Всичко за дърводелството
agavazov - напреднал
Искам да си направя трапезна маса (и холна) с метална рамка и паркет (снимките на идеята са по-долу).

Ще бъде съставен от 3 компонента: плот, метална рамка за плота и метални крака.

Плот
  1. Ще купя ~4 квадрата паркет 2-ра употреба и едвали ще е топ състояние
  2. Нареждам паркета намазвам го с лепило и го пристягам
  3. Вместо тръбни стеги, мисля да ползвам шпилки и планки
  4. След като се слепи ще подложа голо ПДЧ към което ще залепя създадения плот (отгоре ще наредя тежести/плоскости за да го притискат докато се залепи)
  5. Ще срежа краищата на плота с потапящ циркуляр с шина
  6. Ще изцикля плота с ексцентършлайф
  7. Обработвам го с масло
Метална рамка на плота
  1. Обграждащата рамка мисля да направя с винкели и 3 плоски профили за решетка (за да не се отметне плота с времето).
  2. Рязането на метала ще го направя аз с ъглошлайфа и стойка (защото ще има и 45 градуса срезове)
  3. Заваряване (ще го прави някой друг)
  4. Почистване на заварките
  5. Ще го закарам на пясакопочистване и прахово боядисване тук: http://tornado-bg.net/ (това намерих в интернет в София)
Крака
Горе-долу същото като рамката, но още не съм се спрял на дизайн


Имам няколко въпроса за дърводелската част:
  • Какъв диск ще ми трябва за да направя хубав срез на паркета (като под него ще има голо ПДЧ)
  • Какво лепило да използвам с слепяне на паркета
  • Колко време се чака да се слепят
  • Освен цвета, какво да гледам на кита за дърво с който ще оправям дупчиците и дефектите на паркета
  • Какво масло ми трябва (все още не съм прочел нищо за начина на обработка, а само, че запазва естествения вид на материал)

Всички мнения, коментари и препоръки са добре дошли.

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (46.29 KиБ) Видяна 2580 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (107 KиБ) Видяна 2580 пъти
Прикачен файл:
3.jpeg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (51.35 KиБ) Видяна 2580 пъти
EDI - майстор
Първо си подготвяш подложката, паркетините се редят и лепят една по една върху подложката.Лепило D4, демек или полиуретаново или ТАЙТБОНД III.Съхнене 24 часа минимум, два дена най-добре.Тогава окрайчваш по размер.Не ползвай кит, ползвай лепило или смола и стърготини от паркета, ако има фуги.Масла сега има много, виж Белинка и Хелиос при по-бюджетните, Осмо по-скъпите.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет окт 04, 2019 7:31 pmEDI написа:
Първо си подготвяш подложката, паркетините се редят и лепят една по една върху подложката.Лепило D4, демек или полиуретаново или ТАЙТБОНД III.Съхнене 24 часа минимум, два дена най-добре.Тогава окрайчваш по размер.Не ползвай кит, ползвай лепило или смола и стърготини от паркета, ако има фуги.Масла сега има много, виж Белинка и Хелиос при по-бюджетните, Осмо по-скъпите.
И няма нужда от ПДЧ. Много тежи. Ползвай го за основа, лепи върхи тънък шперплат. С паркетините ще стане монолит, нали
EDI - майстор
Вида подложка вече си е негов избор.И ОСБ става, и МДФ става.И наистина няма нужда от дебел материал.
Svetoslavoff1 - майстор
Правото редене на паркетините като че ли изглежда по-добре от редене "рибя кост".
пишман_майстор - майстор
agavazov написа:
Ще купя ~4 квадрата паркет 2-ра употреба
Само с това не мога се съглася , кой знае с какво е бил третиран и мазан . И това ще се слага на маса за ядене?!
Най-добре нов .
agavazov - напреднал
Мерси за съветите.

Надявам се до края на месеца да съм готов с проекта и ще пусна някоя снимка какво съм сътворил.

Тема "Плот от паркет за маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: