• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17
Всичко за дърводелството
пишман_майстор - майстор
Да, има такива "изненади" . Метабо днес, не е онова Метабо. Имах някоя и друга машинка, оставих си само едно ел.ренде, щото е отпреди китайската ера и работи много добре.
То със сигурност има стабилни и добре премислени малки потапящи циркуляри с изтегляне, но не съм запознат в дълбочина. Предполагам ще са и по-скъпи. Нямам много вземане / даване, с фина работа и дървесина.
Имам един на елу , стар модел ПС 274 . Излезна доста стабилна машинка с два минуса за мен. Долният предпазител е малко недообмислен, коригирах го с едно доп.лагерче отдолу и прецизно нагласяне на опъващото жило , подобри се значително . И второто: куца му прахоулавянето, проблем е да се подобри. Има разни варианти , но не ми се занимава . Всичко останало обаче е добре замислено . Градуси, скала, наклони, чувства се, че е вложен материал и не е пестено. Работи сравнително тихо, срезовете са много точни.
За някои е минус и по-голямото му тегло спрямо алтернативи . Но то там много не може да се избира, рядкост е хем да е стабилен, пък и хем да е лек.
Метабото ти често е на промо ( в смисъл почти винаги ) , понякога добавят и втори диск към машината за същите пари. От сайта дето си го купил , предлагат добри цени поначало за доста неща. Аз бих взел , ако нямах де, на диуолт някое предложение ( и вероятно за малко повече пари) .
Но в крайна сметка важното е да върши работа , важното е ти да си доволен .
pif4o - специалист
пон яну 03, 2022 7:40 pmPIP написа:
Стегата не я мисли, тя е маркетингова екстра. Смяната на звука най-вероятно е от електрониката за поддържане на оборотите – натоварвай я споерд звука, с времето ще свикнеш да режеш с приплъзване при по-дебели гредички, а не само надолу. А скалата не е трябвало да я лепиш. Обикновено е хваната с два/три болта, като отворите са елипсовидни за да позволява калибрирането на пендулата. Ако реже вярно я остави така, но ако не е ще се наложи да я разлепиш, честно казано не съм обърнал внимание на това метабо как е хваната. Иначе мотора и е най-доброто в нея според мен.
Лепена е, да не бъркаш с тази която е горе при плочата, тази долу дето е до 45градуса е просто алуминиева пластина с двойнолепещо залепена за основата. Нищо чудно звука да е от електрониката при пренатоварване на мотора ( не знаех че има такава) и найстина маи се чуваше когато го напънех на долу повече, после като взех да режа с няколко преплъзвания гачили вече не се обаждаше :)
А, и още нещо, сега ми светна, май наистина си прави за напъването и електрониката, щото същия звук се чува за части от секундата при стартиране на машината, преди да набере скорост диска. Ааа сещам се за още един кусур, можеше да сложат предпазител на спусъка, сега единствения предпазител е палеца за предпазетеля на диска, да ама ако по няква причина искам да го вдигна или съм свалил диска да видя къде пада върху детаила спусъка остава незащитен а ръката ми е върху него, с това ще внимавам повече ;)
PIP - майстор
Аз говоря за разхлабване на черните болтове на клипа за скалата от неръждавейка. Ти друго ли имаш предвид?
Chefo77 - майстор
Стягата не помня на някоя от пендулите си (а преди тези ми, са били 5 мои и още две служебни) да съм я ползвал. Включително и тази на Капекса, стои за красота в кутията, разчитам на ръцете си. Та ако намеря някоя останала, мога да ти я засиля, не помня дали малкото Метабо не го дадох без нея...

Второ - и нещо много важно - с пендула с изтегляне никога не се работи на юруш - винаги срезовете трябва да са поне два. Първо един лек по повърхността с движение отпред назад, за да прореже първите 4-5 мм от детайла, височината на зъба, и втори - за крайно срязване. Може и три, и четири - зависи от дебелината и плътността на материала, както и от това в какво състояние ти е диска. По този начин първо постигаш точност на среза от горната страна - не само като геометрия, а и като незачепване; второ използваш канала, направен от диска, за да изведе по-добре стружките; трето не натоварваш машината да реже цялата дебелина наведнъж; и нещо важно, което сега не ти прави впечатление - когато натовариш пендулата, криви диска. Да, дискът се измята. Ще го видиш най-добре с позатъпен диск, твърд материал и някакъв ъгъл, особено по вертикалата. Срезът става не права линия, а дъга.
pif4o - специалист
пон яну 03, 2022 9:54 pmPIP написа:
Аз говоря за разхлабване на черните болтове на клипа за скалата от неръждавейка. Ти друго ли имаш предвид?
Да, за същата става дума, но при мен е залепена, ако трябва да центроваш градуси се мести самия показалец, а ако трябва да се центрова въртящата основа спрямо задните опори за да е ъгъла точно 90 градуса не съм я разглеждал от къде става защото реже вярно.

Прикачен файл

Screenshot_4.jpg
Screenshot_4.jpg (56.64 KиБ) Видяна 554 пъти
pif4o - специалист
вт яну 04, 2022 7:17 amChefo77 написа:
Стягата не помня на някоя от пендулите си (а преди тези ми, са били 5 мои и още две служебни) да съм я ползвал. Включително и тази на Капекса, стои за красота в кутията, разчитам на ръцете си. Та ако намеря някоя останала, мога да ти я засиля, не помня дали малкото Метабо не го дадох без нея...

Второ - и нещо много важно - с пендула с изтегляне никога не се работи на юруш - винаги срезовете трябва да са поне два. Първо един лек по повърхността с движение отпред назад, за да прореже първите 4-5 мм от детайла, височината на зъба, и втори - за крайно срязване. Може и три, и четири - зависи от дебелината и плътността на материала, както и от това в какво състояние ти е диска. По този начин първо постигаш точност на среза от горната страна - не само като геометрия, а и като незачепване; второ използваш канала, направен от диска, за да изведе по-добре стружките; трето не натоварваш машината да реже цялата дебелина наведнъж; и нещо важно, което сега не ти прави впечатление - когато натовариш пендулата, криви диска. Да, дискът се измята. Ще го видиш най-добре с позатъпен диск, твърд материал и някакъв ъгъл, особено по вертикалата. Срезът става не права линия, а дъга.
Чефо Благодаря за съветите, ще се придържам към тях :) А за стягата ако я намериш случайно, засили я хаха :)
kancho - специалист
Аз ползвам топ моделите на Хитачи, които са в един конгломерат с Метабо и при Хитачито също е самозалепващ стикер за ъглите. Стоповете за 0, 15, 22.5, 31.6 и 45 градуса са фабрични и не могат да се калибрират. Калибрирането става от двойния линеал - първо се прави едната страна перпендикулярна на диска, стяга се и след това втория линеал се прави копланарен на първия. И накрая вече докато е заключен на нулата и двата линеала са перфектни си настройваш показалеца да сочи на нулата
mavryt4o - майстор
вт яну 04, 2022 7:17 amChefo77 написа:
Стягата не помня на някоя от пендулите си (а преди тези ми, са били 5 мои и още две служебни) да съм я ползвал. Включително и тази на Капекса, стои за красота в кутията, разчитам на ръцете си. Та ако намеря някоя останала, мога да ти я засиля, не помня дали малкото Метабо не го дадох без нея...

Второ - и нещо много важно - с пендула с изтегляне никога не се работи на юруш - винаги срезовете трябва да са поне два. Първо един лек по повърхността с движение отпред назад, за да прореже първите 4-5 мм от детайла, височината на зъба, и втори - за крайно срязване. Може и три, и четири - зависи от дебелината и плътността на материала, както и от това в какво състояние ти е диска. По този начин първо постигаш точност на среза от горната страна - не само като геометрия, а и като незачепване; второ използваш канала, направен от диска, за да изведе по-добре стружките; трето не натоварваш машината да реже цялата дебелина наведнъж; и нещо важно, което сега не ти прави впечатление - когато натовариш пендулата, криви диска. Да, дискът се измята. Ще го видиш най-добре с позатъпен диск, твърд материал и някакъв ъгъл, особено по вертикалата. Срезът става не права линия, а дъга.
=D> Много полезна информация. Това с кривенето при захабен диск важи и за без истегляне. При широки дъски и изтегляне вероятно е още по-осезаемо.
pif4o - специалист
Колеги е тая плочка дето се мандахерца тука ква работа върши, че даже я направили да се мести на ляво на дясно :)

Прикачен файл

Screenshot_5.jpg
Screenshot_5.jpg (41.34 KиБ) Видяна 470 пъти
Chefo77 - майстор
Изтегли главата на пендулата към теб, наклони я наляво, свали я долу и я плъзни бавно назад - и сам ще разбереш защо е направена да се движи :) Не я включвай, на сухо.
Иначе служи за подпиране на детайла (перваз например).
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17

Тема "Избор на циркуляр с изтегляне :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: