• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Всичко за дърводелството
mkocev - специалист
От снимките не става ясно какви са металните планки/петите в основата, но изглеждат като да се клати от тях. Според мен и само тях да бетонираш (до основата на гредите), ще има подобрение. Иначе навеса е концептуално неправилен (според мен).
shotik - майстор
Опитай да направиш триъгълници от шперплат , които да отговарят на формата на триъгълниците на паянтите и ги закрепи отстрани върху греди и паянта с винтове, тогава ще имаш по-стабилни паянти.
Сега с пирони или винтове както е закрепването , все има луфтове, Г образни пластини не могат да спрат клатенето, те се огъват!
Чираче - майстор
пон мар 15, 2021 7:59 pmmkocev написа:
От снимките не става ясно какви са металните планки/петите в основата, но изглеждат като да се клати от тях. Според мен и само тях да бетонираш (до основата на гредите), ще има подобрение. Иначе навеса е концептуално неправилен (според мен).
Не се клати в планките, защото цялата тая огромна дървения отгоре е стъпила върху тях. Вероятно са анкерирани с по два метални анкера в бетона. И с какво ще помогне за здравина, ако отлее 2 кофи бетон около тия планки?
пон мар 15, 2021 8:03 pmshotik написа:
Опитай да направиш триъгълници от шперплат , които да отговарят на формата на триъгълниците на паянтите и ги закрепи отстрани върху греди и паянта с винтове, тогава ще имаш по-стабилни паянти.
Сега с пирони или винтове както е закрепването , все има луфтове, Г образни пластини не могат да спрат клатенето, те се огъват!
И това няма да помогне кой знае колко. Клати се цялата неправилна конструкция на наколното строителство. Не се прави така. Според мен да го събаря, и да го направи както трябва.
Последна промяна от Чираче на пон мар 15, 2021 8:14 pm, променено общо 1 път.
alexin - напреднал
Прикачен файл:
Screenshot_20210315-200524_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20210315-200505_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20210315-200508_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20210315-200514_Gallery.jpg

Качвам ги като скриншоти, защото не ми харесва разширението на файловете от телефона и не дава да се прикачат. Приложих и видимите кусури на конструкцията и една снимка с хоризонталните греди. Ако не се вижда от снимките, един от диагоналите "зяпа" повечко, а другите зяпат по малко. Въпреки, че не сме гледали планове има скици в гугъл с точно тази конструкция. Ще я укрепим.
Последна промяна от alexin на пон мар 15, 2021 8:32 pm, променено общо 5 пъти.
mkocev - специалист
Просто ми изглеждат малко лабави за тая конструкция отгоре. Ако не друго, поне ще изглежда по-стабилна основата :)
Чираче - майстор
И сега ако сложиш и по един Х под тия хоризонтални греди, нещата ще станат по-добре. За конструкцията. Но пространството не е оползотворено разумно.
Баш Майсторо - специалист
Пробвай на първо време, щом имаш от тия планки да сложиж по още 2 бр. на колона в основата да станат по 4 от четирите страни на колоните, може да се получи, ако проблема е в основата, макар че са малко паянтови тия планки.
alexin - напреднал
пон мар 15, 2021 6:47 pmschuldiner написа:
alexin
Много по-лесно ще ти е да разбереш защо се клати и как да се оправи, ако си представиш, че можеш да завъртиш основната бетонна плоча вертикално, така че диреците да застанат хоризонтално. Нито планки, нито допълнителни болтове, нито дори косите подпори /с недостатъчна дължина/ ще спрат конструкцията да се сгъне към бетона под собствената си тежест. Да речем, планките към бетона няма да се изтръгнат и няма да се разместят, но дървената греда, по-скоро крепежът, няма да издържи.
Първият вариант - фланец и заварена обувка. Става като конзолна поставка за знаме. Почти никакъв риск анкерите или заварките да поддадат, единствено дървото може да провисне поради липсата на коравина. Т.е. колкото повече метал във височина, толкова по-малък риск. Има момент, в който размерът на петата или оребрението на заварките стават важни, но да не изпадаме в подробности...
Вторият вариант е вбетонирането, вграждане в основата - получаваш рамо примерно 1:5, което може да не е достатъчно, а и пак разчиташ само на коравината на гредата в свободната част.
Третият вариант са диагонали от върховете на гредите към анкерираните основи. Когато единият работи на опън, другият е на натиск, като опаянтване на порта. Общо взето най-сигурния вариант, стига сглобката да е чиста и крепежите да са добри.
Четвърто - нищо от горните или по малко от всичко, но с едно-две крачета в края на конзолата. Пак примера с портата: ако е на колело в далечния от пантите край, не провисва. Проблемът на това краче /летва/ е, че трябва да се счупи - то самото или планката му, или винтовете - преди да е разрушило това, на което стъпва, в твоя случай оградата.
Мисля, че тук е казано всичко.
alexin - напреднал
пон мар 15, 2021 8:39 pmБаш Майсторо написа:
Пробвай на първо време, щом имаш от тия планки да сложиж по още 2 бр. на колона в основата да станат по 4 от четирите страни на колоните, може да се получи, ако проблема е в основата, макар че са малко паянтови тия планки.
Няма как да я напъхам под гредата същата планка, няма място.Ще сложа г образни, още първата ми работа ще е в събота това. После явно ще се правят диагонали от край до край.
Последна промяна от alexin на пон мар 15, 2021 9:08 pm, променено общо 1 път.
Руди - майстор
Аз не виждам добре стъпването на гредите върху колоните. Струва ми се, че не е достатъчно надеждна. Бих добавил по една планка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Клатещ се двускатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: