Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
Някой може ли да даде идея как да изчистя тези петна от около 100-130 годишни столове. Качвам снимки на столовете преди да започна да ги чистя и след като са сравнително добре изчистени (с изключение на тези гадни петна).

Прикачен файл

IMG_6980.JPG

Прикачен файл

IMG_6990.PNG

Прикачен файл

IMG_6974.JPG
nikolson - майстор
Най-вероятно е ръжда и е в дълбочина. Има избелители, но не знам как ще взаимодейства с танините. Те са с алкален х-р (сода каустик). Ако можеш да пробваш, например, там където ще претапицираш.
l0v - специалист
Дървесина се избелва с оксалова киселина. 3-5% разтвор се ползва за тъкани за махане на петна от ръжда. Стандартна процедура от химическите чистения на дрехи от време оно. :)
Не знам локално върху дървото какво ще се получи. Трябва да се пробва, но ще си е проблем защото вероятно са обработвани с някакво масло или вакса на восъчна основа щом са на толкова години.
cvetomir_77 - специалист
съб май 22, 2021 10:44 pml0v написа:
Дървесина се избелва с оксалова киселина. 3-5% разтвор се ползва за тъкани за махане на петна от ръжда. Стандартна процедура от химическите чистения на дрехи от време оно. :)
Не знам локално върху дървото какво ще се получи. Трябва да се пробва, но ще си е проблем защото вероятно са обработвани с някакво масло или вакса на восъчна основа щом са на толкова години.
Много благодаря са съвета. Поръчах си киселината, днес дойде и веднага я пробвах. Върши чудесна работа, а и на самата нея пише, че е за освежаване на дървесина. Ето и снимки от резултата преди и след.



Прикачен файл:
IMG_7014.JPG
Прикачен файл:
IMG_7017.JPG
Прикачен файл:
IMG_7020.JPG
Прикачен файл:
IMG_7016.JPG
IMG_7016.JPG (93.06 KиБ) Видяна 1092 пъти
l0v - специалист
Ползва се също при полиране на мрамор. "Размеква" повърхностния слой.
torbalan - Дървен философ
Само аз ли не виждам "гадни петна"?
cvetomir_77 - специалист
На трите снимки е един и същ детайл (преди и след обработката с киселината). На последната снимка няма петна. Вижда се само структурата на дървесината.
l0v - специалист
нед май 30, 2021 4:25 pmcvetomir_77 написа:
На трите снимки е един и същ детайл (преди и след обработката с киселината). На последната снимка няма петна. Вижда се само структурата на дървесината.
Съединението на оксаловата киселина с желязото е едно от малкото водоразтворими. За това след третирането забърсваш или измиваш с вода за да се изчисти напълно.
А иначе Торбалана си е кьорав и не разбира от дърводелство, та не му обръщай внимание. :lol:

Тема "Премахване на петна от стари мебели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: