• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за дърводелството
Candyx - помощник
чет юли 21, 2022 7:20 pmnikolson написа:
Закупих си потапящ циркуляр, циркуляр с батерия и настолен циркуляр
Това един инструмент ли е? Защото на снимката е само пендула, която е ребрандиран Шепах. Посоченият Айнхел TC-TS, kakto писах, го има и под други брандове, вероятно и Dexter.
Три различни са, а до настолният циркуляр (извинявам се, че все още не им знам точните наименования на Български) та този вид table saw го закупих понеже имах някакъв вид отстъпка и ми се струваше изгоден, но няма значение. След като го изпробвах не ми се видя толкова “качествен” спрямо изработка и доста време не го бях използвал понеже проектите, които бях правил бяха по-прости и не се налагаше да го използвам понеже и другите инструменти ми вършеха чудесна работа. За Dexter няма подобен поне тук в Кипър.
чет юли 21, 2022 7:35 pmLutchezar написа:
Кои езици владееш?
Видеата YouTube в някой случаи ги превежда или поне изкарва субтитри.
Терминологията с машините ти я няма никаква, поне за този форум, не си първия, няма страшно.
Също така е важно, в инчове ли ще работиш или в милиметри?
Рязането на дебел материал става с банциг.
Отнемането на тънък слой от дъската става с абрихт или щрайхмус.
В твоя случай ренде със стойка /каква е ширината на ножовете на твоето? /, което се обръща наопаки може би е решение, има писано в теми по форума, което ме навежда на идеята да изчетеш дърводелство то в този форум. Има споделени хитрики, трикове, алтернативни начини на постигане на нещо.

Ако искаш да правиш тази пейка например с твоя си циркуляр може да стане евентуално на 2 минавания с добре калибриран водещ профил. Но трябва да е здраво закрепен спрямо масата на циркуляра. Единственото ти ограничение е височината на рязане. Дискове 210 влизат ли в него? Сегашният ти диск е за относително грубо рязане, имаш ли и други дискове?
Български, Английски и Гръцки владея перфектно, но на Гръцки има само едно видео в което човека му прави ревю на този модел и що-годе е доволен освен факта, че някъде губи няколко милиметра, но това за любителски проекти не мисля, че е голям проблем. Следващият му проблем е линеалът, който мисля, че ще направя без никакви проблеми. А за рендето със стойка се опитах да създам един вид стойка, получи се що-годе, но ми се видя прекалено опасно използването му по този начин. Ще се опитам да прочета още теми във форума. За моят циркуляр съм сигурен, че ще ми свърши чудесна работа поне засега, ако го ъпгрейдна малко, но подобен вид изработки малко ме притеснява честно казано.
Candyx - помощник
чет юли 21, 2022 7:39 pmPIP написа:
С ръчния циркуляр (не пендулата), а тоя дето е на батерия се 'бичат' без проблем надлъжно подобни летви. Обикновено циркуляра върви с 'линеал/водач', който може да се ползва. Друг вариант е чрез мастар. Аз на твое място бих продал евтиния ръчен циркуляр и настолния циркуляр, остави си пендулата и купи марков ръчен циркуляр с възможност да се ползва с водещи шини, който може да се ползва и като потапящ (не говоря за пендула). За него винаги можеш да си направиш един плот и да го ползваш като стационарен, ако не можеш да 'бичиш' без плот.
Ръчният циркуляр не мисля да го продавам понеже с батерията и зарядното ми струваха около 150 евро и мисля, че в бъдеще ще съжалявам, ако го продам. Не ми е проблем да го държа, нито хляб иска нито вода. Парите вече съм ги дал за него. А за настолният не мисля че ще се продаде лесно понеже е евтина ламарина. Ще опитам да го продам или най-вероятно да му измисля някаква функционалност.
Candyx - помощник
чет юли 21, 2022 7:35 pmLutchezar написа:
Кои езици владееш?
Видеата YouTube в някой случаи ги превежда или поне изкарва субтитри.
Терминологията с машините ти я няма никаква, поне за този форум, не си първия, няма страшно.
Също така е важно, в инчове ли ще работиш или в милиметри?
Рязането на дебел материал става с банциг.
Отнемането на тънък слой от дъската става с абрихт или щрайхмус.
В твоя случай ренде със стойка /каква е ширината на ножовете на твоето? /, което се обръща наопаки може би е решение, има писано в теми по форума, което ме навежда на идеята да изчетеш дърводелство то в този форум. Има споделени хитрики, трикове, алтернативни начини на постигане на нещо.

Ако искаш да правиш тази пейка например с твоя си циркуляр може да стане евентуално на 2 минавания с добре калибриран водещ профил. Но трябва да е здраво закрепен спрямо масата на циркуляра. Единственото ти ограничение е височината на рязане. Дискове 210 влизат ли в него? Сегашният ти диск е за относително грубо рязане, имаш ли и други дискове?
Да, дисковете влизат в него, но най-вероятно ще трябва да закупя нов диск с повече зъбове за по финна работа. А за водещият профил (предполагам линеалът) няма как да се закрепи и да стои правилно. Начина на закрепване е много прост и се хваща буквално за ламарината отпред и отзад.
Lisko - майстор
Поздрави от една по-далечна чужбина.
Пейка съм правил имайки само зеге (jigsaw). Пейката се държи перфектно вече 10 години на открито.
Ръчния циркуляр ми е един от най-слабо ползваните инструменти, а настолния (tablesaw) -- най-ползван.
Първото нещо което ми направи впечатление, е че водача (fence) с който идва настолния циркуляр е много къс! Ако искаш примерно да разрежеш едно 2х4 по дължина на две еднакви парчета, като го опреш във водача и почваш да се чудиш как въобще ще го удържиш успоредно на такъв къс водач. Затова първото нещо което си направих беше удължен водач който се хваща с две щипки за основния. После вече си направих и шейна (sled). И двете са ми много полезни.
Пиша английските термини, дано съм полезен, но след като си в български форум, ще трябва да научиш и българските :)
Пендулата е "мitresaw". Прочее това лято в България бях свидетел на майстор който прави къщи и всичко по тях и не притежава пендула. Реже всичко с верижен трион (chainsaw - да си спомним култовия хорор филм за Тексаското клане)

Имам няколко любими канала в ютуб от майстори дърводелци, всичките англоговорящи, мога да ти дам линкове.

Един съвет от личен опит - като си начинаещ не почвай с проекти които стоят на видно място в къщи, защото после като задобрееш ще почнеш да разбираш колко аджамийски изглеждат. Колибка за куче, както си писал е добър избор за начало. Ако има и гараж, направи това-онова и за гаража :)

Колегите може и да поспорят, но лично според мен полезността на диск с много зъби е преувеличена. Ако не е захабен и движиш равномерно, диск с 24 зъба дава доста прилични резултати.
MamaMy - майстор
Ако се стараеш почти няма да познаеш с какъв диск е направен напречен разрез на чамова дъска, но това се получава при добре заточен диск и с малка скорост на преместване. Многото зъби помагат да се повиши скоростта на рязане при непроменено качество. Имам една камара дискове част от тях подарък от колега от форума част купувани от мен. Има и с много и ситни зъби, има и с едри и малко има и с пластини от двата вида. Истината е, че заделих тези които режат добре и правилно за качествени неща, а тези които мятат и режат рошаво останаха за дървата за огрев. Всичко си е до конкретния диск. :)
Lisko - майстор
пет юли 22, 2022 12:46 amMamaMy написа:
Всичко си е до конкретния диск. :)
Именно!
Candyx - помощник
чет юли 21, 2022 10:48 pmLisko написа:
Поздрави от една по-далечна чужбина.
Пейка съм правил имайки само зеге (jigsaw). Пейката се държи перфектно вече 10 години на открито.
Ръчния циркуляр ми е един от най-слабо ползваните инструменти, а настолния (tablesaw) -- най-ползван.
Първото нещо което ми направи впечатление, е че водача (fence) с който идва настолния циркуляр е много къс! Ако искаш примерно да разрежеш едно 2х4 по дължина на две еднакви парчета, като го опреш във водача и почваш да се чудиш как въобще ще го удържиш успоредно на такъв къс водач. Затова първото нещо което си направих беше удължен водач който се хваща с две щипки за основния. После вече си направих и шейна (sled). И двете са ми много полезни.
Пиша английските термини, дано съм полезен, но след като си в български форум, ще трябва да научиш и българските :)
Пендулата е "мitresaw". Прочее това лято в България бях свидетел на майстор който прави къщи и всичко по тях и не притежава пендула. Реже всичко с верижен трион (chainsaw - да си спомним култовия хорор филм за Тексаското клане)

Имам няколко любими канала в ютуб от майстори дърводелци, всичките англоговорящи, мога да ти дам линкове.

Един съвет от личен опит - като си начинаещ не почвай с проекти които стоят на видно място в къщи, защото после като задобрееш ще почнеш да разбираш колко аджамийски изглеждат. Колибка за куче, както си писал е добър избор за начало. Ако има и гараж, направи това-онова и за гаража :)

Колегите може и да поспорят, но лично според мен полезността на диск с много зъби е преувеличена. Ако не е захабен и движиш равномерно, диск с 24 зъба дава доста прилични резултати.
Благодаря много, за коментара ти! Наистина ще трябва да науча и термините на Български понеже ще взимам активно участие във форума занапред, но тези реклами са ужасни! Цъкнеш тук-реклама, навсякъде са просто!
Та, понеже малко се отклонихме от темата и почти Ви разказах всичко, ако може да обърнем внимание към въпроса ми за този по-горе споменат модел на Einhell. Естествено, че ще си направя шейна и удължител.
Други модели, които мога да закупя тук са: B&D BES720-QS с около 80 евро е по-скъп.
След това е Total TS5152543 320 евро е.
В същият ценови диапазон като Einhell е също така и POWERPLUS POWX07595 TABLE SAW 2200W 254MM.
На двойна цена тоест около 400 евро ми идва и ryobi RTS1800ES-G. След него е Bosch pts10 и така вървим нагоре макар че тука го намирам за 500 евро, което никак не е малко спрямо началният към който е темата на Einhell.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юли 22, 2022 4:18 amCandyx написа:
.. но тези реклами са ужасни
Виж най-най-отдолу имаш избор стар или нов изглед/дизайн на форума. Избери стар / old . :-) Няма реклами
Lutchezar - майстор
Гледам че има Lidl в гръцката част. Помня че на разпродажба техния настолен циркуляр беше под 80€, а по спомени беше Einhell.
Имат чудни стеги при нас в Lidl тази седмица между другото.

Не знам защо си мислиш че тези циркуляр които си си харесал са нещо много по-добро от този който имаш. Една идея и някой и друг сантимер повече, няма ли някой специализиран магазин в който можеш да го видиш изваден за да разбереш?

Дърводелството е свързано с преправяне на инструментите, и да много е опасно. Винаги се работи с предпазни средства и никога с неизправен инструмент.

Подценяваш оферфрезата, всъщност не каза какъв тип имаш, малка или голяма?
Candyx - помощник
пет юли 22, 2022 8:45 amLutchezar написа:
Гледам че има Lidl в гръцката част. Помня че на разпродажба техния настолен циркуляр беше под 80€, а по спомени беше Einhell.
Имат чудни стеги при нас в Lidl тази седмица между другото.

Не знам защо си мислиш че тези циркуляр които си си харесал са нещо много по-добро от този който имаш. Една идея и някой и друг сантимер повече, няма ли някой специализиран магазин в който можеш да го видиш изваден за да разбереш?

Дърводелството е свързано с преправяне на инструментите, и да много е опасно. Винаги се работи с предпазни средства и никога с неизправен инструмент.

Подценяваш оферфрезата, всъщност не каза какъв тип имаш, малка или голяма?
При нас инструментите, които вкарва lidl са някак си ограничени. Примерно, ако няма толкова много търсене няма да донесат. А до стягите мисля си, че подобен тип ще ми свършат чудесна работа и сигурно ще закупя два броя малки понеже са в комплект и два броя големи. На въпроса към циркуляра - мисля си, че ще ми свърши по-добра работа покупката на един по-добър циркуляр. Причините са много. Този, който използвам е леко казано ужасен. 800 вата е и иска прекалено много играчка, за да се преправи и да стане що годе добър за използване.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Настолен циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: