Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
пет окт 07, 2022 11:22 ambrum написа:
Тотално неук съм в тая сфера и ми е интересно защо се ползват такива крака под гредите.

При мен навеса на гаража завършва с едни планки в които самата греда влиза вътре и стъпва директно на основата, а тук стъпва на шпилка. Това ще държи ли товара ако се опита да ходи настрани конструкцията? Или се разчита на къщата отстрани да работи като противоземетръсна шайба?
Под гредата има планка дебела 4мм с размери 1см по-малка от гредата. Колкото дали ще издържи при земетресение нямам представа, но съм виждал такива навеси без да са хванати за нищо и нямаш представа колко са стабилни. При мен все още липсват няколко греди, които ще стабилизират допълнително конструкцията.

Прикачен файл:
43655D49-19D5-40E8-8E74-6BF18DB569C4.jpeg
43655D49-19D5-40E8-8E74-6BF18DB569C4.jpeg (7.95 KиБ) Видяна 1276 пъти
schuldiner - майстор
brum, ако си с кутия, тя трябва да е с отвори на дъното за оттичане. Също, по-пригледно е гредата да е фрезована така, че металът и дървото да са в една равнина. По същество - най-правилният метод е вбетонирането на дървената колона поне на 80 см. Облича се в "гилза" до ниво 15-20 см над терена, която после се скрива от подходяща облицовка, имитираща база.
Тези кокоши крака може да минават за елегантни в германско, ама за мен са много грозни. Ако случайно не ги забележиш на земята, кацналите на оградата ще ти избодат очите. Да, ограда е, от бетонови блокчета. Сигурно и колони има - 4 железа без бигли, затъкнати с бетон. Косите подпори с този размер нищо не вършат, а ако някой си мисли, че са украса... така да е!
cvetomir_77 - специалист
пет окт 07, 2022 1:56 pmschuldiner написа:
brum, ако си с кутия, тя трябва да е с отвори на дъното за оттичане. Също, по-пригледно е гредата да е фрезована така, че металът и дървото да са в една равнина. По същество - най-правилният метод е вбетонирането на дървената колона поне на 80 см. Облича се в "гилза" до ниво 15-20 см над терена, която после се скрива от подходяща облицовка, имитираща база.
Тези кокоши крака може да минават за елегантни в германско, ама за мен са много грозни. Ако случайно не ги забележиш на земята, кацналите на оградата ще ти избодат очите. Да, ограда е, от бетонови блокчета. Сигурно и колони има - 4 железа без бигли, затъкнати с бетон. Косите подпори с този размер нищо не вършат, а ако някой си мисли, че са украса... така да е!
За “косите подпори” съм съгласен с теб. Обмислям дали да ги сменя. Под всяка греда има бетонна стъпка с дълбочина между 80см и 1 метър. Стената има основи 60см дълбоки с бигли и желязо повече отколкото имаш ти в твоята къща. В бетонната стена на всеки два реда има хоризонтално желязо и през един метър вертикално. На бетонната стена ще има капаци и от “Кокошите крака” ще се виждат около 5 см. И въпроса дали са елегантни или не въобще не стои, въпроса е дървото да има колкото се може по-малко контакт с вода. Други забележки имаш ли?
schuldiner - майстор
Много си докачлив. Казваш за шпилките "така ми харесва, но мога да ги скрия по всяко време" и приключваме въпроса. Аз последно обличах с кошничка от поцинкована мрежа, пълна с онези декоративните обли бели камъчета от строителните магазини. Не ми хареса твърде, но желание на клиента...
Дървото не се бои от вода, но е изключително важно да може да се оттича и да изсъхва. В този смисъл и един-два милиметра над терена стигат /надявам се не е локва подът на гаража/.
Вече не като критика, около вратата на работилницата можеш да пуснеш две греди и да обшиеш цялата стена с ламперия. Струва ми се ъгловият стълб по-добре да не се подава извън линията на стената със стиропора - пак по същите съображения. За средния че ще намали радиуса на маневриране така изнесен вече споменах. Косите подпори вършат работа за намаляне светлия отвор, т.е. да удължиш стрехата с тяхна помощ става. Не стават за надлъжно укрепване.
Действай си и не се впрягай. Аз наистина трудно казвам, че ми харесва нещо, дори и аз да съм го правил :-D
cvetomir_77 - специалист
пет окт 07, 2022 6:13 pmschuldiner написа:
Много си докачлив. Казваш за шпилките "така ми харесва, но мога да ги скрия по всяко време" и приключваме въпроса. Аз последно обличах с кошничка от поцинкована мрежа, пълна с онези декоративните обли бели камъчета от строителните магазини. Не ми хареса твърде, но желание на клиента...
Дървото не се бои от вода, но е изключително важно да може да се оттича и да изсъхва. В този смисъл и един-два милиметра над терена стигат /надявам се не е локва подът на гаража/.
Вече не като критика, около вратата на работилницата можеш да пуснеш две греди и да обшиеш цялата стена с ламперия. Струва ми се ъгловият стълб по-добре да не се подава извън линията на стената със стиропора - пак по същите съображения. За средния че ще намали радиуса на маневриране така изнесен вече споменах. Косите подпори вършат работа за намаляне светлия отвор, т.е. да удължиш стрехата с тяхна помощ става. Не стават за надлъжно укрепване.
Действай си и не се впрягай. Аз наистина трудно казвам, че ми харесва нещо, дори и аз да съм го правил :-D
"Кокошите крака" и на мен не ми харесват особено, но както казах има си причина. Сградата ще бъде измазана определено. Все пак това ми е работата тук в немско и материалите вероятно ще ми дойдат без пари, а цената на дървеният материал хич не е ниска в момента. Все пак благодаря за критиките, така човек се замисля дали не е сгрешил наистина и какво още може да подобри.
cvetomir_77 - специалист
На 2 метра височина на стената имам 6,5 см отклонение от нивелира. За това съм взел решение да измажа стената след монтажа на навеса на две нива. Едното ниво ще бъде от пода до хоризонталната греда на навеса и второто ниво ще бъде от гредата нагоре. От тук следва и защо не съм направил стената с изолацията, т.е. нямам възможност да монтирам ъглите с мрежа преди да е готова кривата стена. Надявам се да сте ме разбрали. :rolleyes:

Прикачен файл:
IMG_9156.JPG

radius - майстор
Аз не се заяждам, просто ми е чудно и така и не разбрах кой е нашляпал изолационните плоскости по подобен начин.
cvetomir_77 - специалист
пет окт 07, 2022 8:17 pmradius написа:
Аз не се заяждам, просто ми е чудно и така и не разбрах кой е нашляпал изолационните плоскости по подобен начин.
То това изобщо не е изолация. Това са разни остатъци от работа с дебелина от 1,5 см до 5 см с идеята да изправя също толкова крива стена колкото е и другата. Не ми трябва изолация на работилница и склад за материали. Та за това са нашляпани безразборно и от различни материали. Иначе много добре знам как трябва да се прави изолацията, защото това ми е работата. Прилагам снимка от местен вестник на обект на който аз съм правил изолацията (качеството на снимката не е перфектно).


Прикачен файл:
IMG_5534.JPG
radius - майстор
Ами значи всичко знаеш, не е редно да давам акъл, макар да ми се иска.
cvetomir_77 - специалист
пет окт 07, 2022 9:46 pmradius написа:
Ами значи всичко знаеш, не е редно да давам акъл, макар да ми се иска.
Ако искаш може да ме изпиташ :-D . С удоволствие бих отговорил на въпросите ти.

Тема "Навес за 3 автомобила" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: