Всичко за дърводелството
Здравейте, искам да изработя маса от дънер и епоксидна смола. Не съм се занимавала с това досега. Прочетох много информация по темата, но често се използва малко материал и смолата се изсипва във форма. Моята идея е да използвам дънер с дупка в средата. Моля, помогнете ми със съвети. Възможно ли е да напълня с повече смола пространството в средата? Какви материали са най-подходящи? И каквото друго се сетите. Прилагам снимка на дървения материал. Простете за простичките въпроси и благодаря предварително.

Прикачен файл

IMG_20210407_134920.jpg
fantom - специалист
няколко неща мога да вметна:
-смолата е скъпа, поради това е желателно колкото се може по-малко да се ползва.
-смолите са различни, не само като състав а и като дебелина която може да се постигне. Едно е 2мм слой, съвсем различно е 5см.
Целият дънер ли ще ползвате? сметнете си необходимото количество смола, приблизително, да не се окаже че ще ви трябват 8литра, което като цена ще дойде да кажем 700лв само за смолата. Помислете да изрежете филия от дънера и за подходяща стойка. Аз заради цената на смолата търся инертни материали за плънка, т.е. да намаля количеството необходима смола.
ср апр 07, 2021 2:48 pmfantom написа:
няколко неща мога да вметна:
-смолата е скъпа, поради това е желателно колкото се може по-малко да се ползва.
-смолите са различни, не само като състав а и като дебелина която може да се постигне. Едно е 2мм слой, съвсем различно е 5см.
Целият дънер ли ще ползвате? сметнете си необходимото количество смола, приблизително, да не се окаже че ще ви трябват 8литра, което като цена ще дойде да кажем 700лв само за смолата. Помислете да изрежете филия от дънера и за подходяща стойка. Аз заради цената на смолата търся инертни материали за плънка, т.е. да намаля количеството необходима смола.
Бихте ли споделили какви марки ползвате конкретно. Ще съм ви много благодарна. Мисля, че ще се насоча към отрязване на филия и поставяне на стойка. Относно обработката на дървото преди смолата- имате ли някакви съвети?
torbalan - Дървен философ
ср апр 07, 2021 3:55 pmSilentiummm написа:
.....
Относно обработката на дървото преди смолата- имате ли някакви съвети?
Хубаво е дървото да е добре изъсхнало преди да започнете да го обработвате.
Neno Er - специалист
чет апр 08, 2021 9:00 amtorbalan написа:
ср апр 07, 2021 3:55 pmSilentiummm написа:
.....
Относно обработката на дървото преди смолата- имате ли някакви съвети?
Хубаво е дървото да е добре изъсхнало преди да започнете да го обработвате.
Дървесината съхне естествено с един сантиметър на година. Така, че за дънер от 50 см ще му трябват близо 25 години. :?
torbalan - Дървен философ
съб апр 24, 2021 1:37 pmNeno Er написа:
...
Така, че за дънер от 50 см ще му трябват близо 25 години. :?
Има варианти за ускоряване на съхненето :)
Но при всички положения не е добре да се обработва неизсъхнала дървесина...
Neno Er - специалист
съб апр 24, 2021 3:01 pmtorbalan написа:
съб апр 24, 2021 1:37 pmNeno Er написа:
...
Така, че за дънер от 50 см ще му трябват близо 25 години. :?
Има варианти за ускоряване на съхненето :)
Но при всички положения не е добре да се обработва неизсъхнала дървесина...
:2thumbs:

Тема "Маса от дънер с епоксидна смола" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: