• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Здравейте, интересува ме на какви по-специфични изисквания отговаря конструктивната дървесина. Абстрахирам се от влажността и повърхностната обработка (шлайфане и фаска). Възможен ли е вариант за покупка на обикновен, калиброван БГ материал, който да се изсуши, импрегнира и ще бъде ли със същите или сходни физико-механични х-ки като вносния KVH? Разбира се, всичко това има само една обосновка - разликата в цените...
Поздрави
PIP - майстор
До колкото знам конструктивния иголистен материал трябва да има доказатество за произход, т.е. не може да се ползва чам от където и да е (не трябва да е бързорастящ).
По принцип при избор на качествен дървен материал се гледа за дървета разстяли на високо и сухо място на северен склон, които са по-плътни, тежки и здрави. Да не се ползва сърцевината, да се избягват голями падащи чворове...аз обикновено се презастраховам с размера, защото у нас материала няма никакъв стандарт.
schuldiner - майстор
Щом питаш за KVH, явно става дума за ребра. До 3-4м светло нямат съществена разлика, стига да си отваряш очите за дефекти по "масива". То и при по-големите дължини няма пропорционална на цената разлика, ама решението вече си е за проектант.
При гредите са доста по-различни нещата, но изборът пак опира до това кой елемент е ключов за конструкцията и кой може да се замести без риск с обикновена греда. Суровата първоначално е с 20-30% по-слаба от сухата. Не пречи да съхне след монтажа с подходящо укрепване.
Какво строиш?
Не съм започнал да строя, но ми предстои. Къща, втора къща и гараж. Еднофамилни, къщите са без мазета, като маза ще има под гаража. Такива са ми плановете. Цените за дървения материал се покачват ежемесечно и затова разглеждам всички опции за обезпечаването му. Не бих рискувал с качеството, разбира се.
mavryt4o - майстор
Да се абстрахираме че по някакъв начин си намерил подходяща дървесина за изработката. Да изработваш и слепяш по дължина клинозъбно снаждани греди изисква сериозна техника и за лично ползване е доста смело начинание.
пет мар 04, 2022 11:26 pmmavryt4o написа:
Да се абстрахираме че по някакъв начин си намерил подходяща дървесина за изработката. Да изработваш и слепяш по дължина клинозъбно снаждани греди изисква сериозна техника и за лично ползване е доста смело начинание.
Колко сериозна техника? Ако разбичи материала на летви 4х5, снади ги клинозъбно по дължина и после ги слепи по дължина, като размине местата с клинозъбно снаждане може да получи греди каквито са му необходими.
Повечко работа е, но при тези цени на дървения материал и аз започвам да се замислям, дали да не започна да си правя такива греди - при това от подбран материал от разбичени дъбови метровки.
Разбиченият материал първо може да бъде подбран и второ за една година ще си е изсъхнал достатъчно.
EDI - майстор
А преса....а ...а ...още доста неща.За такъв тип греди по-добре фабрични.Иначе съм си правил слепени греди-с D4, стеги и т.н, не са като заводските.
PIP - майстор
Зависи от специфичните нужди и възможности за съхранение. Аз купих 36м3 трупи 4-6г преди да почна да строя, които се набичиха на 5, 8 и 10см талпи основно на 4м, но бях поръчал и дължнини на 4.5, 5 и 5.5м. Преди покрива купих още 12м3 трупи за гредите за него плюс талпите, които имах и ламперията от останалия материал. Като свърши още поне 10-15м3 сух материал на талпи. Не съм лепил греди, освен наставки за покрива (които лежат на столици).
MamaMy - майстор
Пичове, няма да направите нищо. Разликата в материала е още в първоизточника. Ако някой от вас се е разхождал из немско сигурно е забелязал иглолистни гори на редове като царевицата. Всички дървета прави като свещи, а между тях няма и по 2 метра разстояние и чисто все едно са пускали прахосмукачка. Не бих се учудил за последното. На височина до 5-6 метра няма едно клонче или игличка и чак на върха оставено като на палма няколко клона. Еми вече разбирам как може да има 4 метра дъски без един сък и то в количества. Не съм виждал у нас такова нещо.
schuldiner - майстор
вт мар 22, 2022 5:56 pmEDI написа:
А преса....а ...а ...още доста неща.За такъв тип греди по-добре фабрични.Иначе съм си правил слепени греди-с D4, стеги и т.н, не са като заводските.
От 300 квадрата хале преди двайсетина години преградих 1/3 за дърводелска работилница. Като разставихме машините, място да се завъртиш с 5-метрова греда не остана много... Сиреч помещението е доста по-скъпо от машините, а първо него трябва да осигуриш и все не стига.

А смисълът на снажданията не е толкова в някакво превъзходно качество /и това го има, но не е определящото/, а в безотпадната технология - почти всичко влиза, без явните дефекти, които се изрязват.
Слепената греда теоретично превъзхожда по качество масивната със същия размер. Друг плюс е, че може да се надгражда намясто - представи си 18х25 на 5 м да го мъкнеш по покрива... Друго е да я сглобиш от 6 талпи. Два салама ПУ, двеста винта и нито оборудвана работилница ти трябва, нито стяги, нито дори някакви специални умения.
  • 1
  • 2

Тема "Конструктивна дървесина KVH" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: