• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
denis_strandjaliev - специалист
Здравейте! Да започна от там че закупихме къща която е с дървен стъклопакет. В началото идеята беше да се подмени обаче в последствие се оказа че дограмата си е много ок и се изисква освежаване отвън и подмяна на уплътненията. Намерих майстор който да освежи дограмата отвън тъй като отвътре е като нова след едно пребърсване. Цвета на дограмата е тъмен махагон (червенее), като цяло външния цвят се цели да е палисандър поради подмяната и на цвета на фасадата. Не ми пречи разминаването. Тъй като майстора направи преди зимата единия прозорец за мостра и видях как го прави като го шкури до основа. Въпроса ми е: с лак ли да се намаже или масло? Кое е по ок и по-издръжливо на атмосферни условия? Презумцията ми за маслото е че попива в самата основа и не би се белил така както лака. Може и да се лъжа. Не съм задал този въпрос на майстора поради факта че за него е без значение, изхождам от факта че като го попитах за марка лак той каза: Всичките са един дол дренки. Този пробния го направи с марка SELT. Дайте вашите мнения а разбира се може да препоръчате и марка. Благодаря ви ...
torbalan - Дървен философ
Лака изгаря от слънцето. Подновяването е по-трудно и не изглежда добре, ако се вгледаш от близо.
Маслото трябва да се нанася ежегодно.

Моята е с лак, но ми се струва, че ако днес трябва да избирам - ще е с масло.
PIP - майстор
За отвън по-добре лак, от моя опит масло<лак<боя. Аз слагам първо имрегнант/презърватив, след това мат финиш (байц) и накрая две ръце сатен финиш (лак с цвят), едната ръка може да се пропусне по принцип.
mavryt4o - майстор
И аз препоръчвам масло но ползвам лак. После като дойде време за подновяване си чукам глава.
mkocev - специалист
А стъклопакета от какво дърво е? :)
Stefan2000 - специалист
Както виждам, мненията са единодушни за масло, но повечето са лакирали :)
И аз съм привърженик на маслото.
Виждал съм много нацепен и разсъхнал се лак по външни повърхности. Ако ще лакираш, трябва да е с нещо изпитано, и гарантирано с UV защита.
Лично аз мажа с безир, естествен на Леко. Много от дървесните масла са на тази основа, с различни добавки, мазал съм и с такива.
Да, безира и маслата трябва да се освежават периодично, но е лесно.
Нанасям ги във възможно най-топлото време, за да проникне в по-голяма дълбочина.
Може би ще попиташ и за байцване в някакъв цвят? :)
EDI - майстор
Хибриден лак на ДУФА, има добавка масла, добре се държи във времето.
radius - майстор
Еди, знам че навсякъде го препоръчваш, но сега ме подсети да изкажа разочарованието си от него!
Сух на барут чамов материал. Импрегниран със скъпия праймер на Дуфа и 2, че дали не бяха и 3 ръце хибриден лак. Демек каквото можах направих. Това 2019 в края на лятото на детската къщичка. В момента западната страна, на повечето места, ако я драснеш с нокът, покритието пада с лекота. Няма люспи (доста е тънък слоя че да се люспи) , но е изпръхнало и няма здравина. Няма как да не съм разочарован, няма 2 лета.
Преди 1 г правих и парапета на терасата с него, ще огледам дали има признаци на остаряване.
Бохемит Естетик, но ПРОФИ, с който правих оградата изглежда много по-жилав и мазен, времето ще покаже,още е рано за изводи.
PIP - майстор
съб мар 20, 2021 9:46 pmStefan2000 написа:
Както виждам, мненията са единодушни за масло, но повечето са лакирали :)
И аз съм привърженик на маслото.
Виждал съм много нацепен и разсъхнал се лак по външни повърхности. Ако ще лакираш, трябва да е с нещо изпитано, и гарантирано с UV защита.
Лично аз мажа с безир, естествен на Леко. Много от дървесните масла са на тази основа, с различни добавки, мазал съм и с такива.
Да, безира и маслата трябва да се освежават периодично, но е лесно.
Нанасям ги във възможно най-топлото време, за да проникне в по-голяма дълбочина.
Може би ще попиташ и за байцване в някакъв цвят? :)
Аз не препоръчвам масло за изложени на външни условия неща. Предпочитам лакове/байцове стига да не са на водна основа.
EDI - майстор
Не знам, защо ти се е получило така, при мен изкарва 5-6 и повече години без проблеми на вън.Възможно е заради разположението.Интетесното е, че имам една кашпа, лакирана преди повече от 10 -15 години с най-обикновен нашенски Лазур, цвят бор, не знам на Мега или на Орга беше.Седи навън на дъжд и слънце и няма намерение да се поврежда за сега.
Последна промяна от EDI на нед мар 21, 2021 11:05 am, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 2

Тема "лак или масло за дървен стъклопакет? мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: