Всичко за дърводелството
D103314 - специалист
Здравейте! Част от покрива на къщата е гредоред/ферми. Обработени с Бохемит и лак Палисандър на Сократес. Малко късно реших да намажа гредите с боя защитаваща/забавяща при пожар. След доста четене по темата, се насочих към следния забавител: Flamex.
На запитване от моя страна, ми беше отговорено следното:
"Здравейте г-н ........,
забавител за горенето фламекс е на водна основа и следва да попие в дървото.
Ако финиш лака е положен и не е на водна основа не мисля,че може да сложите забавител.
Забавителя може да се положи с импрегнанта за вредители, който също е на водна основа.
Розходна норма 40 кв метра - 10 литра концентрат. Цена на разфасовка 5 литра - 72 лева.
Не се променя цвета на дървото. Може да обработите и гипсокартон.
Ще Ви изпратя инструкция - разрежда се 1:1 с вода и се маже до изразходването на разходната норма.
Поздрави "
Повечето други производители/вносители имат изискване да няма нищо по гредата. С Фламекс-а явно може, още повече е безцветен, и запазва първоначалната идея за цвета на гредите.
Някой работил ли е с този материал?

Прикачен файл

60224732_2203153709792249_1776725144543166464_n.jpg
60224732_2203153709792249_1776725144543166464_n.jpg (60.56 KиБ) Видяна 1668 пъти
stridata - специалист
Личното ми мнеие е, че ще си дадеш парите на вятъра! Трудногоримите продукти се нанасят в цял цикъл за да имат ефект и да се сертифицират. Това означава грунд на две ръце+лак. Тези цикли се правят върху трудногорими материали като трудно горим мдф и т.н. За да направиш масива трудногорим, трябва да се обработи вакумно. Някакъв компромис е да се нанесе сериозно количество лак и грунд по схема за да запечаташ масива ама това на вече монтираните греди е почти невъзможно разходната норма по сертификат е почти 400гр. на м2! Най-вероятно някой търговец ще те убеди, че ако намацаш гредите с неговия продукт ще забавиш горенето, но това ще е само за твое успокоение, ефекта ще е нулев!

П.п.
Много е важно да си поискаш сертификат за това което купуваш и да знаеш, че сертификата е за цял цикъл, а не просто сертификата на продукта.
Най малкото на което трябва да отговарят е сертификат B/S2/D0 всичко друго е прах в очите!
EDI - майстор
И за мен си е пълна загуба на пари, време и труд.
hidrazin - майстор
пон май 27, 2019 12:24 amD103314 написа:
С Фламекс-а явно може...
С Фламекс-а явно не може!!!
Той съдържа основно амониев фосфат плюс нишадър(амониев хлорид), карбамид(урея) и малко глицерин.
Всичко това разтворено във вода. Като изсъхне няма какво да държи съставките на дървото ако не са попили вътре.
Общо взето с лакирането си приключил филма. При пожарозщитата се прилага система от мерки а не само едно мацане...
Демек е трябвало първо импрегниране, после грунд, боя... пак огнезащитни.
Сега търси такава боя а не импрегнант - все е по-добре от нищо.
То боя е силно казано. По-скоро са гъсти смеси като шпакловки и се нанасят с дебелина 0,7-1,2 мм.
Примерно ТОВА, ТОВА
Сега като се замисля - може би ТОВА.
За съжаление нямат онлайн магазин и не знам каква ще е цената...
:partyman:
D103314 - специалист
Разбрах. Няма да се занимавам с този въпрос. Явно рано съм свирил края :rock: :-D :?
hidrazin - майстор
Ами то и аз не виждам особен смисъл.
Едва ли това помещение е толкова пожароопасно.
Онова последното му намерих цената извън БГ - около 45 лева за килограм. Демек около 15 кинта на квадрат.
Малко по-евтино е от огнезащитната боя на HILTI която използвам чат-пат.
:partyman:
шоп - майстор
пон май 27, 2019 2:38 pmD103314 написа:
Разбрах. Няма да се занимавам с този въпрос. Явно рано съм свирил края :rock: :-D :?
Не е свирнала последната свирка.
Освен пасивна пожаробезопасност има и активна такава.
Пожароизвестителна система
Пожарогасителна система
Успехи!
hidrazin - майстор
В такъв аспект - да, още не е свирнала. :)
:partyman:
D103314 - специалист
Да, за активна система винаги има място. Не съм стигнал до там още.

Тема "Забавител на горене - питане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: