• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
misho81 - напреднал
Колеги, трябва ми малко помощ, оказа се че в магазините консултантите или не знаят или не им пука .
Жената реши да поизравни цвета на мебелите у дома, всичко е масив. Ето и идеята, половината мебели са от череша, а останалите от чам, и жената иска чамовите, да заприличат поне цветово на тъмна череша :yawinkle: . Става дума за няколко, шкафа, витрини и бюфет от чам, които са лакирани с прозраен лак за дърво! Имам възможност да ползвам една работилница, в която има компресор за боядисване, и всички други необходими инструменти. Лошото е че няма кой да ми даде съвет какво, и как да направя.

Смятам да ги шлайфам и след това да ги оцветя в необходимият цвят близо до череша, като запазя естествената шарка на дървото!!!!!!.
Интересувам се:
1. Как мога да ги оцветя в цвят череша:
- с боя за дърво
- с байц
- с някакъв лак който да придаде цвят
- с масло за дърво
?????????
2. Какъв е процеса на работа след като изшлайфам дървото?
- какъв грунд да ползвам и трябва ли да използвам такъв?
- Колко слоя масло/лак/боя/байц, да положа?
- След като оцветя с какво да лакирам и трябва ли да се лакира?
3. Ако знаете от къде да взема необходимите материали, баиц, боя, масло, или специален лак ще съм благодарен , защото в повечето магазини нито имат информация, нито избор от продукти.

Изобщо всичко което се сетите и би ми било полезно, като информация, и съвети е добре дошло!
Благодаря предварително.
griffin - майстор
Значи мебелите старите трябва да свалиш лака и да оставиш до дърво ако ще байцваш по принцип байца за дърво може да е различни цветове( в ибей има всичко едва ли не в БГ по магазините не знам ). Байца на водна основа има малко проникване и ако имаш места където има лепило или частици от стария лак може да не покрие нормално в смисъл да остане светлия цвят. Ако байца ти е на спиртна основа има по добра проникваща способност оцветява там където има лепило но проблема е че се работи много по трудно байца съхне за секунди и ако го нанасяш с четка трябва да работиш много бързо за да не се напластява на едно място. Ако се пръска с пистолет спиртен байц предполагам че бояджията трябва да е доста добър аз не успях да се справя много добре мебелите станаха малко като опушени хехехе но както и да е.
Байца съхне за 10-30 мин според зависи спиртен байц който пръсках с пистолет изсъхна веднага и след 5 мин минах първа ръка прозрачен водоразтворим лак.
Вариант е да търсиш лак който да е оцветен с цвят череша така мацаш мебелите директно :-) вече дали ще предлагат точно цвета който си искаш е друг въпрос но това е по лесния вариант.
Масло едва ли ще намериш оцветено ще трябва да си бъркаш някакви смески сам в смисъл да си вземеш байц и масло и да мешаш.

За грунд за дърво дето говориш ще ти трябва ако искаш да скриеш структурата на самото дърва самите пори влакната и т.н ако не гониш ефект огледало т.е искаш да се вижда структурата на дървото не се слага грунд. Грунда представлява една боза като боя която се намазва леко с четка върху дървото и после внимателно с шпатулка се разнася така че да попълни порите. След това дървото се шлайфа чисти се с спирт и се дообработва.
Ако искаш твърдо покритие като на старите соц маси има полиуретанови двукомпонентни лакове, обикновенните лакове правят относително тънко покритие.
Аз съм слагал 3 слоя боя и 3 слоя прозрачен лак и горе долу е устойчиво покритието колко то повече ръце се увеличава дебелината на покритието.

По принцип след 1-вата ръка лак е добре да зашкуриш с много ситна шкурка и да почистиш детайла пак т.к след първата ръка ако има хлабави влакна те се изправят. Ако има неравности може да прешкуриш и след втората ръка но после не е добре(опция е да се ползва стоманена вата).

Вече зависи какво избереш като път има тънкажи тук там.

http://www.ebay.co.uk/itm/Rustic-Oil-St ... 3a7e9d6bda
http://www.ebay.co.uk/itm/Light-Fast-Sp ... 231bac5594

давам тия линкове за ориентация какво да търсиш :-) из нет-а има и по подробни описания за работа най вероятно :-)
misho81 - напреднал
Е колега много мерси за информацията. За това го харесвам този форум винаги има кой да помогне =D>
С твоята начална информация започвам да чета из нета.
Нямам желания за заличавам структурата на дървото, така че грунда отпада като вариант.
Който има нещо да добави, моля да помага, благодаря предварително!
monilan - специалист
Мишо, наскоро в Бриколаж гледах лаковете и по спомени ми се мярна и цвят череша. Само не мога да си спомня марката на лака. Та както ти е казал и колегата, първо с шкурка сваляш старото покритие и после на чисто нанасяш от лака.
toni_g79 - специалист
За мен най-лесно,приятно и с перфектен резултат,когато трябва да се обработва НОВО дърво е да се ползва байц с желан цвят, и после безцветен лак.В твоя случай не ти препоръчвам байц,а лак с желания цвят.А по мнението на колегата гриффин ,....как един байц,който съхне за секунди както той се изказа, ще напие по-дълбоко от такъв който съхне няколко часа :-D Да не говорим,че не съм виждал или да са ме учили някой да нанася байц с пистолет!!!
griffin - майстор
Ами попива и съхне за секунди буквално. Точно сега няма от къде да ти препиша указанието за разреждането на байца ми но аз си го правя от прах и спирт праха е от ибей, спирта тука какъвто намеря за целта но спиртния байц не знам да се продава поне не съм го срещал. В байца се препоръчва да се сложат и малко люспи шелак за да запечата дървото. Честно казано правил съм неща само с байц без лак и без шелак и байц с шелак аз разликата не я виждам много дори и да има. Тука съм ползвал купешки байц в бутилка който върху места с лепило за дърво не хваща спиртния оцветява и там но се вижда малко по лъскаво на самото дърво. Ако те интересува мога да направя тест с купешки и с баркан от мене.

И двете са байц с шелак на спиртна основа и 3 ръце лак. Сега не сам бояджия признавам си, но спирния за пръв пръскам.

Прикачен файл

IMG_4311.JPG
Това е байца разреждане 25 грама на 2 литра спирт.
IMG_4311.JPG (79.48 KиБ) Видяна 34743 пъти

Прикачен файл

IMG_4315.JPG Това е байца разреждане 25 грама на 3-4 литра спирт. Тука гледах някакъв цвят
misho81 - напреднал
Ще търся лак с цвят на череша или поне нещо близко и с малко народна мъдрост(ще се добавят природни оцветители да го докарам до желаният от жената цвят), защото когото и да попитам всеки казва, че точен цвят трудно ще намеря. Говорих днес с един стар дърводелец, поисках съвет и човека каза, че той с добавки към базовите цветове(от магазина), докарва исканият резултат. Според неговият 40 годишен опит, по- добро от основен цвят лак с добавени натурални багрила(той ползва черупки от орехи, кори от различни дървесни видове, дори прах от разни въглени и прочие хитрини) за постигане на точният цвят нямало. И той като вас съветва да се ползва директно лак, без байц или масло, поради факта че може да се окаже, че използваното дърво не е еднородно(явно зависи много от това как е била сушена и подготвена дървесината за мебелите) и от там да се получат доста разлики в цвета. Нещо което да си призная до сега не ми беше хрумвало, за лепилата, смолите и другите дефекти на дървото бях чел, но това ме изненада.
А иначе обикалянето на магазините да намеря лак, ще е кошмар, вече пообиколих, и или тъй наречените консултанти нищо не разбират или просто не им пука за клиентите, и в практикер и в бриколаж ме разкараха с отговор еми няма подобно, но все пак разгледайте.
Ако има някъде специализирани магазини за този тип продукти казвайте адрес да пробвам първо там, преди да опитвам да подобрявам най-близкият цвят. А ако ми препоръчате марка лакове ще бъде чудесно!
griffin - майстор
Това което виждаш на снимките е правено от дюшеме Н-то качество дъските са 14 лв на квадрат 21мм тай че ако ти покажа оригинално как са изглеждали :-). Да багрила може да добавяш към готовите лакове ама не си играй с черупки и т.н за малко количество може да видиш в магазините за художници имат оцветители на прах(пигменти) другия вариант е ибей :-). За лаковете вече не знам в бг си ползвах водоразтворимите бг лакове тука съм се запасил с евтиния безцветен на Лидл :-).
misho81 - напреднал
Багрилата от магазините за художници(пигментите), трябва да са за лакове на водна основа или нещо по специално??? Или просто някакви оцветители, ползвани при създаването на боите?
griffin - майстор
Багрилата са вещества които ползват за придаване на цвят. Пастата ти за зъби и хладилника са бели от алуминиев оксид или поне такъв ми е спомена това е като гипсов прах който се добавя в основата за лак за да се получи бял цвят. Съответно за другите цветове има други вещества. Ми мисля че не е само на водна основа това са багрила които се ползват на различни места някои художници си бъркат сами боите и ползват такива багрила за това казвам да попиташ мисля че и масло може да оцветиш с такова.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за байцване,или друг вид боядисване на дървени шкафове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: