• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
ipenev - помощник
Здравейте,
имам проблем с монтажа на челата на чекмеджетата, дайте съвет как се прави. Криво ляво се справям, но с шкафа за обувки ударих на камък. Дайте съвет
shadowman - майстор
Монтираш долното, разпределяш фугата встрани, после на челото поставяш нещо около 3 мм (според фугата която си оставил), може и фазер, после върху него редиш второто чело и така до последното. Само не навивай всички винтове на челата преди да си сигурен, че фугата навсякъде е еднаква (дано съм го написал разбираемо).
SoWhat - специалист
Метода ми е точно като на Шадоу. Ползвам 1мм. кантове за фугите.
Но за по-лесно може да си вземете двойно залепващо тиксо.... и с него да се наглася. Чел съм, че някои така монтирват, но лично не съм пробвал.
bogomilZ - специалист
SoWhat написа:
Метода ми е точно като на Шадоу. Ползвам 1мм. кантове за фугите.
Но за по-лесно може да си вземете двойно залепващо тиксо.... и с него да се наглася. Чел съм, че някои така монтирват, но лично не съм пробвал.
с двойнолепещо тиксо не е по - лесно даже и не става. Работя по метода на Шадоу само че с два мм луфт и ползвам две т-образни алуминиеви които слагам в края така че равня и по вертикал. Равненото чело стягам със стягата. Единствено остава най горното за дорегулиране
maroka - специалист
Aз ли нещо не разбрах, или човека пита конкретно за начин на монтаж на чело.

Дотук само начини за равнене на челата се написаха... и всички след монтажа на първото чело :-D

Ей сега да кажа и аз доказана в годините практика: пробиваш в дублиращото чело два отвора с 2.5 мм. бургия. В тях завиваш винтове 4х30 мм, така че върховете им да се покажат пред самият елемент. Демек с върховете към теб. Показваш ги около 3 мм.
После си нагласяш спокойно челото в желаната от теб позиция...задържаш леко с едната ръка, а с другата го плясваш към винтовете.
Честито, вече имаш маркиращи белези за позициите на винтовете. Остава само да ги навиеш :wink:

Ако не си го правил преди това е съвсем нормално да окепазиш някой и друг милиметър :-D
Тук идва момента на спокойствието и силата...на гуменият чук. Отхлабваш леко винтовете и с леко почукване нагласяш челото. Завиваш пак винтовете.
Ако искаш слагаш и трети винт, но няма смисъл.
Самата дръжка с болтовете фиксира в желаното положение.

Дано си ме разбрал правилно, ако ли не питай за нещо конкретно.
Така съм монтирал повечко чела, отколкото пациенти има д-р Ливайн и грешка няма.
Трябва да се действа бързо, че иначе бирата се стопля :)
colyo - специалист
Метода на Марока го ползвам само за горното чекмедже. Долните на мен ми е по-лесно да захвана челата със скоби и да си ги завия спокойно. Не е много ясна снимката, но се надявам да разбереш идеята.
Прикачен файл:
WP_000494.jpg
ipenev - помощник
Мерси за отговорите, това със стягите не се бях сети. Метода на Марока ще го пробвам и аз за последното чекмедже.
ribnikolaevi - майстор
Доколкото разбирам тук се говори за чекмеджета с видими чела. И се говори за дублиращо чело. Пропуснал съм този елемент в разкроя, има ли начин да се направи добре изглеждащи чекмеджета с видими чела без подобно дублиращо? Аз се чудих снощи, но нищо не ми хрумна. То не е такъв проблем да поръчам 4 елемента, но ако може да не се разправям ще ми е по-лесно. BogomilZ каза нещо за Т-образни алуминиеви, сигурно профили. Би ли пуснал снимки или схема как точно го правиш? Проблемът ми е главно с първото, най-долно чело. Другите ще ги глася по него, но как да не го изкривя точно това първото? Мисля и за лепене със силикон, донагласяне и стягане със стегите, после ще хвана и с винтове. Какъв силикон е най-удачно да се ползва в случая?
Да не пропусна едно уточнение - чекмеджетата са с телескопични водачи (не се свалят лесно). Между другото, Роси нямаха бройки като пазарувах от тях и купих 3 комплекта от Ив-Ел, че са ми удобни. Нещо много лоши ми се виждат тия от Ив-Ел. Едно че се кривят повече (като обърнах бюрото настрани), друго - движат се по-трудно, трето едното чекмедже нещо се движи съвсем трудно. И цената им по-висока.
Не знам от водачите ли е, нещо размери ли са объркани при него... Но се чудя как да реша проблема.
colyo - специалист
Имаш вариант с винкелчета отвътре или Г-образни планки за закрепване на челото към страниците, но вероятността да се "оакаш" е доста голяма. Най лесно е да си поръчаш скритите чела. Губиш малко полезен обем, но печелиш откъм хамалогия по напасване.
elby - специалист
А ако дълбочината на чекмеджето е 5см челото колко високо се прави?
Искам да сложа чекмеджета над сушилнята и пералнята, но не искам да се вдига плота много.
  • 1
  • 2

Тема "Чело на чекмедже" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: