Всичко за дърводелството
joroantonov - специалист
вт мар 02, 2021 4:20 pmstefanjor написа:
В къщи съм с гардероб PAX.
Почти 100% съм сигурен, че е от стандартно 18 мм ПДЧ.
Качвах го по стълбите част по част, че не влезе в асансьора, и доста си тежи.
Като се сглоби гардероба си е стабилен и не кънти на кухо.
Това с пчелната пита се отнася за леглата MALM с 4-5 см табла, която е пчелна пита, каккто и за етажерките KALLAX.
Според мен ако питаш персонала при гардеробите ще ти кажат със сигурност.
Ми пробвай и ще разбереш :-D Всичко им е пита без вратите. Най - готин им е белия мат дето си е обикновен фазер с дървена рамка.
moarein - специалист
Гардероба го докараха успешно и се заехс монтажа сам, тъй като монтажниците на ИКЕА са свободни чак през април.
Реално са 5 модула:
1 модул - 100х35х248
2 модула - 100х58х248
2 модула - 75х58х248

Засега съм сглобил 3 модула, остават още два. После се заемам с вратите.
Пиша го това, не за да се хваля, а да споделя впечатленията си от системата Пакс на ИКЕА.

Какво ми хареса:
- добре опаковани плоскости;
- всичко пасва точно, няма разминаване
- плоскостите не са кухи - 18мм ПДЧ си е
- ясни и разбираеми инструкции
- няма липси в обкова, дори има по някоя дибла в повече
- качествени изхвърлящи панти на отваряемите врати.

Какво не ми хареса:
- евтино ПДЧ - рони се ако не се внимава!
- евтино покритие - дори не е ламинат - някакво фолио са лепнали. Рафтовете не са кантирани а просто фолиото облепва ръба и проидължава отдолу
- фазера за гърба е 3мм!!! Гъне се като вестник. Наложи се да сложа по една разпънка по ширина на всеки модул, и завинтвам фазера и за разпънката - става по-стабилно.
- крачетата за нивелиране ги е мислил орангутан! Представляват два болта 8ци, които влизат в шипеста гайка, която се кове на пода на всеки модул отдолу! Реално ако се нивелира гардероба с тези крачета, цялата тежест пада на тях - демек на две точки. Резултата не закъсня - на 1я модул, който е и най-лек 100х35х348, при опит за нивелация - ПДЧ-то на което са крачетата се сцепи! Малоумно изпълнение, граничещо с абсурд!
- малкия модул е с две отваряеми врати по 50 см ширина. Държат се на 4 панти всяка. Изрично поръчах панти с плавно затваряне. Тарикатите са дали 2 панти с плавно и 2 обикновени. НЕ че не се затваря плавно, ама важното е да спестим от панти! Дразнят ме такива неща!
- пластмасови рафтоносачи, които не знам колко ще изкарат... евентуално ще ги сменя с метални по-натам.

Засега толкоз. Ще пиша пак като се преборя с плъзгащите врати.
Antonii - майстор
Пантите не е проблем да си ги смените.
По спомени, те използват панти на Blum, просто си купувате такива с плавно под 10лв бройката са.
miliad - майстор
вт мар 16, 2021 8:44 pmAntonii написа:
Пантите не е проблем да си ги смените.
По спомени, те използват панти на Blum, просто си купувате такива с плавно под 10лв бройката са.
Безмислено упражнение и хабене на пари. Добре са окомплектовани пантите. Ако всички са с плавно, ще те хване нервата докато се затвори вратата.
Antonii - майстор
При мен на гардероба и трите са с плавно, но последното нещо което правя е да седя и да чакам която и да било врата да се затвори.
Иначе имам един шкаф на друга фирма с две панти, едната от които е с плавно и при затваряне вратите тропат.
krasi92 - майстор
За да не тропат има едни силикончета дето се лепят.
Antonii - майстор
Че има има, ама те са за замазване на положението.
Правилно регулираната панта за плавно затваряне недопуска тропане на вратата, че иначе се губи смисъла от нея.
moarein - специалист
И при мен вратите тропаха, но го излекувах това с реглаж на пантите.
Ясно ми е, че мога да си взема още 4 панти с плавно, но не е там въпроса.
Дразня се от минаването по тънката лайсна от уж фирми с реноме.
Иначе корпусите ги събрах - няма ядове засега, ше видим с плъзгащите врати каква ще я свърша...
Прикачен файл:
11.jpg
11.jpg (94.08 KиБ) Видяна 1104 пъти
Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (81.39 KиБ) Видяна 1104 пъти
Прикачен файл:
7.jpg
7.jpg (103.64 KиБ) Видяна 1104 пъти
Прикачен файл:
6.jpg
6.jpg (67.91 KиБ) Видяна 1104 пъти
wanderer - специалист
Този по плиткия модул до вратата трябва да бъде фиксиран най-малкото към следващия го, а още по добре и към стената, защото е и висок, и като нищо може да те "захлюпи". Казвам го от опит с две подобни конфигурации от детските стаи, наложи се да си правя мой тип крепежи, но станаха перфектно.
moarein - специалист
ср мар 17, 2021 10:45 amwanderer написа:
Този по плиткия модул до вратата трябва да бъде фиксиран най-малкото към следващия го, а още по добре и към стената, защото е и висок, и като нищо може да те "захлюпи". Казвам го от опит с две подобни конфигурации от детските стаи, наложи се да си правя мой тип крепежи, но станаха перфектно.
Малкия модул е за обувки и е фиксиран към стената.
Големите и тях ще фиксирам един към друг и за стената задължително.

Тема "Гардероб" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: