• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
curizo - напреднал
Здравейте.
Искам да защитя нова маса от ясен, която ще бъде разположена под един навес. Спрял съм се на импрегниране с Бохемит, след което безцветен лак на водна основа или масло, като се търси матово-сатенен финиш. Търся дългосрочен ефект, както и възможността да се освежава покритието през няколко години, без да необходимо цялостно шкурене. Моля за коментари от хора доволни от даден продукт.
torbalan - Дървен философ
Тунгово масло. Аз с такова намазах моята маса на барбекюто.
Lisko - майстор
Аз мажа почти всичко с тунгово масло и съм фен, но въпреки това не смятам, че ще предпази маса изложена на дъжд. Или тази като е под навес се брои, че няма да се мокри?
curizo - напреднал
чет май 27, 2021 9:03 amLisko написа:
Или тази като е под навес се брои, че няма да се мокри?
По принцип, не би следвало да се мокри. Дефакто ....
radius - майстор
Първо, веднага забрави за Бохемит, Резистол и т.н. отрови - та това е маса!
Второ, ясена много държи на влага, имам дръжка на нож на 2 -3 години - не е мръднала, нито потъмняла, а е само с един лак на водна основа.
Виж на габровските занаятчии продуктите, най-леко, лесно и евтино е с ленено масло. Има разни с гъша мас и др.подобни смеси. https://woodcraftbg.wordpress.com/%D0%B ... %82%D0%B8/
Пусни някоя снимка на масата да оплакнем окото ;)
curizo - напреднал
чет май 27, 2021 10:20 amradius написа:
Пусни някоя снимка на масата да оплакнем окото ;)
Още е в процес на изработка, но обещавам като е напълно готова.
radius - майстор
Аз малко да се самопоправя, май говоря за явор, клен.
Но при всички положения, щом няма да я мокри, не би трябвало да имаш проблем и с най-лекото покритие. По-скоро мисли в посока петна отгоре да не остават от мазнотии, кафета, вино.
EDI - майстор
Ясена издържа на вода и без обработка.Имам три чинии от ясен, правих ги за под навеса, ползвам ги редовно и няколко години без проблеми.
cvetomir_77 - специалист
Аз използвам това от около 2 години и за сега съм много доволен. На него изрично пише, че е подходящо за кухненски плотове, което означава допир с хранителни продукти.

Изображение
curizo - напреднал
чет май 27, 2021 9:12 pmcvetomir_77 написа:
Аз използвам това от около 2 години и за сега съм много доволен. На него изрично пише, че е подходящо за кухненски плотове, което означава допир с хранителни продукти.

Изображение
Безцветен ли е? Ако да, какъв е вида на крайното покритие и дали защитава от разляти течности?
  • 1
  • 2

Тема "Защита на маса за външна употреба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: