• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
vkamenen - напреднал
Здравейте,

Трябва ми маса, каквато не мога да намеря на пазара, така че ще си я правя. Трябва да е:
- височина 65
- широчина 72
- товароносимост 150 кг
- на колелца

Най-близкото, което открих на пазара е това:

Изображение
Изображение
Изображение

Колелцата пише, че държат до 35, т.е. към 140 кг. Искам да попитам:
- дали тези крака могат да се монтират на тази планка, още повече че трябва да се отрежат отгоре или отдолу за да докарам необходимата височина, че са 75 см?
- дали са достатъчно здрави?
- дали планката е достатъчно здрава? Тя е 75х75 мм.
- чудя се как да монтирам колелцата

-- благодаря предварително
Lisko - майстор
съб апр 17, 2021 9:50 amvkamenen написа:
Здравейте,

Трябва ми маса, каквато не мога да намеря на пазара, така че ще си я правя. Трябва да е:
- височина 65
- широчина 72
- товароносимост 150 кг
- на колелца
Ако отрежеш тия извити крака отгоре, няма да ти остане къде да хванеш към планката.
Ако режеш отдолу, внимавай за правилният ъгъл.
Другия риск при рязане отдолу е да се озовеш в най-тясната част на крака и планката на колелцето да се окаже по-голяма от сечението на крака.
Слагай по-тънки винтове на колелцата и някакви пилотни дупки, защото си близо до ръба и без пилотна дупка рискуваш сцепвания.
Защо 150кг? Това маса за ядене ли е? Или някой ще играе кючеци отгоре? Помисли колелцата искаш ли да имат стопери или да нямат.

За такава малка маса, също е опция - един единствен по-широк цилиндричен крак, хванат отдолу за кръгла плартформа, а тя самата може да е на колелца.
mavryt4o - майстор
Сложи по-малък модел колела с по тясна паланка.
vkamenen - напреднал
@Lisko, неудобно ми е да обясня за какво ми е...
@mavryt4o, ако намеря по-малки, които да могат да носят колкото тези

Благодаря много за мненията!
А по въпроса дали ще издържат краката и планките?

П.С. Ако някое от момичетата падне, ще цитирам този пост, че поне съм се опитал да направя масата здрава :yawinkle:
Последна промяна от vkamenen на нед апр 18, 2021 12:27 am, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
До сега не съм виждал масичка на колелца, дето краката и не да спънати в долния край. Предполагам, поради ексцентричността на самонасочващите колелца ще има склонност да се разлркерва, като всеки крак дърпа в различна посока при 150 кг. товар. Долен плот допустим ли е в заданието?
Antonii - майстор
Задължително ли е краката да са дървени.
На последната маса която правих, краката ги направих от правоъгълни метални профили 40х40, които след това ги боядисахме прахово.
С малко повече мерак може да се направят и регулируеми.
vkamenen - напреднал
@iliya_i, всъщност обмислям да съединя краката по средата им с хоризонтални греди.
@Antonii, благодаря за мнението. С метал ще ми е по-трудно да работя.

Май все повече се отдалечавам от идеята за готови крака и се насочвам към меко дърво. Как ви се струва да използвам чам с профил 60х60? Така ще имам къде да монтирам колелцата (тяхната планка е 40х40).

Другото, което е под въпрос е дали да е с тези планки или просто да закова страниците за краката. Мисля освен по средата на краката да има хоризонтални свързващи греди и в основата на плота. И двете от същия профил.
mavryt4o - майстор
Като гледам в каква посока клониш по-добре го направи от метал.
bimbaeco - майстор
Продават заготовки за балюстри. Стават идеално за крака на маса.
На Джими Диреста това му е номера

Аз не бих сложил колелца на такава маса. Или поне не такива. Има колела които се слагат отстрани на крака. Ако сложиш само на два крака, другите два ще спъват масата. Като трябва да я местиш - дигаш само от едната страна
https://www.google.com/search?q=side+mo ... e&ie=UTF-8
vkamenen - напреднал
нед апр 18, 2021 12:25 pmbimbaeco написа:
Продават заготовки за балюстри. Стават идеално за крака на маса.
На Джими Диреста това му е номера
...
Благодаря много за мнението. Страхотни идеи!
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: