Всичко за дърводелството
Здравейте,

Покрай локдауна от доста време се каня да измисля компактно решение за регулируемо и сгъваемо бюро за спалнята. Статичната му част ще носи теглото на монитор и стойка, а на подвижната ще има само лаптоп, клавиатура, мишка и подпрени лакти :)
Ето и до какво стигнах на етап проект:

Прикачен файл:
desk1.png
Прикачен файл:
desk2.png
desk2.png (57.26 KиБ) Видяна 1052 пъти


Имам вече всичко по електронната и електрическата част - мотор (повдигаща колона), захранване, контролер/реле, но остават няколко въпроса по останалото.
  1. Какъв материал да ползвам за плота - дърво, MDF или друго? Важното е да стане стабилно, а и леко.
  2. Първоначалната ми идея беше да тръгна с MDF за плот, но се притеснявам за захващането на сгъваемите конзоли към него. По-конкретно - ако използвам винтове за закрепването, има ли опасност с времето дупките в плота да се разширят (MDF да се изрони) от натиска върху сгъваемата част (червената стрелка)? Предполагам, че има начини за по-здраво захващане и затова се обръщам към вас.
  3. Сгъваемите конзоли издържат до 40кг върху тях, така че очаквам, че няма да има проблем дори и с леко изнасяне на тежестта извън тях. В моя случая не вярвам да има повече от 10тина кг с подпрени лакти.
Всякакви идеи и коментари са добре дошли.
Благодаря!

Прикачен файл:
desk3.png
Прикачен файл:
desk4.png
desk4.png (76.55 KиБ) Видяна 1052 пъти
ZEDYCUS - майстор
Сложи мебелни втулки с резба Изображение и в тях стягай с болт с м6 или м8 което ти се вижда по здраво. По 3 на конзола стигат. Дори и с винтове да са закрепени, пак няма да има проблем.
Днес се чух с човек от отдела за разкрой на голяма фирма за плоскости в София. Препоръча ми да пробвам с ламинирано ПДЧ, защото ще излезе значително по-евтино, най-вече защото може да се вземе половин плоча, а от МДФ-а трябва цяла.
По негови думи вероятно няма да има разлика за моето бюро. Две неща ме притесняват при ПДЧ-то - възможното провисване и изкривяване на плота, както и евентуални проблеми със захващането към конзолите.

Какво ще ме посъветвате за ПДЧ-то?
В София предлага ли се някъде разкрой на МДФ с цени на квадрат, а не на цели плочи?
Sandman - специалист
Има слепени плотове от дърво. По-леко от ПДЧто, по-здраво, по-дебело.
Има на различни ширини, не видях колко е дълбочината на бюрото но съдейки по ширината е към 40тина санта. Не вярвам да провисне, стърчи от планките 30тина сантиметра само.
Ако си намериш точния размер може да не се занимаваш с фирми за разкрой, само трябва да го разрежеш на необходимите парчета.
вт яну 26, 2021 8:28 amSandman написа:
Има слепени плотове от дърво. По-леко от ПДЧто, по-здраво, по-дебело.
Има на различни ширини, не видях колко е дълбочината на бюрото но съдейки по ширината е към 40тина санта. Не вярвам да провисне, стърчи от планките 30тина сантиметра само.
Ако си намериш точния размер може да не се занимаваш с фирми за разкрой, само трябва да го разрежеш на необходимите парчета.
Ширината е 60см. Ще разгледам какви опции има на пазара.

Тема "Регулируемо бюро (standing desk)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: