Всичко за дърводелството
Здравейте. Предстои ми смяна на стъпалата на външна стълба на къща която е на открито. Старите стъпала са от дюшемени дъски 4 на 10 влизащи във винкелова рамка на стъпалото. Въпроса ми е следният. Купих нови дюшемени дъски чам като старите. С какво да ги обработя за да ги запазя за по дълго време тъй като са изложени целогодишно на атносферното влияние ?
kr1100 - майстор
пон юли 12, 2021 3:31 pmmito_nikov написа:
С какво да ги обработя за да ги запазя за по дълго време тъй като са изложени целогодишно на атносферното влияние ?
1. един вятър с горелка/газова, бензинова/. Не да се овъглява я леко пърлене. Обгорена дъска не гние на сухо.
От долна страна масло отработено. За от горна страна - не знам с какви препарати издържащи. Да казват специалистите.
Lisko - майстор
Имам външна дървена стълба. Стъпалата започнах постепенно да ги подменям и някои от тези които аз съм сложил държат вече 5 години без забележими повреди. Обикновен чам и боя отгоре. Само че моя метод е малко по-различен от тоя на повечето хора които първо коват стълбите, после ги боядисват. Аз си боядисвам талпата за стъпало от всички страни неколкократно и чак тогава я закрепям. Първо я боядисвам с леко изтънена боя - примерно с добавка 10-15% вода. Особено внимание отделям на ендгрейна - първо добро шкуркане и второ - тази тънката боя добре да попие. После мажа два пъти с една боя (друг цвят) която ми е излишна. После слагам още два слоя от финалната боя. Между всяко боядисване чакам 24 часа. Това го правя когато нямам бърза работа, нито пък стъпало за смяна. Готовото стъпало го складирам. Когато ми затрябва - вадя и инсталирам. Хората често изхвърлят излишна боя. Ето къде влиза в употреба - за намазване преди финалната - да се получи по-дебела защита.

Ако сте мързелив или скрънза - мазането от долна страна очевидно е по-маловажно съдейки по повредените стари стъпала които виждам - винаги се скапват отгоре, а отдолу са далеч по-запазени.

Тема "Дървени стъпала на външна стълба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: