Всичко за дърводелството
miliad - майстор
Има три основни размера телескопични съчмени водачи- 45мм,35мм и минито на 17мм . Като искаш товароносимост взимаш 45мм -до 35кг, или 35мм-25кг. Марките имат минимално значение тук. Има и с много по-голяма товароносимост, но и цените са мноого здрави.
И пак отбелязвам, че този водач не е пригоден да работи с такъв монтаж, но и друга опция няма.
Всъщност има, но са свързани с дърводелски умения и работа, и явно не са за теб, щом нямаш желание да резнеш кутията с малко.
Линк няма смисъл да давам, нета е пълен със снимки,схеми, предложения.
П.С. Между чекмеджето и водача ще трябва да подложиш дистанциращи шайби или втулки за да избегнеш евентуално триене.
Последна промяна от miliad на пон яну 10, 2022 6:48 pm, променено общо 1 път.
napravi1234 - напреднал
пон яну 10, 2022 6:42 pmmiliad написа:
Има три основни размера телескопични съчмени водачи- 45мм,35мм и минито на 17мм . Като искаш товароносимост взимаш 45мм -до 35кг, или 35мм-25кг. Марките имат минимално значение тук. Има и с много по-голяма товароносимост, но и цените са мноого здрави.
И пак отбелязвам, че този водач не е пригоден да работи с такъв монтаж, но и друга опция няма.
Всъщност има, но са свързани с дърводелски умения и работа, и явно не са за теб, щом нямаш желание да резнеш кутията с малко.
Така е колега.
Последен въпрос - има ли друг плъзгащ механизъм освен тип релси?
Нещо с нисък профил и евентуално измислено за такъв вид монтаж.
Благодаря!
miliad - майстор
пон яну 10, 2022 6:45 pmnapravi1234 написа:
пон яну 10, 2022 6:42 pmmiliad написа:
Има три основни размера телескопични съчмени водачи- 45мм,35мм и минито на 17мм . Като искаш товароносимост взимаш 45мм -до 35кг, или 35мм-25кг. Марките имат минимално значение тук. Има и с много по-голяма товароносимост, но и цените са мноого здрави.
И пак отбелязвам, че този водач не е пригоден да работи с такъв монтаж, но и друга опция няма.
Всъщност има, но са свързани с дърводелски умения и работа, и явно не са за теб, щом нямаш желание да резнеш кутията с малко.
Така е колега.
Последен въпрос - има ли друг плъзгащ механизъм освен тип релси?
Нещо с нисък профил и евентуално измислено за такъв вид монтаж.
Благодаря!
" ....че този водач не е пригоден да работи с такъв монтаж, но и друга опция няма."
Vlad76 - специалист
Изображение
Що не пробваш като едно време
brick - специалист
пон яну 10, 2022 6:30 pmnapravi1234 написа:
пон яну 10, 2022 6:11 pmbrick написа:
Колко са дебели страниците на чекмеджето - евентуално канали в тях за водачите?
Добро предложение, но хем рамката е сглобена, хем чекмеджето е готово.
Кофти работа. Мисля, че само полагането на релси под чекмеджето ще реши частично проблема.
НО, какви да са релсите? Има ли специфични за под чекмедже?
Както е готово чекмеджето, само му се фрезоват два канала. А щом страниците на рамката не са успоредни, когато завинтваш водачите към тях, с помощта на подложки с подбрана дебелина задаваш положението на водачите да е паралелно.

Преправял съм така чекмеджета на стара секция. Съчмените водачи изглеждат на пръв поглед лесна работа, но са малко коварни - изискват много прецизно спазване на размерите и положението при монтажа. Поне от марката с която съм работил нямат никаква хлабина и толеранс. Тъй че дълбочината на каналите трябва да е точно пресметната и спазена - иначе почват да заяждат и запъват.
napravi1234 - напреднал
пон яну 10, 2022 7:41 pmVlad76 написа:
Изображение
Що не пробваш като едно време
За това не бях се замислил!
Чудо!
Благодаря!
napravi1234 - напреднал
пон яну 10, 2022 10:27 pmbrick написа:
пон яну 10, 2022 6:30 pmnapravi1234 написа:
пон яну 10, 2022 6:11 pmbrick написа:
Колко са дебели страниците на чекмеджето - евентуално канали в тях за водачите?
Добро предложение, но хем рамката е сглобена, хем чекмеджето е готово.
Кофти работа. Мисля, че само полагането на релси под чекмеджето ще реши частично проблема.
НО, какви да са релсите? Има ли специфични за под чекмедже?
Както е готово чекмеджето, само му се фрезоват два канала. А щом страниците на рамката не са успоредни, когато завинтваш водачите към тях, с помощта на подложки с подбрана дебелина задаваш положението на водачите да е паралелно.

Преправял съм така чекмеджета на стара секция. Съчмените водачи изглеждат на пръв поглед лесна работа, но са малко коварни - изискват много прецизно спазване на размерите и положението при монтажа. Поне от марката с която съм работил нямат никаква хлабина и толеранс. Тъй че дълбочината на каналите трябва да е точно пресметната и спазена - иначе почват да заяждат и запъват.
Така съм съгласен, но нито имам фреза, нито мисля, че ще успея да го направя
napravi1234 - напреднал
пон яну 10, 2022 10:32 pmnapravi1234 написа:
пон яну 10, 2022 7:41 pmVlad76 написа:
Изображение
Що не пробваш като едно време
За това не бях се замислил!
Чудо!
Благодаря!
Мисля, да го направя по стария начин, както каза колегата.
Наистина съчмените водачи изглеждат лесна работа, но са коварни.
Даже имам идея - с по два дървени г-образни профила няма да има риск да падне.
Прикачен файл:
20220110_223620-min.jpg
miliad - майстор
Погледнах ти пак схемите. Ако действително е само 5мм разликата, защо не сложиш необходимите подложки между водача и рамката да компенсираш кривината, ми се вкарваш във филми?
kozl - майстор
Ами вероятно защото луфтовете м-у чекмеджето и стените са малки и не могат да се поместят водачите.
И най-сполучливото решение е да се прерави чекмеджето.
То не стана ясно колко пък е крива рамката, но може с подложки релсите на водача да се монтират успоредни и на точните места.

От гледна точка на техническата мисъл, може и да има дънни съчмени водачи, но за да поемат тежест, трябва им височина, а едва ли луфта под чекмеджето ще осигури такава височина.

Класическата схема с летвите също има недостатъци. Примерно няма ограничител и според товара и дължината на отваряне може да изкърти летвите. Е разбира се може да се добавят ограничители примерно на 2/3 изтегляне, които да се монтират от към дъното на чекмеджето, за да може лесно да се махат при нужда от цялостно изваждане.

И понеже съм виждал по мебелните магазини класика, но ми направи впечетление, че се прилага само на масив и какво би станало с ламинирания материал, там де се плъзга по летвите :?

Тема "Механизъм за под чекмедже" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: