Всичко за дърводелството
poloe - помощник
Здравейте

Аз съм напълно нов в дървообработването, но съм зареден с много ентусиазъм и желание. Накратко, искам да си правя като за начало проекти, като шкафчета и работни маси, за да започна да си оборудвам "работилницата". Тя представлява 21кв.м. гараж, който започвам да оправям и приспособявам. За сега съм налял 2 кубика бетон за под, стените са на тухли. Има дървена врата, и един малък прозорец. Доста е малко въздуха, но в момента не разполагам с пари , за да си купя прахоуловител, или както там се казва. Днес си разширих малко мястото за прозореца, направих и нещо като каса, предстои ми да измисля как да стане самият прозорец. За момента, ще запълня дупките в стените с монтажна пяна, след време вече ще мисля как да ги изолирам. Приятел ме уреди с палети, от които излязоха около два кубика дъски, с които мисля да си направя шкафчетата и такива пособия. Относно инструментите, с които разполагам : пендула на парксайт, която не се издърпва ;зеге на райдер ; оберфреза на райдер ; ръчен циркуляр, който преработих на настолен върху импровизирана маса ; ударен гайковерт/винтоверт на макита; лентов шлайф; електрическо ренде; няколко триона, няколко чука, голям и малък прав ъгъл и подобни ръчни инструменти. Имам едно старо длето и едно старо дърводелско ренде. Следва да вкарам ток в бъдещата работилница, като съм предвидил 6 контакта и 3 големи лампи. Смятам и скоро да си преработя електрическото ренде на някакво подобие на абрихт.

Относно въпросите към вас :

Как смятате, че е най-удачно да си подредя работилницата? За следващите месеци не смятам да има големи машини там, ще вдигна готовите дъски на скоби на стената.

Какви инструменти ми трябват, като за момента не гоня особена точност?

Имате ли някакви "базови" съвети, за ентусиасти като мен?

Благодаря
шоп - майстор
Те машините са ясни, важното е какъв опит имаш, къде си се учил, че само с мерак не става!
poloe - помощник
Завършил съм профилирано училище, но профил "Изкуства", специалност "Музика". Нищо общо. Аз се уча в движение, така че с повече проби-грешки би трябвало и да стане. Въпросите са ми, за да избегна някои от тези грешки. Преди две години направих една спалня от кофражни дъски ( 2,5см дебели ) , стана много здрава и красива за мен. Не мога да кача снимки на нищо, защото все ми изписва, че файлът е прекалено голям.
mastodonta - специалист
пон сеп 27, 2021 6:17 pmpoloe написа:
Здравейте

Аз съм напълно нов в дървообработването, но съм зареден с много ентусиазъм и желание. Накратко, искам да си правя като за начало проекти, като шкафчета и работни маси, за да започна да си оборудвам "работилницата". Тя представлява 21кв.м. гараж, който започвам да оправям и приспособявам. За сега съм налял 2 кубика бетон за под, стените са на тухли. Има дървена врата, и един малък прозорец. Доста е малко въздуха, но в момента не разполагам с пари , за да си купя прахоуловител, или както там се казва. Днес си разширих малко мястото за прозореца, направих и нещо като каса, предстои ми да измисля как да стане самият прозорец. За момента, ще запълня дупките в стените с монтажна пяна, след време вече ще мисля как да ги изолирам. Приятел ме уреди с палети, от които излязоха около два кубика дъски, с които мисля да си направя шкафчетата и такива пособия. Относно инструментите, с които разполагам : пендула на парксайт, която не се издърпва ;зеге на райдер ; оберфреза на райдер ; ръчен циркуляр, който преработих на настолен върху импровизирана маса ; ударен гайковерт/винтоверт на макита; лентов шлайф; електрическо ренде; няколко триона, няколко чука, голям и малък прав ъгъл и подобни ръчни инструменти. Имам едно старо длето и едно старо дърводелско ренде. Следва да вкарам ток в бъдещата работилница, като съм предвидил 6 контакта и 3 големи лампи. Смятам и скоро да си преработя електрическото ренде на някакво подобие на абрихт.

Относно въпросите към вас :

Как смятате, че е най-удачно да си подредя работилницата? За следващите месеци не смятам да има големи машини там, ще вдигна готовите дъски на скоби на стената.

Какви инструменти ми трябват, като за момента не гоня особена точност?

Имате ли някакви "базови" съвети, за ентусиасти като мен?

Благодаря
Моят опит показва, че два са нещата, които неизменно ще ти трябват и е добре от сега да ги предвидиш, защото ще заемат най-много място - дърводелски тезгях и настолен циркуляр. Настолният циркуляр не е препоръчителна машина за новак и е добре да придобиеш увереност с други по-безопасни машини като ръчен циркуляр и герунг, но ако искаш да се занимаваш сериозно без него няма как да минеш. А тезгяха можеш от сега да си го направиш даже е силно препоръчително - в YouTube е пълно с различни опции. Аз препоръчвам Basic Mobile Workbench на Steve Ramsey за която плановете са безплатни и човек е направил сайт с много добро видео.

За цялостна подредба - YouTube e пълен с видеа по въпроса, всеки си има свой индивидуален стил та като почнеш да работиш сам ще видиш кое работи за теб и какви проекти да си направиш/закупиш :)
poloe - помощник
Благодаря за отговора, настолният циркуляр съм си го предвидил като подарък за рождения си ден, след няколко месеца. Следващата стъпка е да направя ъглови планки, които да закача с дюбели за стената. Трябва да кача дъските от палетите високо, защото сега са сортирани по дължина на целия под. Веднага след това започвам тезгяха. Още веднъж, благодаря.
mastodonta - специалист
пон сеп 27, 2021 7:35 pmpoloe написа:
Благодаря за отговора, настолният циркуляр съм си го предвидил като подарък за рождения си ден, след няколко месеца. Следващата стъпка е да направя ъглови планки, които да закача с дюбели за стената. Трябва да кача дъските от палетите високо, защото сега са сортирани по дължина на целия под. Веднага след това започвам тезгяха. Още веднъж, благодаря.
Две неща забравих да кажа:

1. Това че сложил ръчен циркуляр и го ползваш за настолен не е добра идея, защото на повечето ръчни циркуляри нямат така наречения riving knife и съответно си просиш проблеми. Прикачвам видео, което обяснява защо е важен.
2. Като си купуваш истински настолен циркуляр избягвай ниско бюджетните марки от типа на райдер и парксайд. Насочи се към DeWalt, Makita, Bosch и тн. Scheppach e също доста подценена марка, но имат нелоши продукти.

Lutchezar - майстор
Аз за такова помещение бих препоръчал читава прахосмукачка и циклон. Може и да има, но не беше споменато.
Ако ще ползва зимата, какво е отоплението?
poloe - помощник
Знам, че е опасно и глупаво да правя такива експерименти, просто исках да направя няколко неща, за които ми трябваха срезове на дължина и реших да опитам. Тъй като мисля сериозно да започна да се занимавам с това, съм съгласен, че трябва да си взема малко по-хубав клас настолен циркуляр.
poloe - помощник
пон сеп 27, 2021 8:45 pmLutchezar написа:
Аз за такова помещение бих препоръчал читава прахосмукачка и циклон. Може и да има, но не беше споменато.
Ако ще ползва зимата, какво е отоплението?
Не, нямам циклон. Гледах, че са по около 500лв, не ми се дават на този етап тези пари. Тази зима ще работя малко с маска, после ще събирам със стара прахосмукачка. Така ще трябва да е известно време. Отопление се колебая още дали да сложа печка на дърва и въглища, защото имам и от двете доста останали. Не знам обаче колко е безопасно с цялото това лепило и хвърчащи стърготини. Другият вариант е на ток с някоя духалка. Едва ли ще прекарвам повече от 3-4 часа на ден там, поради липса на време.
poloe - помощник
Мисля, че намерих начин на кача снимки, за да придобиете по-добра представа.

https://prikachi.net/image/img-20210909-090140667.BL2ob

Това е гаража, преди да налея плочата. Сега най-ниската част е 2м. , а най-високата 2.50м.

https://prikachi.net/image/img-20210927-094448346.BLVNG

https://prikachi.net/image/img-20210927-093622537.BL4Jr

https://prikachi.net/image/img-20210927-094427439.BLxp3

https://prikachi.net/image/img-20210927-094421579.BLWmQ

Това са дъсчиците, които успях да набавя от палети. С тях мисля да направя повечето от нещата, като за начало. Също и за трупане на опит с евтин материал.

Тема "Нов в дървообработването. Въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: