Всичко за дърводелството
brum - майстор
Защото го правех с подръчни материали (с изключение на шперплата) и вече бях монтирал носещите греди. Провисването вече го имаше в очакванията ми, та не ми е проблем. Засега :) .
kozl - майстор
А моя проблем е, че са ми мноо тежки парите (мъните ако са сменили валутата :-D ) и не мо ги вдигна, инак отдавна да съм го купил материалот за рафтове :-D
Ал_ - специалист
Ще използвам темата да задам и аз въпрос. Рафтове с дължина 3.80 и ширина 0.4 м, изпълнени от сухи талпи с дебелина 3 см. Ще лягат на правоъгълници от заварен профил 40х20х2 мм, захванати с шпилки за стената. Разстояние между двата крайни правоъгълника - 3.6 м. Колко правоъгълника да сложа между тях за да не провиснат талпите?
PIP - майстор
Зависи с какво ще ги товариш тия полици и колко ще държат щпилките, но аз бих сложил минимум още 3 да ги рапределиш на ~80см. Ако ще слагаш нещо тежко може да ги направиш на триъгълници средните носачи.
brum - майстор
Провисване винаги ще има. И през 80см да ги сложиш. Но ще е незабележимо.

Та се тръгва от там какво провисване се брои за допустимо и се смята. Или ако не ти се смята - като мен - ако провисне повече от допустимото (на око) ще усилваме.
Ал_ - специалист
вт окт 25, 2022 7:59 pmPIP написа:
Разбрах те, много ти благодаря. Натоварването като цяло няма да е голямо, но винаги е хубаво да има аванс, че знам ли утре какво ще ми хрумне. Усилена шпилка 10-12 мм през стената мисля, че ще издържи.

Brum, да, това имам предвид - да не ме дразни визуално
kancho - специалист
вт окт 25, 2022 8:32 pmbrum написа:
Провисване винаги ще има. И през 80см да ги сложиш. Но ще е незабележимо.

Та се тръгва от там какво провисване се брои за допустимо и се смята. Или ако не ти се смята - като мен - ако провисне повече от допустимото (на око) ще усилваме.
Ако сложи триъгълни скоби под рафта, няма как да провисне. Единственият проблем е, че се губи много пространство ако ще се слагат няколко рафта един над друг
kozl - майстор
Аз го купих материалот за рафтове - стелаж.
Първо метални профили и направих три вертикални стойки по 180 см и м-у тях винкели 25/25 мм. От винкел до винкел 60 см. Това е ширината на стелажа.
После реших да го пълня с рендосани дъски с дължина 59,5см. И тука се наиграх. Вместо дъски купих дюшеме 90/25/4000 мм дъската. Да ама ширината 90 мм е с перото. Т.е. дъската е нето 85 мм широка, а аз смятах на 90 мм и сега ще трябва да пълня некви просфети към 20-30 мм.
Второ дюшемето явно не особено качествено има дефекти по дъските, към 50% не са полурендосани от към гърба. Не е критично, но не моем го остави така и заглаждам с шкурка. което си е допълнителна работа.
Ал_ - специалист
пет ное 04, 2022 3:34 pmkozl написа:

Второ дюшемето явно не особено качествено има дефекти по дъските
напоследък е масово така - качество яко надолу, цената - наопаки
най-накрая остана време, та няколко вечери разпробивах, боядисвах, лакирах. а днес и монтирах
Прикачен файл:
raftove.jpg
raftove.jpg (72.65 KиБ) Видяна 464 пъти

Тема "Материал за рафтове на етажерка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: