Всичко за дърводелството
пишман_майстор - майстор
Извинявам се, явно не съм се изразил добре. Набичен на дъскорезница , дървесина от салкъм (вид акация ) . А кушаци , така им казваме на напречните парчета, с които свързваме дъските заедно , във вид на сковани платна.
gogo7777 - майстор
съб сеп 03, 2022 10:34 pmbrum написа:
Да започна с размерите на редовете на "етажерката" - 180см х 110см. Всеки рафт има две дървени греди 4см х 9см които да го държат.......

......Втори вариант е крайно бюджетен - ламинирано ПДЧ 18мм. Идва на около 50лв за рафт, че даже може кант да му се сложи. Но това като го знам колко е кекаво ще трябва да се мисли за междинна греда между тези 2те, че ще провисне.
Какъв е проблема да има междинна греда? Аз дори бих сложил повече, а плоскоста разрязал по осмотрение на три, четири или шест части. Междинните греди от Т-образен профил образуващи каси, в които да влизат плоскостите.
:drinkers:
kozl - майстор
ср сеп 07, 2022 1:01 pmgogo7777 написа:
съб сеп 03, 2022 10:34 pmbrum написа:
Да започна с размерите на редовете на "етажерката" - 180см х 110см. Всеки рафт има две дървени греди 4см х 9см които да го държат.......

......Втори вариант е крайно бюджетен - ламинирано ПДЧ 18мм. Идва на около 50лв за рафт, че даже може кант да му се сложи. Но това като го знам колко е кекаво ще трябва да се мисли за междинна греда между тези 2те, че ще провисне.
Какъв е проблема да има междинна греда? Аз дори бих сложил повече, а плоскоста разрязал по осмотрение на три, четири или шест части. Междинните греди от Т-образен профил образуващи каси, в които да влизат плоскостите.
:drinkers:
Гого Да ама дебелината на плоскостите требе да е по-голяма от вичочината на средното на "Т"-то инак ще спъва пързалянето на тежките товари :roll:
От опит да спомена. Имам подобен стелаж "направи сам" от стоманена к-ция с крайни греди (рамка) профил от "L" и напречни, вътрешни в рамката от "T", запълнени с хидрофобен шперплат и профилите стърчат отгоре, а не ми се дават пари за още едан шоперплат и сакам да псуем коги пъхам и вадим тежко :-D
gogo7777 - майстор
ср сеп 07, 2022 2:07 pmkozl написа:
ср сеп 07, 2022 1:01 pmgogo7777 написа:
съб сеп 03, 2022 10:34 pmbrum написа:
Да започна с размерите на редовете на "етажерката" - 180см х 110см. Всеки рафт има две дървени греди 4см х 9см които да го държат.......

......Втори вариант е крайно бюджетен - ламинирано ПДЧ 18мм. Идва на около 50лв за рафт, че даже може кант да му се сложи. Но това като го знам колко е кекаво ще трябва да се мисли за междинна греда между тези 2те, че ще провисне.
Какъв е проблема да има междинна греда? Аз дори бих сложил повече, а плоскоста разрязал по осмотрение на три, четири или шест части. Междинните греди от Т-образен профил образуващи каси, в които да влизат плоскостите.
:drinkers:
Гого Да ама дебелината на плоскостите требе да е по-голяма от вичочината на средното на "Т"-то инак ще спъва пързалянето на тежките товари :roll:
От опит да спомена. Имам подобен стелаж "направи сам" от стоманена к-ция с крайни греди (рамка) профил от "L" и напречни, вътрешни в рамката от "T", запълнени с хидрофобен шперплат и профилите стърчат отгоре, а не ми се дават пари за още едан шоперплат и сакам да псуем коги пъхам и вадим тежко :-D
Ми подложи под плоскостите летвички де....... :wink:
Ал_ - специалист
нед сеп 04, 2022 10:43 ammiliad написа:
Мернах един рафт дето е пред мен. 150/85 размер. Рафта е 20мм гол мдф. Товарен е с до 200кг може и повече. Увиснал е но държи.
Бях правил сходни по размер от 2 слепени мдф плоскости, челосани с изрязан под ъгъл мдф профил. За проба единият рафт беше с винкел 15х15, вграден в едната от слепените плоскости. Този без винкел също не мръдна
kozl - майстор
ср сеп 07, 2022 2:51 pmgogo7777 написа:
ср сеп 07, 2022 2:07 pmkozl написа:
ср сеп 07, 2022 1:01 pmgogo7777 написа:

Какъв е проблема да има междинна греда? Аз дори бих сложил повече, а плоскоста разрязал по осмотрение на три, четири или шест части. Междинните греди от Т-образен профил образуващи каси, в които да влизат плоскостите.
:drinkers:
Гого Да ама дебелината на плоскостите требе да е по-голяма от вичочината на средното на "Т"-то инак ще спъва пързалянето на тежките товари :roll:
От опит да спомена. Имам подобен стелаж "направи сам" от стоманена к-ция с крайни греди (рамка) профил от "L" и напречни, вътрешни в рамката от "T", запълнени с хидрофобен шперплат и профилите стърчат отгоре, а не ми се дават пари за още едан шоперплат и сакам да псуем коги пъхам и вадим тежко :-D
Ми подложи под плоскостите летвички де....... :wink:
Става. Решения има на доста проблеми създадени от недообмисляне на ситуацията.
Гога като даваш такваз идея знаш ли каква е цената на калибровани летви?
kozl - майстор
чет сеп 08, 2022 9:00 pmАл_ написа:
нед сеп 04, 2022 10:43 ammiliad написа:
Мернах един рафт дето е пред мен. 150/85 размер. Рафта е 20мм гол мдф. Товарен е с до 200кг може и повече. Увиснал е но държи.
Бях правил сходни по размер от 2 слепени мдф плоскости, челосани с изрязан под ъгъл мдф профил. За проба единият рафт беше с винкел 15х15, вграден в едната от слепените плоскости. Този без винкел също не мръдна
МъДиЕфа съм го зачеркнал като материал при наличие на влага след като се напатих.


А провисването е неизбежно. Критерия трябва да е колко да е провисването :?
gogo7777 - майстор
пет сеп 09, 2022 7:01 amkozl написа:

Става. Решения има на доста проблеми създадени от недообмисляне на ситуацията.
Гога като даваш такваз идея знаш ли каква е цената на калибровани летви?
......калибровани летви :lol: ....стига бе :drinkers:
brum - майстор
Взех от скъпият шперплат, че евтиният и с окрайчване щеше да се разслои по ръбовете. Провисна разбира се, но приемливо - малко под сантиметър на 180см страна.

Ако реша в бъдеще ще сложа набивен анкер в тавана и ще пусна шпилка надолу по средата на тези 180см.
resistbody - майстор
Защо пренебрегна царгата която ти предложих, дори една в задния край да не пречи, ще подобри значително провисването..

Тема "Материал за рафтове на етажерка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: