Всичко за дърводелството
Lutchezar - майстор
Свети през стените. Ако ще се занимаваш с дърво, влажността има голямо значение, трябва ти затворено относително топло или поне бързозатоолящо се помещение.
Почти всички инструменти имат вход за прахосмукачка, иначе е невъзможно да се работи, виж някоя стара да я командироваш за работна.
Циклон се прави от кофа, има писано във форума.
Трябва ти добро осветление, много е тъмно.
Пожарогасител задължително.
Като правиш Ел инсталацията смятай кабелите и не прави компромиси, бушонно табло, че и централен шалтер не е лоша идея.
Много работа ти се очертава, стискам палци да върви леко.
poloe - помощник
пон сеп 27, 2021 9:45 pmLutchezar написа:
Свети през стените. Ако ще се занимаваш с дърво, влажността има голямо значение, трябва ти затворено относително топло или поне бързозатоолящо се помещение.
Почти всички инструменти имат вход за прахосмукачка, иначе е невъзможно да се работи, виж някоя стара да я командироваш за работна.
Циклон се прави от кофа, има писано във форума.
Трябва ти добро осветление, много е тъмно.
Пожарогасител задължително.
Като правиш Ел инсталацията смятай кабелите и не прави компромиси, бушонно табло, че и централен шалтер не е лоша идея.
Много работа ти се очертава, стискам палци да върви леко.

Стените засега ще бъдат запълнени само с монтажна пяна, да не ми вее на врата зимата. Пролетта ще видя с какво ще ги изолирам и изправя.
Прахосмукачка вече съм приготвил стара, като си направя място ще дойде и тя.
Осветлението - ще сложа три осветителни тела - студена светлина, лед пури. Ако не е достатъчно, ще сложа още.
А за електричество - тъй като съм много много скаран с него, приятел техник ми начерта и сметна всичко, той и ще го инсталира. Има няколко прекъсвача, сериозни дебели кабели и не толкова дебели. Не ги разбирам наистина. Знам само, че днес оставих близо 200лв, за да си вкарам 6 контакта в гаража.. :mrgreen:
addicted - специалист
Оправи си стените отсега че после ще ти е много трудно като затрупаш помещението. 3 пури според мен са малко.
brum - майстор
Без циклон ще се видиш в чудо.

Аз се видях в чудо, дето ми е хоби и работя с плоскости. Особено с оберфрезата която за норматив затапва торбичката на прахосмукачката. За една кухня избих инвестицията за циклон (45лв) от спестените торбички.

Ето едно видео на самоделка дето лесно може да се направи. Само вентилатор ще ти трябва:

Andri01 - майстор
Имам направен циклон DIY, който ползвам за чистене на камината. Ако те интересува - питай.
poloe - помощник
Благодаря за отговорите и съветите. Ще се опитам съвсем скоро да се похваля с нещо сътворено в новата работилница :wink:
mastodonta - специалист
За контактите още един съвет на база на собствен опит - не се скъпи, а прокарай възможно най-много. Аз сега си бия главата и се спъвам в разклонители за дето на времето не сложих повечко. Моята препоръка е на всяка стена през 1,5м да има по една двойка, а някои места дори тройка. Сега може да ти изглежда твърде много, но след 1-2 години ще се радваш, че си го направил.
mavryt4o - майстор
Много ти е тъмно човек. Ако можеш разшири отвора за прозореца. Дано имаш опция да работиш на отворени врати и пред тях някаква площадка за работа. Така ще можеш да шлайфаш на открито и светлината ще е по-добра. Направи си по този повод магаренца 🙂Френския тип стена за мен е много удобна и функционална можеш да разгледаш видеата в канала ми как изградих моята. Може да се пише страшно много по темата но остави според мен работата да те води от какво имаш нужда.
poloe - помощник
Здравейте на всички.

Не ми оставаше много време да си работя по стягането на гаража, но има няколко неща направени. Затворих почти всички дупки в стените и вратите. Останаха няколко, за които ще ползвам монтажна пяна, само да спре да вали. Кабелите са почти готови, остава само свързването към таблата и към основното табло. Направих си обаче днес работна маса. Далеч е от масивността на тезгях, но използвах дъски от палети, както и един плот, които имах отпреди. Целта е да изкарам зимата и да натрупам основи на нея. След това ще се впрегна за направата на истински тезгях. Масата стана далеч по-стабилна, отколкото очаквах. Отгоре плота е хванат с видии (както и всички елементи ), но не закача никъде. Прилагам и няколко снимки от процеса. Следва направата на каса и крило за прозорец, настолна бормашина, маса за оберфреза и преработка на електрическо ренде на малък абрихт. Благодаря за вниманието.

https://prikachi.net/image/img-20211014-163829039.F8MRQ

https://prikachi.net/image/img-20211014-163935960.F8fal

https://prikachi.net/image/img-20211014-170521484.F883d

https://prikachi.net/image/img-20211014-172334662.F89e7

https://prikachi.net/image/img-20211014-180628749.F8gJD
mastodonta - специалист
Екстра изглежда, но си помисли за дърводелско менгеме и къде би могъл да го добавиш на тезгяха. Няма да съжаляваш.

Тема "Нов в дървообработването. Въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: