. Като се втрие и се изчака да изсъхне, даже осигурява по-добро сцепление. Освен това подхранва дървото и дава контраст и дълбочина.
Домашни бъркочи не коментирам. Не знам за какво ти е сцепление на маса? Контраст можеш и със зехтин екстра върджин да постигнеш, а дълбочина и масло са несъвместими като термин. Понякого се чуда защо се "храчите" под темите на хорта? Лака и маслото са несъвместими.
bimbaeco - майстор
Има един милион статии и клипове, които мога да покажа, за да се види, че не само са съвместими, а и се използват масово в комбинация. Подозирам обаче, че това няма да има ефект върху тебе. Който иска да разбере каква е истината, ще провери.
Какво в думите ми определи като храчка. Това че ти опонирам мнението ли?

Both linseed oil and tung oil are hardening oils; they undergo a reaction with oxygen in the air and get progressively denser until they form an impact-resistant, water-resistant film. For this reason, linseed oil is one of the main ingredients in many types of oil-based paints and varnishes. Not only can you paint over them, tung and linseed oil are both recommended undercoats for oil-based and latex paint.

Гледам също, че не разбираш какво е сцепление в този контекст:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0 ... 0%B8%D1%8F
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на цвета на холна маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: