• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
Здравейте, от години използвам SweetHome3D за дизайн и проектиране на помещения и съм много доволен от нея, като за без пари. От няколко дена опитвам да си намеря програма за проектиране и дизайн на мебели, която да може да ми оразмери и евентуално да ми сметне разкроя на плоскостите (по възможност също безплатна). При мен ситуацията се усложнява още повече, защото повече от 10 години работя само с Убунту Линукс ОС. По тази причина създадох темата, в която се надявам хората с опит да споделят кои програми използват без значение каква ОС използват и да изтъкнат евентуално предимства и недостатъци.
Днес успях да си направя чертеж на един шкаф с помощта на SketchUp. Като за начало съм доволен. Всяка една част може да бъде отпечатана на отделен лист с размерите си. Благодаря предварително на отзовалите се.
Прикачен файл:
Screenshot from 2021-12-18 22-45-12.png
ZEDYCUS - майстор
Аз я карам по аналоговия начин, скицирам ръчно шкафовете и си вадя размерите на детайлите. Вече за смятане в колко броя плоскости ще се съберат детайлите, ползвам една програма Cutting 3. Само за визуализация ползвам Скетчуп безплатната версия.
На тоя шкаф ако е за аспиратор , виждам един проблем, че като отвориш вратите ще виждаш карантията на аспиратора. Даже ще се вижда през стъклените врати и като са затворени металния корпус. Направи едно мъртво чело да скрие корпуса и нагоре вратите. Ако не е за аспиратор не ми обръщай внимание на забележката. :partyman: .
cvetomir_77 - специалист
нед дек 19, 2021 9:02 amZEDYCUS написа:
Аз я карам по аналоговия начин, скицирам ръчно шкафовете и си вадя размерите на детайлите. Вече за смятане в колко броя плоскости ще се съберат детайлите, ползвам една програма Cutting 3. Само за визуализация ползвам Скетчуп безплатната версия.
На тоя шкаф ако е за аспиратор , виждам един проблем, че като отвориш вратите ще виждаш карантията на аспиратора. Даже ще се вижда през стъклените врати и като са затворени металния корпус. Направи едно мъртво чело да скрие корпуса и нагоре вратите. Ако не е за аспиратор не ми обръщай внимание на забележката. :partyman: .
Шкафа не е довършен. :-D За под мивка ще бъде и вратите ще са плътни. Освен това горната плоскост на чертежа е грешна, а чертежа го добавих само като пример в коментара си. Иначе благодаря за забележките. За пореден път се убеждавам, че ги можеш нещата.
ZEDYCUS - майстор
Абе то и за под мивка важи същото за аспираторът. Щото и пантите ако ги пробиеш нормално за вратите, ако не внимаваш, се падат точно до коритото на мивката и е мъка да ги захванеш. Не ме питай от къде го знам и защо и там слагам мъртво чело до ниво дъно мивка. :-D
Обикновено под мивката го правя мъртвото като челата на чекмеджетата. В къщи на личната кухня сложих и дръжка и всеки гостенин се мъчи да го отваря. :-D

Прикачен файл

viber_изображение_2021-12-19_19-28-59-503.jpg
yanko78 - специалист
нед дек 19, 2021 7:34 pmZEDYCUS написа:
Абе то и за под мивка важи същото за аспираторът. Щото и пантите ако ги пробиеш нормално за вратите, ако не внимаваш, се падат точно до коритото на мивката и е мъка да ги захванеш. Не ме питай от къде го знам и защо и там слагам мъртво чело до ниво дъно мивка. :-D
Обикновено под мивката го правя мъртвото като челата на чекмеджетата. В къщи на личната кухня сложих и дръжка и всеки гостенин се мъчи да го отваря. :-D
А защо не го правиш този фикс за мивката, по на вътре с една плоскост и да си продължиш вратичките до горе, да се равнят с на останалите (чекмеджета/шкафове)
ZEDYCUS - майстор
Щото тогава горните панти трябва да ги пробиеш на 20 см от ръба на вратата и така вратата много лесно се измята. Един ръб навътре друг на вън, грозна работа.
yanko78 - специалист
пон дек 20, 2021 2:17 pmZEDYCUS написа:
Щото тогава горните панти трябва да ги пробиеш на 20 см от ръба на вратата и така вратата много лесно се измята. Един ръб навътре друг на вън, грозна работа.
Няма такова нещо. По тая логика и вратите на аспиратора пак ще се измятат, като се дупчат по на вътре заради кожуха на аспиратора.
ZEDYCUS - майстор
Щом ти е кеф да си гледаш тенекиите на аспиратора и дъното на мивката, кривите врати(не измятат веднага ), си ги прави както си знаеш. Всеки си има глава на раменете. :)
Като отворя вратата на шкафа на аспиратора, предпочитам да виждам, това от снимката. Тръба има. :partyman:

Прикачен файл

viber_изображение_2021-12-20_15-28-02-850.jpg
yanko78 - специалист
пон дек 20, 2021 3:36 pmZEDYCUS написа:
Щом ти е кеф да си гледаш тенекиите на аспиратора и дъното на мивката, кривите врати(не измятат веднага ), си ги прави както си знаеш. Всеки си има глава на раменете. :)
Като отворя вратата на шкафа на аспиратора, предпочитам да виждам, това от снимката. Тръба има. :partyman:
Въпрос на вкус казало кучето. Аз го предпочитам така.

Изображение
radius - майстор
За визуализация Pro100 ми я препоръча съфорумник - лесна е и върши работа. За разкрой - Optimik - също лесна. А междинното - чертежи и размери - бял лист :wink: .
  • 1
  • 2

Тема "Програми за дизайн, разкрой и оразмеряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: