• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
brum - майстор
Имам желание да направя за децата катерушка. Нещо подобно на това на снимките. Работил съм само с плоскости за мебели до момента и имам разни инструменти, но ми липсват знанията как се работи с дърво.

Първо да започна с материала - какъв да търся? Иглолисен, широколисен - идея си нямам кое е по-удачно.

После как да го обработя за да става за игра с него? Имам делташлайф, но предполагам, че ще е неудачен за тези цели и ще ми трябва ренде.

Темата ще е въпрос след въпрос предполагам, но от някъде трябва да тръгна и ще съм благодарен за съвети.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (40.95 KиБ) Видяна 1218 пъти
floydogi - специалист
Относно материала - поне за стълбичките не бих рискувал с иглолистен - нещо по-здраво да е.
brum - майстор
Кажете удачни материали. Близкият склад за дървен материал не разполага с нищо различно от иглолистен материал.

Кратко търсене в google казва, че има бук на 20-25-30 милиметра за прътите по големите вериги. Насоки от къде да пазарувам материал са добре дошли.
wanderer - специалист
Разгледай там където продават сапове за лопати. Виждал съм букови ф40, а съм купувал ясенови с много добро качество и по-тънки, щото помня, че свивах гнездото на лопатата. Или направо търси производител.
stefanjor - специалист
вт фев 15, 2022 11:45 ambrum написа:
Насоки от къде да пазарувам материал са добре дошли.
В BAUHAUS има много голям избор на материали и не само от иглолистни.
Има не обработени и много добри обработени.
brum - майстор
Точно при тях видях буковите пръти. Поразпитах още няколко склада и звучаха крайно учудени от това което търся при тях. Явно основните им клиенти се занимават със строителство, а там изглежда да се използва основно иглолистен материал.

Този в Баухаус като го гледам е готов и рендосан. Само рязане, пробиване и събиране очаквам да има.

На края на събирането с какво да обработя катерушката? Лак, масло?
torbalan - Дървен философ
Хубаво е да е бук цялата катерушка.
stefanjor - специалист
И ако копираш точно показаната катерушка помисли да я укрепиш малко повече, че не ми се вижда много стабилна на отбеляааните места.

Прикачен файл

kat.jpg
kat.jpg (41.74 KиБ) Видяна 1122 пъти
Lutchezar - майстор
Катерушките са сложни. Имат си категории по възраст, оттам специфични килограми, натоварвания, големини на отвори, специфични изисквания за безопасност. Тази ми изглежда леко паянтова на мен, дори опасна.
Честно казано такава за котки е идеална, за деца бих я под минал.
brum - майстор
Идеята е съвсем примерна. Със сигурност ще вложа малко повече инженерна мисъл за да я направа здрава и стабилна. От тази идея ми харесва дюшека по средата :) .

При нас децата са в тясна възрастова група - 3, 3 и 5 години. Вярвам, че ще мога да им направя катерушка която да покрие на всичките нуждите.
  • 1
  • 2

Тема "Съвети за изработка на дървена катерушка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: