• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за дърводелството
Candyx - помощник
Здравейте, колеги! Нов съм в сферата с дърводелство и всичко е на етап хоби. Когато започнах да си сглобявам малкото цехче в апартамента понеже засега нямам друг избор си накупих различни инструменти. Закупих си потапящ циркуляр, циркуляр с батерия и настолен циркуляр. Всичко е ОК, но понеже беше в начален етап си нямах много на идея за какво става въпрос и закупих най-евтиният, който можех да намеря. Проблема започна когато реших да го използвам понеже засега нямам толкова много свободно време и видях, че не е това, което всъщност търся. Първият му проблем е, че е прекалено малък (35*40), а следващият му проблем е водача, който според мен помага много при рязането особено на новаци като мен. Изработен е прекалено елементарно и не върши никаква работа. След това идва и проблема с ножа, който не се вдига/сваля.. абе като цяло много груба покупка, но минало-заминало макар че може да се оправи, ако тръгна да сглобявам маса и т.н., но това е процес, който засега не мисля, че ще успея да реализирам и съм стигнал до решение, че най-доброто което мога да направя е да си закупя нов. Не искам за момента да хвърлям една камара пари за скъпи марки от вида на dewalt, ryobi, а искам нещо по-бюджетно. Спрял съм се на Einhell TC-TS 2025/2 U, 1800 W, 5000 RPM, Диаметър на диска 250 мм , Максимален ъгъл на рязане (+/- 60°), но не намерих много информация за него. Ако може да ме съветвате как да постъпя и дали си заслужава парите бих бил много благодарен!
Candyx - помощник
нед юли 17, 2022 8:56 pmCandyx написа:
Здравейте, колеги! Нов съм в сферата с дърводелство и всичко е на етап хоби. Когато започнах да си сглобявам малкото цехче в апартамента понеже засега нямам друг избор си накупих различни инструменти. Закупих си потапящ циркуляр, циркуляр с батерия и настолен циркуляр. Всичко е ОК, но понеже беше в начален етап си нямах много на идея за какво става въпрос и закупих най-евтиният, който можех да намеря. Проблема започна когато реших да го използвам понеже засега нямам толкова много свободно време и видях, че не е това, което всъщност търся. Първият му проблем е, че е прекалено малък (35*40), а следващият му проблем е водача, който според мен помага много при рязането особено на новаци като мен. Изработен е прекалено елементарно и не върши никаква работа. След това идва и проблема с ножа, който не се вдига/сваля.. абе като цяло много груба покупка, но минало-заминало макар че може да се оправи, ако тръгна да сглобявам маса и т.н., но това е процес, който засега не мисля, че ще успея да реализирам и съм стигнал до решение, че най-доброто което мога да направя е да си закупя нов. Не искам за момента да хвърлям една камара пари за скъпи марки от вида на dewalt, ryobi, а искам нещо по-бюджетно. Спрял съм се на Einhell TC-TS 2025/2 U, 1800 W, 5000 RPM, Диаметър на диска 250 мм , Максимален ъгъл на рязане (+/- 60°), но не намерих много информация за него. Ако може да ме съветвате как да постъпя и дали си заслужава парите бих бил много благодарен!

Никой ли не може да помогне? Евала
шоп - майстор
нед юли 17, 2022 8:56 pmCandyx написа:
Ако може да ме съветвате как да постъпя и дали си заслужава парите бих бил много благодарен!
Може!
Първо си намери подходящо помещение и тогава инвестирай. В апартамент не става!

В момента си даваш парите на вятъра. Нищо не даваш и нищо не получаваш:-(
miliad - майстор
Купил си 3/три/ циркуляра дотук. И се засилваш да купиш поредния! И за чий ти е? Направи си една маса за потапящия, хем ще се учиш в движение на дърводелство, хем ще спестиш пари. Продай другите циркуляри и си купи оберфреза.
Нали дърводелец ще ставаш.
За циркуляра който питаш мнения бол в ютуб.
mavryt4o - майстор
Няколко неща ми правят впечатление. Човек решава по някакъв начин че иска да се занимава с дървообработване. Тъй като не знае дали и как ще потръгнат нещата залага на нисък клас. С повечето машини от този тип трябва да си виртуоз за да се получат нещата както трябва. Това допълнително обезсърчава мераклийте, който плахо тепърва прохождат. 🙂Аз втора година вече си кътам всеки месец пари за циркуляр но още ми се струват малко.
Lutchezar - майстор
Автора, дай точните модели на циркулярите които вече си си купил.
Candyx - помощник
вт юли 19, 2022 10:20 pmLutchezar написа:
Автора, дай точните модели на циркулярите които вече си си купил.
Благодаря на всички колеги! Малко се бях отчаял, че никой няма да пише в темата, но уви намериха се хора да помогнат. За друго помещение в момента няма начин понеже в чужбина е наистина трудно, а и наема за апартамента е добър за момента. Най-вероятно в бъдеще ще мисля за къща, но пак се повтарям - в чужбина не е никак лесно.
вт юли 19, 2022 6:40 pmmiliad написа:
Купил си 3/три/ циркуляра дотук. И се засилваш да купиш поредния! И за чий ти е? Направи си една маса за потапящия, хем ще се учиш в движение на дърводелство, хем ще спестиш пари. Продай другите циркуляри и си купи оберфреза.
Нали дърводелец ще ставаш.
За циркуляра който питаш мнения бол в ютуб.
Да, закупил съм три до момента. Причината поради която съм закупил три е незнание. Потапящия ми върши чудесна работа, но не може да направи всичко, което ми трябва. Този с батерията го закупих с идеята, че ще ми върши работа извън апартамента понеже е с батерия и мога да го взема навсякъде и използвам за всичко. А до въпроса за третия - него го закупих без да взема предвид нищо. Глупава постъпка според мен, но минало-заминало. Причината поради която искам да закупя нов циркуляр е, че не мога да разрежа на две примерно 2х4 и да ми се получи работата както искам. Имам много примери, но това е един от тях. Оберфреза също имам, но там е повече играчка.
вт юли 19, 2022 10:10 pmmavryt4o написа:
Няколко неща ми правят впечатление. Човек решава по някакъв начин че иска да се занимава с дървообработване. Тъй като не знае дали и как ще потръгнат нещата залага на нисък клас. С повечето машини от този тип трябва да си виртуоз за да се получат нещата както трябва. Това допълнително обезсърчава мераклийте, който плахо тепърва прохождат. 🙂Аз втора година вече си кътам всеки месец пари за циркуляр но още ми се струват малко.
Прав си и с две ръце подкрепям мнението ти! Зависи кой какво търси! И на мен би ми се искало да имам циркуляр за няколко хиляди, но за любителски нужди и начинаещ ми трябва нещо евтино с което да опитам различни техники и след това да скоча на среден-висок клас. Примерно в момента много от проектите, които съм намислил ми е трудно да осъществя понеже нямам циркуляр, а според мен играе огромна роля.
вт юли 19, 2022 10:20 pmLutchezar написа:
Автора, дай точните модели на циркулярите които вече си си купил.
Потапящ циркуляр - Dexter, ако не се лъжа е 1800 или 2000w. За точният модел ще споделя малко по-късно.
С батерията циркуляра пак е Dexter SOLO 20V DEXTER Brushless.
Настолният е без марка.
Проблема е, че мога да намеря по-качествен втора употреба, но не живея в България, а на остров. Тука е малко по-трудно понеже избора на инструменти е малко ограничен от към модел на електронни инструменти.
Lutchezar - майстор
Настолния с какъв диск е?
Снимай като не можеш да намериш марката, тук има специалисти.
Безчетковия си реже 65 мм, 55мм под ъгъл 45°, потапящия 55мм, 30мм под ъгъл 45°.

Нищо им няма на инструментите ако нямат луфтове, които пък могат да се оберат, ако режат накриво правиш корекция, търсиш си хубави дискове за съответното рязане, има си за грубо, фино, напречно, надлъжно, цяла наука си е,
Не забравяй че истинските дърводелци работят само с ръчни инструменти, триони, длета ползват сглобки а не винтове...
Основното е да си направиш или тезгях или поне работна маса. Измервателни инструменти, прав ъгъл, водещи шини, стеги да си набавиш..
Последна промяна от Lutchezar на чет юли 21, 2022 7:36 pm, променено общо 1 път.
gruio - специалист
Добре де, аз не мога да разбера как така работилница във апартамент. Да оставим настрана праха и мизерията - комшиите няма ли да се побъркат и съответно и теб да побъркат? Аз ако имам такъв съсед да ми реже и блъска по цял ден ще го побъркам. Това не са дейности за апартамент.
Lutchezar - майстор
Автора според мен подценява възможностите на инструментите. В дървообработването всяка операция може да бъде направена с няколко инструмента, не е нужно за всяко нещо да имаш отделен инструмент, ни си на поточна линия във фабрика за мебели.
Също така нещата стават бавно.
И основното е че си трябва работилница...

Сподели по-конкретно какви операции искаш да направиш, това че не ти харесва как режеш 20х40 не казва нищо...
Зависи от нож, материал, ориентация на влакната, писано е много.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Настолен циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: