• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17
Всичко за дърводелството
PIP - майстор
Бавния старт при пендулата за мен не е предимство, а дори недостатък, виж спирачката е голямо предимство. За калибриране го провери с метода на 4 раза (ще го видиш в ютюб), това че не е райдер не е гаранция, за разлика от чефо при мен точно фестула даваше разлика като нов.
pif4o - специалист
пет дек 31, 2021 3:53 pmChefo77 написа:
Не помня на това как му беше лазера, но ако е като на LS0815FL, НЕ ПИПАШ!!! На Макитата е лазерче, което свети в тръбичка, на предния край на която има пластмасова "леща" - предната страна е гладка, задната - оребрена. Лещата преобразува точката от лазера в линия. Цялата тръбичка обаче е "застопорена" с един винт, който трябва да я фиксира в точно положение и като движение напред и назад, и като ротационен ъгъл. Движението напред-назад от началните настройки разфокусира лъча, а промяната на ъгъла го праща на майната си спрямо вертикалата. За да е филма пълен, този винт се крие успешно от стойката на мотора и няма вариант да бъде стегнат без да се махне цялата горна част. :D
Та виж ако е фокусиран и вертикален, дали не можеш да му свикнеш. На Фестула няма лазер, подсветката проектира профила на диска върху детайла и реже точно в средата на проекцията (гениално решение, между другото). Докато Боша реже изцяло вдясно от линията на лазера, левия край на диска реже там, където е десния край на лазера. На Макитата режеше в средата.

Между другото, нормално е да не иска настройки. Това не е Шепах, брандиран като други 10 машини, или пък Райдер, това е профи машина.
Чефо лазера на тая машина е монтиран от горе над диска, отпред демек, само го погледнах има две винтчета дето държат цялата светулка, обаче май няма да го пипам, понеже когато пендулата е горе лазера свети точно в ляво на сряза, демек диска реже точно до лазера в дясно от него, аз мислех че е изместен защото когато сваля диска върху детаила тогава лазера седи на около 1-2мм по в ляво от сряза, та се заблудих. Реално когато гласиш детаила къде да бъде отрязан и ако се ръководиш по лазера то пендулата е вдигната и лазера си е точно на мястото , това че се измества след спускането на долу вече си въпрос на промяна на ъглите лазер-детаил.
Chefo77 - майстор
пет дек 31, 2021 4:07 pmPIP написа:
Бавния старт при пендулата за мен не е предимство, а дори недостатък, виж спирачката е голямо предимство. За калибриране го провери с метода на 4 раза (ще го видиш в ютюб), това че не е райдер не е гаранция, за разлика от чефо при мен точно фестула даваше разлика като нов.
Защо мислиш, че не е предимство - особено при по-мощни мотори, плавното развъртане първо пази механиката и второ - спестява трепването на машината. Бошът ми е 2 киловата, той така извибрирва като тръгне - не искам да си представям какво би било, ако нямаше плавен старт, сигурно щеше да се обръща :) А Метабо не е като да не са имали механични проблеми.
PIP - майстор
Въпрос на лично мение, но за мен пендулата е полустационарна машина за бързи и кратки рязания и често се налагат многократни такива и не ми се иска да я чакам да се развърта всеки път. По същата причина спирачката е предимство, а с резкия старт се свиква много бързо. Пендулата не е мощна фреза да ти рипне в ръцете при стартирането.
Chefo77 - майстор
Не зная какво имат твоите като плавен старт, но развъртането и при трите ми машини е под две секунди. Колко време се губи,че да са от значение тези секунди?
Спирачката не се коментира, ясно е предимството ѝ.
PIP - майстор
Не говоря за машина с фабричен мек старта, а че не бих си правил труда да слагм такъв на пендула без. ЧНГ :)
Chefo77 - майстор
Ааааа, така кажи :D
Не зная как реагира нефабричен плавен старт и затова си "споря" за времето :)
За много години!!!
pif4o - специалист
съб яну 01, 2022 6:17 pmChefo77 написа:
Ааааа, така кажи :D
Не зная как реагира нефабричен плавен старт и затова си "споря" за времето :)
За много години!!!
Реагира като оригиналния, тя схемата на това нещо се изпълнява по един и същи начин, четох много, гледах клипове, този който се монтира в уреда си е топ, но не искам да отварям гаранционна машина и затова търсих решение с друг модул за монтаж в контакт ;) Ако машината не беше в гаранция монтажа е за 5 минути и не изисква кой знае какви умения знания, но за сега ще карам или така или ще си направя разклонител. За много години колеги, и още веднъж да ви благодаря за съветите и мненията.
pif4o - специалист
Така, ето и първи впечатления от машината колеги. При положение че никога не съм ползвал такава машина и не знам как се държи нормално може и да не съм много обективен. Кусурите на тази който намерих днес от който единия много неприятен ама го оправих и двата не са от работата и а от конструкцията. Тая стягичка малката от ляво дет се слага и са и направили бутон за бързо преместване на резбата ме предаде още с първите 2 сряза, взе да и прескача резбата неще да стегне, викам д**а и китайския ти боклук, че и 650 лева ти искат в бг, хубуу че те взех на цената на еинхел. Та отворих тая стягичка и и завъртях вътре резбовата плочка на опаци и взема че се оправи Пак не смея да стягам много силно детаила с нея, а не съм я напъвал въобще, да не си мислите че от стягане съм оставил отпечатък в детайла за тва не е държала резбата, няма такова нещо аз съм техничар, техник медицинска техника и не само, не съм горския хаха :)
Второто, залепили тая скала с градусите с двойно лепещо за плота долу, и толкова и са я залепили, в дясно като изчистих с една четка стърготините след работа и те се набутаха под нея и я надигнаха, аи пак псувай :) Понадигнах я още изчистих под нея хубаво и я лепнах с едно лепило дето вече никога няма да се отлепи. Така това бяха двата косура, който не са кой знае кво ама ако беше парксайд, та то уж метабо. Иначе е оса жилачка с два гъза, реже та се не трае, и уж и дават 65мм пък днеска гредички 8х8 си ги отмахваше до край, е на косъм де, в края не успяваше да довърши среза-ъгъла, можех да реша и тоя проблем като подложа и хвана с винтове една летвичка 1см от зад за плота та диска да може да прорязва до край гредата ама ся па чак толкова. С триона за 3 секунди го довършвах сряза на ръка.
Сега да питам от какво се получава нещо като резонанс ли не знам как да го обясня, абе сменя звука не самия мотор ами самия звук от рязането се сменя за секунда, чат пат се случва, все едно диска влиза в някъв резонанс, ето за това говоря като казвам че нямам опит с такива машини, инак свършихме хубава работа с нея, направихме една дворна порта от нищо нещо :) Ето я, има за довършване още, поръчали сме по малко планки-държачи и челни дъски да се сложат :) Яд ме е че не ще да я направим с керемиди щеше да е по яка :)

Прикачен файл

viber_изображение_2022-01-03_16-35-32-844.jpg
PIP - майстор
Стегата не я мисли, тя е маркетингова екстра. Смяната на звука най-вероятно е от електрониката за поддържане на оборотите – натоварвай я споерд звука, с времето ще свикнеш да режеш с приплъзване при по-дебели гредички, а не само надолу. А скалата не е трябвало да я лепиш. Обикновено е хваната с два/три болта, като отворите са елипсовидни за да позволява калибрирането на пендулата. Ако реже вярно я остави така, но ако не е ще се наложи да я разлепиш, честно казано не съм обърнал внимание на това метабо как е хваната. Иначе мотора и е най-доброто в нея според мен.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17

Тема "Избор на циркуляр с изтегляне :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: