Всичко за дърводелството
naistor - специалист
пет окт 14, 2022 4:58 pmChefo77 написа:
На 45 гледаме да не правим, освен ако клиентът изрично не иска да е така. Не само защото визуално не ни допада, по-слаби са ръбовете на натоварване от изкачване и слизане.
Доколкото разбирам, посоката на редене на коридора/площадката е перпендикулярна на тази на стъпалата. В такъв случай си представи визуално стъпало, което влиза в паркета на площадката. Очертаваш докъде ще ти бъде стъпалото, редиш си коридора нормално, като на мястото на стъпалото слагаш по-малко лепило. След това като изсъхне, с потъващ циркуляр изрязваш мястото за стъпало, махаш излишните парчета, правиш на среза лека фаска - и слагаш стъпалото. Разбира се, винаги имаш вариант лайстна - бих ти препоръчал Т20, да речем, ако нивата са еднакви. Т20 - Т-образна, 20 мм. :)
Благодаря! Интересна идея. Досега не съм пробвал да режа паркет както е монтиран, а ще ми трябва на едно място, където не е лепен. Има ли някакви особености/опастности освен да не се потопи повече отколкото трябва циркуляра?

Лайсна между паркета и стъпалото, където се срещат двете на самата площадка предполагам? Ако да - по-скоро без нея, че тя ще е на едно много странно място :)
Иначе ако ще слагам лайстна то може би тези на quick step за ръба на стъпалото площадка - https://parketensviat.com/blog/incizo-5 ... quickstep/
И другия подобен вариант му казват швартна (декоративен дървен профил), но намирам информация как така е достатъчно здрав - ето две снимки с тези швартни.

Но тази идея ще ми е трудно да я реализирам, защото паркета ми е 14мм, тези плотове са 18мм, а нивото на площадката не мога да го променям и излиза, че нали трябва да копая в циментовата замазка на площадката за да мога да сложа там плот 18мм, което е възможно ама не знам дали без да дигна як прахоляк и да трябва да пребоядисвам стените наоколо :)
Алтернативен вариант може би е да не е широко колкото другите стъпала ами минимално 2-3-4-5 см примерно, че да има по-малко копане, но като се стъпва на него пък то ще е по-малко здраво и да не се отчекне? .. освен да не надстърча там изобщо

Прикачен файл

shvartna2.jpeg

Прикачен файл

shvartna1.jpeg
naistor - специалист
Изникват ми много въпроси - не знам дали е ок в една и съща тема ама пращам тук - оказва се, че триъглълните стълби са малко сложни - от две парчета трябва да ги изработя - един триъгълник, който да изрежа от плота и слепя на друго място - на картинката се вижда, за да постигна един по-голям триъгълник, защото плота ми е широк 60см, а този големия триъгълник е правоъгълен равнобедрен с катет 106см.
(на картинкта изглежда все едно плота е 53см за по просто, иначе е 60см)

Не съм правил слепване на плотове досега и се чудя как точно може да се направи, че тези са малко странни форми и размерите не са много малки?

Предполагам е добре да се слепят преди да ги залепя? Или ако отдолу ми е идеално гладко на огледало да ги лепя едно до друго за бетона направо?

Прикачен файл

tri1.jpg
tri1.jpg (14.42 KиБ) Видяна 1250 пъти
kancho - специалист
Най-добре е посоката на влакната на плота да е успоредна с лицето на стъпалото т.е. хипотенузата на триъгълника ти
Chefo77 - майстор
Слепването - по-добре е да е преди монтажа. Можеш да използваш за укрепване дибли или бисквитки но тъй като предполагам нямаш бисквит-машина, можеш да ги замениш с вкопани плоски планки отдолу. Задължително на равна повърхност.
И колегата е прав - посоката на ламелите е добре да е успоредна на стъпалата.
mavryt4o - майстор
пон окт 24, 2022 1:54 amkancho написа:
Най-добре е посоката на влакната на плота да е успоредна с лицето на стъпалото т.е. хипотенузата на триъгълника ти
Да задължително по ред причини и предварително.
naistor - специалист
пон окт 24, 2022 1:54 amkancho написа:
Най-добре е посоката на влакната на плота да е успоредна с лицето на стъпалото т.е. хипотенузата на триъгълника ти
пон окт 24, 2022 6:55 amChefo77 написа:
Слепването - по-добре е да е преди монтажа. Можеш да използваш за укрепване дибли или бисквитки но тъй като предполагам нямаш бисквит-машина, можеш да ги замениш с вкопани плоски планки отдолу. Задължително на равна повърхност.
И колегата е прав - посоката на ламелите е добре да е успоредна на стъпалата.
вт окт 25, 2022 2:58 ammavryt4o написа:
пон окт 24, 2022 1:54 amkancho написа:
Най-добре е посоката на влакната на плота да е успоредна с лицето на стъпалото т.е. хипотенузата на триъгълника ти
Да задължително по ред причини и предварително.
Благодаря на всички за отговорите!

Толкова ли е важна посоката на ламелите и какво е обяснението?

Питам защото - на картинката се вижда - през първото тригълно стъпало се минава през катета му (синята линия) и там няма проблем ламелите да са успоредни на ръба обаче при второто, където се минава през хипотенузата му (зелената линия) ми идват на 45о.

По този начин с един плот 220см х 60см правя два такива правогълни равнобедрени тригълника с катет 106см с минимално рязане и лепене - както по-горе го "скицирах" - всеки е от две парчета само.
Иначе пак може ама ще е от един равнобедрен трапец с височина 30 (половината от плота) - откъм хипотенузата на този триъгълник и после горното триъгълниче, ще ми разкаже играта от снадки ако искам да се вместя в един плот :)

Прикачен файл

2-triagalni-stapala.jpg
kancho - специалист
От естетична гледна точка е по-добре да не се вижда ръба перпендикулярен на влакната (end grain). Също не е препоръчително да се лепи към end grain.
Ако тръгнеш по първата снимка също ще е трудно да се сложи стяга,а ако го лепиш на място без стяга не знам колко добре ще се получи
PIP - майстор
Дай размерите на плотовете като дължина и ширина и размерите на стъпалата. Може и по твоя начин, но не се прави така, не е добре толкова голяма секция от напречното сечение да е 'отворено'. Ако дъжлината на плотовете позволяват е по-добре да ги надлепиш по ширината до нужния размер и след това да вадиш стъпалата.
naistor - специалист
пон окт 31, 2022 12:34 pmPIP написа:
Дай размерите на плотовете като дължина и ширина и размерите на стъпалата. Може и по твоя начин, но не се прави така, не е добре толкова голяма секция от напречното сечение да е 'отворено'. Ако дъжлината на плотовете позволяват е по-добре да ги надлепиш по ширината до нужния размер и след това да вадиш стъпалата.
>, не е добре толкова голяма секция от напречното сечение да е 'отворено'.
това не го схванах :)

Иначе стъпалата са ми бая криви и две еднакви няма, просто тука представям един по-идеален вариант :lol: (на картинката се виждат истинските размери) - все едно квадрат със страна 105(106 по-горе) и разрязан по диагонал. Трябва да направя общо 10 триъгълни стъпала или 5 от тези които хипотенузата е (над) челото на стъпалото и 5 при които катета е (над) челото - горе се вижда на картинката. По моя начин 5 от тях ще станат нали с ламелите успоредни на катета (не разбрах забележката), но тези с хипотенузата идват ламелите на 45о.

Иначе плотовете още не съм ги взел, че сметките са леко луди :lol: и искам да съм сигурен, но продават в два размера - 220х60 и 220х50 в см.
Благодаря!

Прикачен файл

stalbi-razmeri-triagalni.jpg
PIP - майстор
Аз бих надлепил 10 или 20см по ширината на плота (зависи на кой размер се спреш) и така вече имаш хипотенуза, която ти е за чело по жилите на дървото. Само трябва да си разпределиш добре стъпалата и да видиш колко ще ти е фирата. Ако не търсиш по-дълги плотове.

Прикачен файл

1667251730399.jpg

Тема "Обличане на бетонни стълби с дървени слепени плоскости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: