• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за дърводелството
nikolson - майстор
Аз пък имам съмнения, че питащият даже бърка наименованията на самите машинки. И този Айнхел е същият като Декстер TS100.
Не знам какво си недоволен, не знам и какво не могат да направят, но за тия пари - толкова. "За 5 пари петел за 5 пари пее".
miliad - майстор
А на мен ми просветна, че под "потапящ" циркуляр се има предвид пендула, а аз си представях ръчен потапящ.
И това 2х4 в инчове или в сантиметри е, че да не може да го среже циркуляра?
Я наблегни на гледане на клипчета. По специално настройки и доработки на циркуляри и пендули. Теорията ти куца. За практиката е ясно.
Chefo77 - майстор
Виж тази тема и с какво се оборудвах аз от ингилизко - има си недостатъци, но си е доволно добра машинка.

viewtopic.php?f=35&t=61682&hilit=%D0%A6 ... l&start=10
nikolson - майстор
Човекът май е на гръцки остров и не вярвам да успее да се уреди. Не че няма начин, но ме съмнява сам да се справи.
Lutchezar - майстор
Няма ембарго върху клипчета и форуми, има много да гледа и чете, освен това и там ще. Има някакъв вторичен пазар, но той има първо работилница да си прави.
Candyx - помощник
ср юли 20, 2022 10:32 pmgruio написа:
Добре де, аз не мога да разбера как така работилница във апартамент. Да оставим настрана праха и мизерията - комшиите няма ли да се побъркат и съответно и теб да побъркат? Аз ако имам такъв съсед да ми реже и блъска по цял ден ще го побъркам. Това не са дейности за апартамент.
Благодаря! Повече от прав сте! За мой късмет живея в малък блок с 4 апартамента като два от тях са наши т.е. наемаме ги цялото семейство, а другите съседи работят по цял ден от 6-7 до около 15:30 и липсват по цял ден. В този часови диапазон мога да работя без проблем засега. За праха и всичко останало съм се погрижил като чистя след всеки работен ден и използвам прахосмукачка така че засега това не е проблем.
ср юли 20, 2022 10:10 pmLutchezar написа:
На стол ия с какъв диск е?
Снимай като не можеш да намериш марката, тук има специалисти.
Безчетковия си реже 65 мм, 55мм под ъгъл 45°, потапящия 55мм, 30мм под ъгъл 45°.

Нищо им няма на инструментите ако нямат луфтове, които пък могат да се оберат, ако режат накриво правиш корекция, търсиш си хубави дискове за съответното рязане, има си за грубо, фино, напречно, надлъжно, цяла наука си е,
Не забравяй че истинските дърводелци работят само с ръчни инструменти, триони, длета ползват сглобки а не винтове...
Основното е да си направиш или тезгях или поне работна маса. Измервателни инструменти, прав ъгъл, водещи шини, стеги да си набавиш..
Благодаря! Като за начало да споделя, че вече съм изработил няколко малки проекта. Направил съм легло за кучето, рафт за обувки и още няколко малки проекта. Нищо особенно, но като за начинаещ мисля, че става работата. Имам достатъчно ръчни и електрически инструменти. Имам работна маса също.
Инструментите, които имам са: Трите по-горе споменати циркуляра, два вида ел. шкурки (вибрираща и въртяща), оберфреза, винтовери, ел. ренде (вид оберфреза) и прободен трион. Може би имам и още нещо малко. Изработил съм малък вид работилница за вършене на малки проекти засега докато си набавя малко повече опит и след това ще го мисля, но една от целите ми в момента е да се запозная с любителското дърводелство и да видя дали ще се справя. Едно е да ми харесва, друго е дали ще се получат нещата.

ср юли 20, 2022 10:46 pmLutchezar написа:
Автора според мен подценява възможностите на инструментите. В дървообработването всяка операция може да бъде направена с няколко инструмента, не е нужно за всяко нещо да имаш отделен инструмент, ни си на поточна линия във фабрика за мебели.
Също така нещата стават бавно.
И основното е че си трябва работилница...

Сподели по-конкретно какви операции искаш да направиш, това че не ти харесва как режеш 20х40 не казва нищо...
Зависи от нож, материал, ориентация на влакната, писано е много.
Здравей и благодаря! Знам, че някой операции може да се извършат по различни начини, а също така и с различни методи/техники, но проблема който най-често срещам е примерно искам да срежа една дъска която е 4см дебела и около 10 широка и да изкарам от нея летвички 4см дебели и широки 2см примерно. Или ако искам да премахна от широка дъска 1-2см. Добавям снимка на настолният: https://ibb.co/3fRjsKB
https://ibb.co/CsmHTSc
Candyx - помощник
ср юли 20, 2022 11:04 pmnikolson написа:
Аз пък имам съмнения, че питащият даже бърка наименованията на самите машинки. И този Айнхел е същият като Декстер TS100.
Не знам какво си недоволен, не знам и какво не могат да направят, но за тия пари - толкова. "За 5 пари петел за 5 пари пее".
Здравей! Благодаря за коментара! Може и да си прав, но се опитвам да бъда колкото се може по-конкретен спрямо инструментите и тяхните наименования!
чет юли 21, 2022 7:59 ammiliad написа:
А на мен ми просветна, че под "потапящ" циркуляр се има предвид пендула, а аз си представях ръчен потапящ.
И това 2х4 в инчове или в сантиметри е, че да не може да го среже циркуляра?
Я наблегни на гледане на клипчета. По специално настройки и доработки на циркуляри и пендули. Теорията ти куца. За практиката е ясно.
Потапящ циркуляр: https://ibb.co/v1YZHg6
2х4 в инчове. Потапящият циркуляр не реже по дължина - примерно, ако дъската е два метра и от нея искам да извадя две по два метра (да я срежа по средата) няма как да стане. Потапящият ми върши чудесна работа. Наблягам на гледане на клипове и то много, но ме хваща яд когато си избера подходящ проект и видя, че някъде нещо ми липсва. Последното нещо, което гледах ставаше въпрос за една пейка с много интересен дизайн, а и също така елементарна за сглобяване. Проблема обаче настъпи когато майстора режеше 2х4inch на няколко летвички и от всяка една дъска примерно вадеше по 3-4 летвички. Добавям снимка на проекта му: https://ibb.co/h11GmJM
Личното ми мнение е, че в това хоби се иска най-вече практика, по-малко теория.
чет юли 21, 2022 1:42 pmnikolson написа:
Човекът май е на гръцки остров и не вярвам да успее да се уреди. Не че няма начин, но ме съмнява сам да се справи.

:-D Не е Гръцки остров, но говорим в Кипър същият език. Пазара тук на подобен вид инструменти не е като в България да имаш избор на много различни ниски-средни-високи класове инструменти. Има няколко вида и дотам, а иначе за закупуване на инструменти от България като циркуляр малко ме е страх понеже проблема с гаранцията ме притеснява най-вече. Пък и в чужбина е трудно да имаш собствена къща, помещение и така нататък..
чет юли 21, 2022 2:41 pmLutchezar написа:
Няма ембарго върху клипчета и форуми, има много да гледа и чете, освен това и там ще. Има някакъв вторичен пазар, но той има първо работилница да си прави.
Имам малка работилница, но хора наистина моля Ви, нека не обсъждаме всичко останало, а да се съсредоточим върху въпроса, който съм задал.
Заслужава ли си покупката на този циркуляр? Какви проблеми бих срещнал? Има ли по-добра алтернатива на малко по-висока цена? В ютуб има видеа както на Английски така и на други езици, които не познавам.
nikolson - майстор
Закупих си потапящ циркуляр, циркуляр с батерия и настолен циркуляр
Това един инструмент ли е? Защото на снимката е само пендула, която е ребрандиран Шепах. Посоченият Айнхел TC-TS, kakto писах, го има и под други брандове, вероятно и Dexter.
Lutchezar - майстор
Кои езици владееш?
Видеата YouTube в някой случаи ги превежда или поне изкарва субтитри.
Терминологията с машините ти я няма никаква, поне за този форум, не си първия, няма страшно.
Също така е важно, в инчове ли ще работиш или в милиметри?
Рязането на дебел материал става с банциг.
Отнемането на тънък слой от дъската става с абрихт или щрайхмус.
В твоя случай ренде със стойка /каква е ширината на ножовете на твоето? /, което се обръща наопаки може би е решение, има писано в теми по форума, което ме навежда на идеята да изчетеш дърводелство то в този форум. Има споделени хитрики, трикове, алтернативни начини на постигане на нещо.

Ако искаш да правиш тази пейка например с твоя си циркуляр може да стане евентуално на 2 минавания с добре калибриран водещ профил. Но трябва да е здраво закрепен спрямо масата на циркуляра. Единственото ти ограничение е височината на рязане. Дискове 210 влизат ли в него? Сегашният ти диск е за относително грубо рязане, имаш ли и други дискове?
PIP - майстор
С ръчния циркуляр (не пендулата), а тоя дето е на батерия се 'бичат' без проблем надлъжно подобни летви. Обикновено циркуляра върви с 'линеал/водач', който може да се ползва. Друг вариант е чрез мастар. Аз на твое място бих продал евтиния ръчен циркуляр и настолния циркуляр, остави си пендулата и купи марков ръчен циркуляр с възможност да се ползва с водещи шини, който може да се ползва и като потапящ (не говоря за пендула). За него винаги можеш да си направиш един плот и да го ползваш като стационарен, ако не можеш да 'бичиш' без плот.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Настолен циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: