• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Фитилчо - майстор
Откакто цените се качиха на матряла, сваки дет реже/събори/размонтиера нек'ъв матрял иска да стаа милионер.
Във Фейсбук е същото по групите...
Предимно стават за смях, разбира се :lol:
i486 - специалист
нед апр 24, 2022 9:33 pmФитилчо написа:
иска да стаа милионер.
Нещо бъркаш понятията и не си доразбрал. От клоните ако търся пари са колкото да платят извозването, т.е. да изчезнат на нула. А дънера смятам, че някой би могъл да го ползва за нещо повече от дърва за горене. Пак не става дума за печалба, а по-скоро да покрие рязането. Значи материалът бил поскъпнал, но иначе трябва да се изхвърля. Ако поевтинее, току виж стане по-продаваем. Иначе ако се обадя на някой да докара дърва за горене ще започнат обяснения колко е скъпо, как няма дърва и със скъпи горива колко излиза да се докара от гората до града.
kancho - специалист
нед апр 24, 2022 10:50 pmi486 написа:
нед апр 24, 2022 9:33 pmФитилчо написа:
иска да стаа милионер.
Нещо бъркаш понятията и не си доразбрал. От клоните ако търся пари са колкото да платят извозването, т.е. да изчезнат на нула. А дънера смятам, че някой би могъл да го ползва за нещо повече от дърва за горене. Пак не става дума за печалба, а по-скоро да покрие рязането. Значи материалът бил поскъпнал, но иначе трябва да се изхвърля. Ако поевтинее, току виж стане по-продаваем. Иначе ако се обадя на някой да докара дърва за горене ще започнат обяснения колко е скъпо, как няма дърва и със скъпи горива колко излиза да се докара от гората до града.
Хората ти казаха вече, че става само да вариш буркани или за лагерен огън. Бор/смърч не си заслужава да се реже и цепи за огрев
hidrazin - майстор
Преди две години отрязах смърч в двора ми защото заплашваше да събори оградата и ми надигна плочките.
По паветата (размер около 10х10х10 см) може да прецениш колко е бил дебел стволът.
От ствола си оставих около метър.
За останалото - рязане, изхвърляне на клони платих 100-тина лева (по спомени) + им дадох материала без оня един метър.
И тези дето свършиха работата са ми приятели.
Просто иглолистния материал не струва нищо, особено пък за едно дърво.

Прикачен файл:
DSCF4613.JPG

:partyman:
P.S. И да, като малки често се събирахме покрай реката на купон.
По традиция 1-ви май го изкарвахме там с преспиване, цяла нощ че и другия ден.
За 5-6 не съм сигурен ама поне две такива (без клоните) изгаряхме като материал за огъня.
Разбира се не бяхме чак токова глупави да горим чам.
Събирахме от гората сухи клони и гледахме да отрежем някоя и друга акация/салкъм.
Тя гори дори сурова и прави отлична жарава за сланинката, мръвките ...
Фитилчо - майстор
нед апр 24, 2022 10:50 pmi486 написа:
нед апр 24, 2022 9:33 pmФитилчо написа:
иска да стаа милионер.
Ако поевтинее, току виж стане по-продаваем. Иначе ако се обадя на някой да докара дърва за горене ще започнат обяснения колко е скъпо, как няма дърва и със скъпи горива колко излиза да се докара от гората до града.
Ма ти искаш да евеш дявола във въздуха бре...
Нормален човек ще ти вземе 4-500 лева да го нареже и изнесе, ти искаш да минеш метър с материал, който става само за кофражни дъски, но твоя и за това не става...
По същият начин и дървата от гората са 120 лева, пелетите 700 и тнт...
miroki - майстор
Аз преди години не можах да пласирам орех с ф50 см. Нарязан.
Сега съм го сложил за крака в мазата и ми стоят буретата върху него на стилажи. И не съжалявам. Излезе ми по-изгодно от да заварявам винкели и т.н. за стилаж.
Преди време някой търсеше лози от асма за декорация. Бях събрал малко, но не си спомням кой беше и скоро с тях ще загрея казана за ракия.
Та, направи си сметката на теб кое ти е по-изгодно. И се възползвай от дървесината.
  • 1
  • 2

Тема "Изкупуване на дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: