Всичко за дърводелството
marciano - напреднал
Здравейте.Имам няколко въпроса и преди да ги задам,ще уточня с какви машини разполагам и опитът ми в дърводелството е нулев
Оберфреза- Bosch POF 1400 и Parkside
Ръчен циркуляр - Hitachi C7ST и My Project Kaufland
Ренде,потапящ циркуляр и орбитален шлайф Parkside

Като за начало ще пробвам да направя вътрешни стъпала от дъб за вилата 80х30х4.Мисля да купя сух дъбов материал,дали с наличните инструменти ще се оправя?По-точно,ще мога ли да докарам равни страници,коитто да се залепят една за друга само с циркуляра или да ползвам и Ел рендето?Само с рендето ще мога ли да калибровам материала на точно 4 см?Ако заданието е под въпрос,някой от Пловдив ползвал ли е услугите на дърводелец за калибриране на дъбов материал и ако може цена.
Предвидил съм за по-нататък да си направя маса за циркуляр и фреза,както и да си намеря още стеги,че сега разполагам само с 4.
Мисля да лепя с Titebond 3,да слагам ли дибли между ламелите или то е достатъчно здраво?
Благодаря на всички прочели и отговорили и бъдете здрави
mavryt4o - майстор
Аз съм около Пловдив но времето ми е кът. Мога да помогна с нещо, което не можеш да се справиш но не и да свърша всичката работа.
Lisko - майстор
Всяко дърводелско лепило е достатъчно здраво. Разликите са за водоустойчивост, за "индиректен допир с храна" и понякога само търговски трик. Тайтбонд 3 звучи като излишно оскъпяване за тия цели. С ръчно ренде, калиброване на "точно 4см" ми се вижда "мисията невъзможна" но от друга страна, защо пък да се гони висока точност при стълби?
Според мен, премисли си всеки етап, напиши на един лист въпроси, след това покани Маврутчо на питие, разкажи му операциите и задай въпросите.
:partyman:
marciano - напреднал
Със сигурност ще искам помощ,но засега надявам се само от типа въпрос-отговор.Ще пробвам максимално да си подготвя/направя нещата сам,затова и купих няколко машини.Рендето ми е електрическо,но ще взема и ръчно в бъдеще.Тук четох по въпроса за калибриране на дървен материал само с ръчни инструменти,дали с електрическо ще стане същото?

http://woodbg.blogspot.com/2016/11/blog-post.html?m=1

Интересува ме дали мога да докарам ян с дебелина 5 см,на правилен правоъгълен профил с размери 4х10 с 90 градуса ъгъл между съседни страни,като ползвам само ръчен циркуляр,ел ренде и орбитален шлайф?Ще мина ли без щрайхмус и абрихт?После готовите ламели сам ще си ги слепя и дообработя
mavryt4o - майстор
чет авг 06, 2020 8:24 pmmarciano написа:
Със сигурност ще искам помощ,но засега надявам се само от типа въпрос-отговор.Ще пробвам максимално да си подготвя/направя нещата сам,затова и купих няколко машини.Рендето ми е електрическо,но ще взема и ръчно в бъдеще.Тук четох по въпроса за калибриране на дървен материал само с ръчни инструменти,дали с електрическо ще стане същото?

http://woodbg.blogspot.com/2016/11/blog-post.html?m=1

Интересува ме дали мога да докарам ян с дебелина 5 см,на правилни правоъгълни дъски с размери 4х10 с 90 градуса ъгъл между съседни страни,като ползвам само ръчен циркуляр,ел ренде и орбитален шлайф?Ще мина ли без щрайхмус и абрихт?После готовите ламели сам ще си ги слепя и дообработя
Ще ти дам жокер. Оберфрезата с подходящ фрезер може да стане и абрихт и щрайхмус. Напиши router planer ще ти се изясни. С хубав диск (4-5 см дъб е сериозна работа) и мастарче можеш да си докараш идеални чела за слепване. 4стяги са ти ок за едно стъпало. Не че не мога да ти свърша работата но не е това смисъла на форума.С рендетата иска много практика да придобиеш усета особено пък електрическите.

Тема "Дървени въпроси от начинаещи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: