Всичко за дърводелството
bobinesta - помощник
Здравейте, в момента изграждам един навес. Размерите са 6.20м на 4.50м.Покрива ще бъде двускатен, като ребрата ще лягат на дългата част. Ще има сачак, вата и метални керемиди. В момента съм на този етап. Спрял съм се на 2 варианта тези от снимките за покрива. Кой от двата е по-добре да се направи и възможно ли е? Благодаря

Прикачен файл

Screenshot_20200504_002854_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20200513_165016_com.android.chrome.jpg

Прикачен файл

IMG_20200513_170721.jpg
PIP - майстор
Варианта с клещите (светлия покрив) е по-здрав, а при теб можеш да сложиш и попове в двата края на билото. Направи си билната греда с 3 тесни греди, като ги разминеш, залепиш и по някоя шпилка.
naster - майстор
Варианти много: слепена греда или стоманена за билната столица, а защо не и ферми, вместо ребра.
bobinesta - помощник
Може ли билните греди да са две по 4метра горе долу и снадката между тях да я измеря да се падне точно над някой от клещите. С ферми няма да изглежда добре мисля
PIP - майстор
Може, ако ребрата са досттъчни да поемат тежестта, но идеята е билната да помага с носенето на товара, а не да се носи от клещите/покрива. Иначе просто се ползва една дъска/греда, която да засрещне ребрата и да ги опаянти. Не знам на какъв рзмер греди си се спрял, но евтин вариант е три дъски 4м х 4-5см дебелина х 15-20см ширина от които правиш 6м греда. 4м+2м и 2м+4м за да се разминат и ги лепиш едни за други и с винтове/болтове или шпилки ги стягаш. Ако искаш по-здраво ползваш повече на брой по-тънки дъски и получаваш слепена греда, не е нужно да плащаш за готова. По-здраво е от цяла греда от същия размер, най-важното е сечението/ширината (да не е квадратна). Размерите дето съм дал са горе-долу и зависят от наклона, материала и какво ще носи тоя покрив.
BLUEPUPIL - майстор
Защо размера е 6.2м, след като размерите на RHS стоманените греди (кутиите) са 6м?

Слагай едно HEA за билна столица и не се занимавай със съмнителни снаждания на билната столица, които да се носят от ребрата.

Прикачен файл:
4.jpeg
4.jpeg (8.13 KиБ) Видяна 1988 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (98.63 KиБ) Видяна 1989 пъти
Руди - майстор
Принципно съм против това омешване на материалите, което
за Blue най-често е единственото решение, алелуя!
Тия снимки, свалени от чуждестранни архитектурни сайтове са
тотално заблуждаващи за резултата от такова омесване.
За да се получат тези ефектни изпълнения трябва специално
изработени индустриални детайли и сглобки, много далеч от
"направи си сам".
Най-лесно е да се достави една слепена греда или да се
произведе от талпи с лепило и винтове по рецептата на PIP.
bobinesta - помощник
Размерите, които съм написал са на вътрешната част от стена до стена. Заедно със стрехите размера на билната греда ще стане около 7.20-7.40м. Отгоре ще бъде с метална керемида. Там където лягат ребрата височината е 2.20м.На каква височина трябва да е билото според вас? Спрях се на тези 2 варианта от снимките понеже видях на един комшия навеса(този на снимката) и не ми харесва как е провиснал.

Прикачен файл

IMG_20200514_134856.jpg
naster - майстор
Колкото е минимумът градуси за монтаж на металната керемида, която сте избрал, или повече.
шоп - майстор
чет май 14, 2020 1:49 pmbobinesta написа:
Спрях се на тези 2 варианта от снимките понеже видях на един комшия навеса(този на снимката) и не ми харесва как е провиснал.
Опасявам се, че и Вашия ще провисне. От снимката се вижда, че сте икономисали от дървения. Предполагам 10х10см сте сложили засега.

Тема "Двускатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: