Всичко за дърводелството
hitarpetar - специалист
Казусът е следния. Вързани са да работят заедно шлайф, циклон и прахусмукачка. Когато вържа прахусмукачката директно към шлайфа няма проблеми. Когато обаче сложа циклона, като междинен уловител на триците, то тогава се получава някакво статично напрежение и много силно и неприятно удряне на ток от маркуча свързващ шлайфа с циклона. Този маркуч е с вплетени в него 2 тънки жички от които всъщност бие ток.
До колко това е опасно и как да реша този проблем?
PIP - майстор
Маркуча между прахосмукачката и циклона антистатичен ли е? Пробвай да заземиш циклона към прахосмукачката. Между другото за виброшлайф не виждам много смисъл от циклон, за шлайфане е важен филтъра на прахосмукачката и качеството на торбата и.
nikolovvd - майстор
вт май 26, 2020 9:58 pmPIP написа:
Пробвай да заземиш циклона към прахосмукачката.
Ако прахосмукачката е само с фаза и нула няма да стане. Всички прахоксмукачки по магазините са с двужилен кабел.
По скоро жичките от мъркуча да ги свърже с един кабел за вотопроводната тръба, ако е метална.
hitarpetar - специалист
Маркуча на прахусмукачката ( Bosch GAS 15 PS ) мисля е без жици в него а и накрайника е гумен. Ако го свържа директно към шлайфа няма проблем. Проблема се явява след като включа и циклона. Той е метален с пластмасов контейнер за боклука. Ако в края на маркуча на циклона сложа метален накрайник - всичко е ОК, но сложа ли гумен накрайник се получава това биене на ток от кабелчетата на маркуча - този който е между циклона и шлайфа. Той е от отделен уред. Предполагам завихрянето на прахоляка от шлайфането преминаващ през този маркуч с вградените жици създава този статичен заряд ? :?
Надявам се го обясних разбираемо :?:
lyubohar - майстор
А ако не е електростатично напрежение?
Пробва ли да премериш да няма фаза на корпусите,или да завъртиш единия щепсел на 180градуса?
PIP - майстор
Ами ползвай металния накрайник или на гумения сложи една жица и пробвай. Имаш статично електричество, което е нормално от триенето на триците, за това екстракторите за целата ползват електростатични маркучи.
nikolov333 - майстор
Гледал съм по руските форуми, че "заземяват" pvc тръбите на аспирациите по дърводелските работилници като навиват видии в тръбата и ги свързват с меден проводник към земя.. Тука го правят с фолио.

hitarpetar - специалист
Конкретният маркуч е от една Централна прахусмукачка, съответно в единият си край имаше ръкохватка с бутони които я управляваха, а вплетените кабели са кабелите за управлението ѝ. Странното за мен бе, че щом е с метален накрайник не бие ток, щом е с гумен - бие. Незнам дали не звучи глупаво, но ако вържа тези кабелчета едно за друго , не би ли изчезнало това напрежение. Чувал съм че триците се самозапалват при статично напрежение - има ли някой запознат по темата?

Тема "Осцилиращ шлайф - електростатично напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: